Kentsel dönüşümün kaymağı AKP’liye!

Kentsel dönüşümün kaymağı AKP’liye!
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Rant değil, insan odaklı bir proje” diyerek başlattığı, Esenler Kentsel Dönüşüm projesinin ilk ihalesini bir AKP’li aldı. İhaleyi kazanan Himtek adlı şirketin yarısının AKP’den milletvekili ve belediye başkanı aday adayı olan H

Esenler Belediyesi “Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanında Saha Tespit Çalışmaları, Tanıtım, Tasarım, Etüd ve Avan Proje Yapımı Hizmet Alımı İşi”ni, 31 Ekim 2012 tarihinde ihale etti.

Davet yöntemiyle yapılan ihale önce Esenler Belediyesi’nin şirketi Eskon Esenler İnşaat ve Eğitim Sanayi Tic. A.Ş.’ye verildi. Eskon da daha sonra, yine davet yöntemiyle yeni bir ihale açtı. Tanıtım kısmı hariç, “Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanında Saha Tespit Çalışmaları, Tasarım, Etüd ve Avan Proje Yapımı Hizmet Alımı İşi” adını taşıyan ikinci ihaleyi, Himtek Müh. İnş.Tic. ve
San. Ltd. Şirketi
aldı.

5 GÜNDE 2 İHALE

Himtek 620.000 TL’ye üstlendiği proje için Eskon ile 7 Kasım 2012 tarihinde sözleşme imzaladı. Himtek bu işten 14 gün önce, Esenler Belediyesi’nden bir ihale daha almıştı. Yine davet yöntemiyle yapılan ve “Esenler İlçesi Turgut Reis Mahallesi’nde Kentsel Yenileme Proje Alanı Olabilecek Bölgede Saha Çalışmaları, Kıymet Takdir Raporları ve Finansal Model Projesi Hizmet Alım İşi” adını taşıyan ihaleyi Himtek 128.000 TL’ye üstlenmişti.

İHALE YAĞIYOR

Himtek’in bir dönem müdürlüğünü yapan Recep Kadri Usta’nın şirketi Tuana Mühendislik İnşaat firması da Esenler Belediyesi’nden, 9 Ocak 2012 tarihinde yine davet yöntemiyle bir ihale almıştı. “Esenler İlçesi Cumhuriyet Meydanı ve Muhtelif Alanlarda Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Proje Alanına Ait Hak Sahipliği Tespitlerinin ve Kıymet Takdir Raporlarının Hazırlanması Hizmet Alımı İşi” adını taşıyan ihaleyi Tuana firması, 113.000 TL’ye almıştı. Tuana ve Himtek firmalarının her ikisi de Gaziosmanpaşa Dünya İş Merkezi’nde bulunuyor.

USTA’NIN USTALIK HEDEFLERİ

2007 milletvekilli seçimlerinde AKP’den İstanbul 2. Bölge milletvekili aday adayı ve 2009 belediye seçimleri için AKP’den Arnavutköy Belediye Başkanlığı için aday adayı olan harita mühendisi Hasan Tahsin Usta Trabzon doğumlu. Hisseleri Hasan Tahsin Usta ve Mustafa Danışman’ın üzerine kayıtlı olan Himtek şirketi eski bir firma. Firmanın kendi internet adresindeki, “Referanslar” başlığı altındaki işlere bakıldığında, büyük çoğunluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve kuruluşlarına ait işler olduğu görülüyor.

Ayrıca pek çok AKP’li belediyeye ait işler yaptığı da bu bölümde görülüyor. Hasan Tahsin Usta, Arnavutköy Belediye Başkanlığı’na ada aday olduğu tarihte basına yaptığı açıklamada, Arnavutköy'ü “model kent” haline getireceğini söylemişti. (BCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com