Kerbela'dan bale sahnesine

Kerbeladan bale sahnesine
İslam tarihindeki önemli olayı sanatseverlere sunmaya hazırlanan İzmir Devlet Opera ve Balesi, Kerbela balesinin dünya prömiyerini bugün yapacak

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - İslam tarihindeki önemli olaylardan Kerbala'yı baleyle sanatseverlere sunmaya hazırlanan İzmir Devlet Opera ve Balesi, dünya prömiyerini bugün yapacak. 

Konusunu İslam tarihinde ayrışmaya neden olan Kerbela olayından alan eserde Hz. Ali'nin oğlu Hz. Hüseyin'in katledilişi anlatılıyor. Gösteride, Hz. Ali'nin, Hariciler tarafından öldürülmesi ve sonrasında Muaviye'nin iktidarı anlatılıyor. Kerbela'da oğlu Yezit’in iktidarını sağlamak adına önlemler alan Muaviye'nin dönemin önemli yöneticilerini ikna etmesi sahneye aktarılıyor. 

Eserde, Kufelilerin kendisini halife olarak görmek istediklerini belirten mektuplara güvenerek az sayıda taraftarı ve ailesiyle Kufe'ye giden Hüseyin'in, Yezit'in askerleri tarafından Kerbela'da katledilişi sahneleniyor. 

- Koregrafisi ve dansçıları

Konusu Ali Berktay'ın aynı adlı tiyatro oyununda alınan, müziği ve librettosu Can Atilla'ya ait eserin koreografisini Mehmet Balkan üstleniyor.

Lale Balkan tarafından sahneye konan eserin dekorlarını Tayfun Çebi, kostümlerini Gülay Korkut, ışık tasarımlarını da Tarı Deniz yaptı.

Kerbela'nın başlıca rollerini de Dolun Doyran, Doruk Demirdirek, Emre Kaynarsu, Bora Acar Zöngür, Yasemin Altınel, Aslı Kaynarsu, Burcu Olguner, Gamze Yıldırım, Tolga İyiuyarlar, Cihan Genek, Serhat Nüfusçu, Güçlü Kılıç, Bülent Özdemir, Barış Türksever, Asena Ökte, Egemen Kement, Timur Varlıklı, Sertan Yetkinoğlu, Cüneyt Şekercioğlu canlandırıyor.

- "Yaşanmışlığı dans diliyle sahneye getirmeyi amaçlıyoruz"

Koreograf Mehmet Balkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Can Atilla'nın müziğinden çok etkilenerek Kerbala'yı hazırladığını belirtti.

Sanatçıların toplumun önde giden insanları olması gerektiğini söyleyen Balkan, "Bu konunun bıçak sırtı olduğunu biliyoruz. Tarihimizde övüneceğimiz ve üzüldüğümüz çok şey var. Üstünü kapatmak 2014 yılında artık olası değil. Özgün eserlerin çıkması lazım" dedi.

Türk bestecilerin, Türk sanatçıların yer aldığı eserlerin seyirci tarafından daha çabuk kabul gördüğünü kaydeden Balkan, "Balede vücut dilini kullanıyoruz. Tarihsel bir olayı, yaşanmışlığı sahneye getirmeyi amaçlıyoruz. Arkasında kimsenin bir amaç aramaması gerekiyor. Geçmişten alacağımız çok dersler var. Geçmişi olmayan toplumların geleceği de olamaz" diye konuştu.

Sahnede Hz. Hüseyin'i canlandıran Dolun Doyran, eser için 1 ay çalıştıklarını ve 12 Mart'ta seyirciyle buluşmayı beklediklerini ifade etti. 

Hz. Hüseyin'in eşi Şehr-i Banu'yu sahneye aktaran Yasemin Altınel de hazin bir eserde yer aldığını ve aynı hüznü hissettiğini dile getirdi.

İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin 12 Mart 2014 Çarşamba günü saat 20.00'de Dünya Prömiyeri'ni Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştireceği Kerbela balesi 13 ve 15 Mart tarihlerinde yinelenecek. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com