Kentsel dönüşüm skandalı

Kentsel dönüşüm skandalı
İstanbul Avcılar’da depreme dayanıksız binalar tespit edildi ve alt katlarındaki dükkanlar mühürlendi. Üst katlardaki daireler ise konut olarak kullanılmaya devam ediliyor.
İstanbul Avcılar’da depreme karşı alınan önlemler fıkraları aratmadı. Bölgede orta hasarlı binalar tespit edildi ve bu binaların alt katında bulunan dükkanlar mühürlendi. Ancak üst katlardaki daireler konut olarak kullanılmaya devam ediliyor.
 
CHP İstanbul milletvekili Oktay Ekşi, Avcılar’da incelemelerde bulunarak vatandaşlarla görüştü. Ekşi, "Bu bölgede orta hasarlı ilan edilen bir çok binanın alt katlarındaki dükkan ve atölye sahiplerine, derhal binayı terk edip başka yerde iş yeri açmaları konusunda tebligat yapılmış, bazı dükkanlar da mühürlenmiştir’’ dedi ve şunları söyledi;
 
"Ancak işyerlerinin bulunduğu binaların üst katları halen konut olarak kullanılmaktadır ve buraların boşaltılması konusunda bir tebligat da yapılmamıştır. Esnaf, eğer bina çürükse üst katların da boşaltılması gerekmiyor mu ? diye sormaktadır. Vatandaşın bu çelişkiyi ilettiği yetkililer ise ‘Siz de mührü söküp, işe devam edin’ cevabını almıştır.’’
 
Ekşi bu konuyu TBMM gündemine de getirerek Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından cevaplandırılması istemiyle bir soru önergesi verdi. Ekşi "Avcılar’da orta hasarlı bina sayısı kaçtır?   Bunlardan kaçı işyeri ve konut olarak kullanılmaktadır? Onarılmadığı halde halen kullanılan bina sayısı kaçtır? Bir deprem durumunda hasarlı binalarda oturmaya göz yumulmasının sorumlusu kim olacaktır? İşyerleri mühürlenen esnafın mağduriyeti nasıl giderilecektir?’’ sorularını yöneltti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com