Kentsel dönüşümde 'kira' yardımı olabilir

Kentsel dönüşümde 'kira' yardımı olabilir
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ekim ayı başında kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanacağını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ekim ayı başında kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanacağını belirterek, ''Burada gerekirse kira yardımı olabilecek, 'kesin olacak' demiyorum. Binalara enkaz bedeli verilmesi ve kredi yardımı olabilecek. Devlet, bu riskli yapıların dönüştürülmesinde her türlü argümanları, desteği vatandaşlarımıza verecektir'' dedi. 
 
Üsküdar'da inşaatı tamamlanan Hz. Ali Camisi'nin açılışına katılan Bayraktar, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
 
Bayraktar, kentsel dönüşümle ilgili son gelişmelerin sorulması üzerine, Türkiye'deki kentsel dönüşüm sürecinden bahsetti. 
 
Deprem fayı üzerindeki şehirlerde, depreme dayanıksız binalardan başlamak üzere kentsel dönüşüm için çalışmalar yaptıklarını anlatan Bayraktar, ''Kentsel dönüşümle ilgili hem vatandaşlardan, hem şahıslardan, hem de kurumlardan, sitelerden ve belediyelerden çok yoğun talepler var. Şu an birçok üniversitemizi yetkilendirdik. Belediyelerimiz de yetkili. Ayrıca yapı denetim kuruluşlarını da riskli bina tespitinde görevlendiriyoruz. İnşallah yönetmeliğimiz de birkaç güne kadar çıkacak'' diye konuştu. 
 
Bayraktar, binaların nasıl yıkılacağı ve yapılacağı konusunun şu an gündemde olduğunu ve bu konudaki çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
 
''Türkiye'nin 166 noktasında kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Afet riski altındaki binaların dönüştürülmesiyle ilgili çıkardığımız 6306 sayılı yasayla kentsel dönüşüm bir seferberlik ruhuyla başlayacak. Ana esas, vatandaşlarımızdır ve gönüllülük esasıdır. Bunun dışında kentsel dönüşüm işinde uç beyleri belediyelerdir. Nerede gönüllülük varsa, nerede vatandaşlar rıza göstermişse, nerede başarılı, çeteleyi çıkarmış bir belediye varsa, aynı zamanda riskli binalar tespit edilmişse, vatandaş muvafakatlarını almışsa, kentsel dönüşüme oradan başlayacağız. Ekim ayı başında çok ciddi bir start vermek suretiyle kentsel dönüşüme başlayacağız. Burada gerekirse kira yardımı olabilecek, 'kesin olacak' demiyorum. Binalara enkaz bedeli verilmesi ve kredi yardımı olabilecek. Devlet, bu riskli yapıların dönüştürülmesinde her türlü argümanları, desteği vatandaşlarımıza verecektir.''
 
Kentsel dönüşümde verilecek kredinin nasıl kullandırılacağına yönelik soru üzerine Bayraktar, ''Kentsel dönüşüm için verilecek kredileri ince eleyip sık dokuyacağız. Yani yapacağımız işlemlerde, ruhsatlarda, planlarda, kentsel tasarımlarda, eğer kredi verebilirsek kredilerin denetiminde çok ince eleyip sık dokuyacağız'' diye konuştu.  (EAK)

Kaynak: AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ağaoğlu tamamen bıraktı12 Şubat 2014 Çarşamba 07:36
 • "Duygusal kentler tasarlayacağız"23 Ocak 2014 Perşembe 17:14
 • Kira işkencesi başlıyor08 Ocak 2014 Çarşamba 11:21
 • Yabancılara gayrimenkul satışında patlama yaşandı!09 Aralık 2013 Pazartesi 15:51
 • Konut sahipleri dikkat!01 Aralık 2013 Pazar 23:23
 • AKP'li belediye Maliye'yi böyle dolandırdı01 Kasım 2013 Cuma 12:32
 • Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?24 Ekim 2013 Perşembe 15:15
 • En riskli alan İstanbul14 Ekim 2013 Pazartesi 16:14
 • Siyasi rant için ilçenin dokusunu yok edecekler14 Ekim 2013 Pazartesi 15:50
 • Erdoğan'ı çıldırtacak daire fiyatları!10 Ekim 2013 Perşembe 14:51
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com