Kesimoğlu: Tayyiban Cumhuriyeti yaratılıyor

Kesimoğlu: Tayyiban Cumhuriyeti yaratılıyor
CHP Kırklareli Milletvekili Kesimoğlu, büyük tartışma yaratan belediyeler kanununun Anayasa’ya aykırı olduğu söyleyerek, “Bu tasarı üniter devlet yapısını ortadan kaldırır” dedi.

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu tasarının iki noktada Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti. Bunlardan birincisinin beldeler konusu, diğerinin ise İl Özel İdareleri olduğunu ifade etti.

Yurt gazetesinde yer alan habere göre; tasarıda Büyükşehirlerdeki beldelerin kaldırılacağını, diğer illerdeki beldelerin ise kalacağını belirten Kesimoğlu, bu durumun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ifade etti. Aynı durumun köyler için de geçerli olduğunu belirten Kesimoğlu, İl Özel İdareleri’nin de Anayasal bir kurum olduğu için kapatılamayacağını, kapatılması hallinde ise Anayasa’nın ihlal edileceğini kaydetti.

“ORMAN KÖYLERİ MAHALLE OLACAK”

Kesimoğlu, bu tasarının yasalaşması halinde 9 binden fazla orman köyünün de mahalle olacağını, bu arada oluşacak orman mahallelerinin de rant kapısı olacağını vurguladı. Kesimoğlu, “Bir biçimde bu ormanlık alanlar belediyeler tarafından imara açılacak ve yağmalanacak” dedi.

“EMLAK VERGİLERİ ARTACAK”

CHP’li Kesimoğlu, içme suyu, elektrik ve bazı hizmetlerin köy kanunu gereğince fiyatlandırıldığını, bu yasanın çıkması halinde ise olacakları şöyle anlattı: “Köyler kaldırılıp, mahalle haline gelince bütün vergiler de belediye kanununa göre olacak. Bu durumda köylerde yaşayan vatandaşların sırtına inanılmaz yükler binecek. Emlak vergileri artacak. Elektrik, su faturaları artacak, köylü vatandaşlarımız atık su bedeli ile tanışacak, çöp vergisi ile tanışacak."

“JANDARMA KÜÇÜLECEK”

Kesimoğlu, tasarının şu anda dillendirilmeyen başka sonuçlarının da olduğunu ifade etti. İl sınırlarının birbirleri ile birleştirilmesinin gereği olarak mücavir alanların fiilen ortadan kalkacağını belirten Kesimoğlu, "TSK üzerinde bugüne kadar oynanan oyunların bir halkası da burada karşımıza çıkıyor. Mücavir alanlar olmadığı zaman Jandarma teşkilatı da çok küçültülecek. Buralar polis kontrolüne verilecek. Bu da yeni polis kadrolarının ihdas edilmesi sonucunu doğuracak" diye konuştu.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNE GİDEN YOL…”

Kesimoğlu, bu yasa tasarısı ile Türkiye'nin idari yapısının tümüyle değiştirileceğini, federal yapıya giden yolun taşlarının döşeneceğini ifade etti ve "Bu tasarı yasalaşırsa, yarı başkanlık ya da başkanlık sistemine giden yolun önemli taşları tamamlanacaktır. Bu yasa, üniter devlet yapısını ortadan kaldırmakta ve federatif sistemi getirmektedir. Tasarı derhal meclisten çekilmelidir" dedi.

CHP’li Mehmet Kesimoğlu, İl Özel İdareleri ve beldelerin Anayasal kurumlar olduğunu, bunların kapatılması halinde Anayasa’nın ihlal edileceğini açıkladı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com