Kenya'ya 'Tablet" Teklifine, Muhalefetten Tepki: "Dışarıda da mı Rüşvet!'

Kenya'ya 'Tablet" Teklifine, Muhalefetten Tepki: "Dışarıda da mı Rüşvet!'
Başbakan Erdoğan'ın Cemaat okullarını kapatması karşılığında, Kenya Cumhurbaşkanı'na, ülkesindeki okullarda tablet bilgisayar dağıtmayı teklif ettiği iddiası, hayretle karşılandı.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

MUHALEFET MİLLETVEKİLLERİ SANSÜRSÜZ HABER'E KONUŞTU

CHP'li Ahmet Toptaş, bu teklifin, Başbakan Erdoğan'ın devlet yönetme anlayışının yansıması olduğunu" söyledi. MHP'li Özcan Yeniçeri, teklifi "rüşvet" olarak tanımladı. CHP'li Metin Lütfi Baydar da Türkiye'deki siyaset anlayışının, bu yolla deşifre olduğunu söyledi. 

AHMET TOPTAŞ- CHP AFYONKARAHİSAR MİLLETVEKİLİ:

"ERDOĞAN'IN DEVLET YÖNETME ANLAYIŞININ YANSIMASI"

"Sayın Başbakan'ın burada neyi hedeflediği belli. Yıllarca ortaklık yaptığı bir camia ile iktidarı paylaşma konusunda uzlaşamadılar. Onları yok edip, ortaklığı ayırıp, yararlandıkları  fonları kesmek, üm bürokratlarını tasfiye etme amacı taşıyorlar. Bu okullar dünya çapında bir propoganda ve eğitim aracı kabul edelim. Başbakan Erdoğan, bu okulları tümüyle yok etmeye çalışıyor. Geçenlerde Azerbaycan ziyaretinden sonra da bu okullarda ilgili tutuklama kararları çıktığını öğrendik. Hatta sanırım 41 kişi gözaltına alınmış, soruşturulmuş. 

Başbakan Erdoğan, kendisinin ilişki kurabildiği ve söz geçirebildiği demokratik sistemi olmayan ülkelerde, küçük çıkarlar teklif ediyor ve bunlar bazen de yerine getiriliyor. 

Bir başbakan böyle konularla uğraşmamalı. Eğer iddia doğru ise Türkiye Cumhuriyeti'nin ciddiyeti sarsılıyor. Demokratik ülkeler, başka ülke yatırımlarını manipüle etmek için devlet olanaklarını sunmazlar. Bu teklif, Başbakan Erdoğan'ın devlet yönetme anlayışının bir yansıması."

ÖZCAN YENİÇERİ- MHP ANKARA MİLLETVEKİLİ:
"İŞLERİ RÜŞVETLE YÜRÜTMEK YAKIŞMIYOR"

"Okul kapatmak son derece yakışıksız bir tavır. İktidarlar okul açmak için var, okul kapatmak için değil. İkincisi, işleri şantajla, rüşvetle yürütmek siyasi iktidarların yapacağı birşey değil. Ne demek "size tablet vereyim". Hangi diplomatik söyleme uyuyor?  Eğer problem varsa, bu okulların yöneticileri görevden alınabiliyorlar. Yumuşak gücünüzü ortaya koyabilmek için daha iyi fırsat olur mu?  Eğer bu okullar cemaat kontrolünde diyorsan, millileştir. Devletin kurumları haline getir. Kapatmak, kavga etmek, iç kavgayı dışlarda sürdürmek, hangi akla hizmet! Başbakan kin, öfke ve intikam tutkusuna kapılmış.  Bu şekilde atılan adımlar, Türkiye Cumhuriyeti'ni küçük düşürüyor. Bu yoldan derhal çıkılmalıdır. Rüşvet vererek okul kapatmak istemek, akli, haklı ve ahlaki değildir. İktidarın titreyip, kendisine gelmesi gerekir, Bilge Kağan'ı tekrar okusunlar."

METİN LÜTFİ BAYDAR-CHP AYDIN MİLLETVEKİLİ:
"TÜRKİYE'DEKİ SİYASET ANLAYIŞI DEŞİFRE OLDU"

"Türkiye'deki siyaset yapma biçiminin, rüşvet verme anlayışının uluslararası boyutudur bu iddia. Trajikomik bir olay. AKP'nin iş yapma anlayışını özetliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu anlayışla yüzleşmesi gerekiyor. Türkiye'deki siyaset anlayışı, bu olayla deşifre olmuştur.  Türk siyasetinin sorgulanması açısından, üzüntüyle karşılıyorum bu anlayışın deşifre olmasını. Türkiye'nin Başbakanının böyle bir duruma düşmüş olmasından dolayı üzülüyorum. "

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com