Kenya'daki güvenlik operasyonu

Kenyadaki güvenlik operasyonu
Terör saldırılarına duyulan öfke, ülkedeki Müslümanlara yöneliyor

NAİROBİ (AA) – Sudan'ın güneyinden gelen Eşşabab militanlarının Kenya’da düzenlediği saldırıların ardından güvenlik güçlerinin, ülkedeki Müslümanları hedef alan ayrımcı uygulamalarının sürdüğü bildirildi.

Kenyalı Müslümanlar, Eşşebab militanlarının başkent Nairobi ile sahil kenti Mombasa’da düzenledikleri terör saldırılarının ardından geniş çaplı operasyon başlatan güvenlik güçlerinin ülkedeki Müslümanlara toptan suçlu muamelesi yaptığını dile getiriyor.

Nairobi’nin Somalili 50 bin göçmene ev sahipliği yapan Eastleigh ilçesinde Müslüman olduğu sanılan binlerce kişinin müşahede ve sorgu amacıyla gözaltına alındığını belirten Müslüman insan hakları savunucuları,  geçen haftaya kadar Kasarani stadyumunda gözaltına alınanların sayısının en az 3 bin 600’ü bulduğuna dikkati çekiyor.

-"Müslümanlara aşağılayıcı muamele yapılıyor"-

Tanınmış Kenyalı insan hakları savunucusu el-Amin Kimathi, AA muhabirine yaptığı açıklamada ülkedeki Müslümanlara topluca suçlu muamelesi yapıldığını söyledi. Kimathi, “Müslümanlara saygı gösterilmiyor. Bazı sınıftan insanlar için dava süreçleri kanunlarda belirtilen esaslara göre yürütülmüyor” dedi.

Kenya’daki Müslüman toplumunun Kasarani Stadyumu’nda gözaltında tutulan, çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan kişilere yönelik aşağılayıcı muameleler karşısında büyük üzüntü içinde olduğunu vurgulayan Kimathi,  hükümete bu kişilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Kimathi, “Bu kadarı yeter. Müslümanlar, acı dolu anlar yaşadı” diye konuştu.

Güvenlik güçlerince yapılan son gözaltılar ve polis baskınlarının ülkede belirli bir toplumun hedef alındığı algısını yarattığına işaret eden Kimathi, “Müslümanlar topluca terörist olarak sınıflandırılıyor. Bu, Müslüman toplumunun toptan suçlu sayılmasıdır. Tüm Müslümanlar, terörist yerine konulamaz. Zaten hepsi göçmen de değil” dedi.

Kenya hükümetini kamu güvenliğini sağlamadaki başarısızlığını örtmek için terör etiketini kullanmakla suçlayan Kimathi, “Asıl gerçek hükümetin kendi insanlarının güvenliğini sağlamada başarısız kaldığıdır. İşte bu kadar” diye konuştu.

Nairobi sokaklarında Müslümanlarla yapılan söyleşiler de halkın güvenlik güçlerinin katı tutumundan şikayetçi olduğunu gösteriyor.

Bölgede halkın nabzını tutan AA muhabirine konuşan 36 yaşındaki Sirac Mahmud, “Terörist olduğundan şüphelenilen kişiler en ufak bir kanıt olmadan kanuna aykırı şekilde gözaltına alınıyor” dedi.

28 yaşındaki işadamı Muhammed Ali de “Müslümanların hukuki süreç izlenmeden uzun süre gözaltında tutulduğunu görmek acı verici. Bu insanlar kanunlara aykırı olarak gözaltına alınıyor. Gözaltına alınanlar, terrörist değil. Bunlar, sadece kimliklerini yanlarına almayı unutan kişiler. İnsanların kanıt olmadan gözaltına alınması kanunlara aykırı” diye konuştu.

Hasan İsak Haşe adlı bir işportacı da “Hükümet, şu ana kadar gözaltına alınan kişilerin terörist olduğunu kanıtlayamadı. Hukuk kuralına uyulması zorunludur. İslam, terör dini değildir” dedi.

Yaklaşık 500 bin Somalili göçmenin yaşadığı Kenya'da, güvenlik güçlerinin iki hafta önce başkent Nairobi ile Mombasa'da başlattıkları güvenlik operasyonlarında, sahte kimlik belgesi bulundurdukları ve ülkeye kaçak giriş yaptıkları iddia edilen yaklaşık 4 bin kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların büyük çoğunluğunun Somalili olduğu belirtilmişti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com