KESK ve DİSK Erdoğan ile görüştü

KESK ve DİSK Erdoğan ile görüştü
DİSK ve KESK genel başkanları, Taksim yasağına ilişkin Başbakan Erdoğan ile görüştü. KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Taksim konusunda mutabakata varamadıklarını söyledi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Taksim'de 1 Mayıs kutlaması yapılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme, yaklaşık iki saat sürdü.

Görüşme sonrası KESK Genel Başkanı Lami Özge, Taksim konusunda mutabakata varamadıklarını söyledi.

Başbakan'ın İstanbul Valiliği'nin öne sürdüğü gerekçeleri tekrarladığını belirten Özgen, Erdoğan'ın "inşaattan kaynaklı var olabilecek kaza gibi şeylerin istenmeyen sonuçlara sebep olacağı, bunun sorumluluğunu taşıyamama ve hesabını verememe durumuyla karşı karşıya olduğunu" söylediğini aktardı.

Görüşmede kendilerinin de, 1 Mayıs'ın herhangi bir miting ya da eylem olmadığını, Taksim alanı için şimdiye kadar mitingler için talepte bulunmadıklarını söylediklerini ifade eden Özgen, şöyle devam etti: "'1 Mayıs'ın 1977 katliamı ile tarihsel bir bağı vardır. Buradan hareketle 1 Mayıs eyleminin burada yapılması gerekir. Miting olsaydı farklı alanlarda yapma eğilimi zaten gösterirdik' dedik."

KESK Genel Başkanı, Başbakan'ın ifadelerini şöyle değerlendirdi: "Milyonda 1'lik bir ihtimali öne çıkarma ve sürekli bunun üzerinden bir kurgu, politik ısrardır. Ama politik ısrarlar açık söylenmiyor. '1 Mayıs'ı biz tatil yaptık, Taksim'i biz açtık' denilse de küçük bir ihtimali öne çıkararak bunun üzerinden Taksim'de 1 Mayıs günü eylemsizliği dayatmak aslında politik bir tutumdur."

Özgen, Başbakan Erdoğan'ın 'marjinal grupları' gündeme getirip getirmedi yönündeki bir soru üzerine de "Hükümet yetkileri kimi gruplara yönelik zaman zaman farklı değerlendirmeler yapıyorlar. Sonuçta konfederasyonların dışındaki grupların ismi geçti ama hükümet kimi zaman öyle ifade ediyor" dedi. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com