"Keşke Başbakanın da Fıtratında Birazcık Vicdan Olsaydı..."

"Keşke Başbakanın da Fıtratında Birazcık Vicdan Olsaydı..."
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, maden kazalarını araştırmak için verilen araştırma önergelerinin görüşmeleri sırasında, duygularından bir konuşma yaptı. 11 önergenin birleştirilerek görüşüldüğü Genel Kurul'da az sayıda vekilin olması ise dikkat çekti

SOMA KONUŞULURKEN MECLİS NİYE BOŞ?

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Faciasının ardından, Meclis'te madenlerde ilgili bekleyen 11 ayrı araştırma önergesi birleştirilerek görüşüldü. Görüşmelere sadece 78 milletvekilinin katılması ve boş Genel Kurul salonu ise dikkat çekti. 

meclis.jpg

CHP'Lİ ÖZEL, BAŞBAKAN ERDOĞAN'A YÜKLENDİ

CHP Manisa milletvekili Özgür Özel'in yaptığı konuşma, hem CHP hem MHP sıralarında alkış aldı. Özel, konuşmasında ağırlıklı olarak Erdoğan'ı hedef aldı. 

İŞTE TUTANAKLARDAN O KONUŞMA...
 

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - 

"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Soma'mızda geçen Salı günü yüreklere, ocaklara ateş düştü. Şimdi Soma, şimdi Manisa göçük altında ve ölen 301 madencimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum ve Türkiye işçi sınıfına tarihinde karşılaşmış olduğu en büyük iş cinayetinden dolayı başsağlığı diliyorum, geçmiş olsun diliyorum.

Ayrıca, bu acı günümüzde Soma'ya koşup giden, derhâl yardım elini uzatan, yardım ve dayanışma duygularını iletmek için Türkiye'nin dört bir yanından telefonla ulaşan tüm kurum, kuruluş, belediye, dernekler, tüzel kişilikler ve gerçek kişilere, şahıslara bir Manisa Milletvekili olarak ayrı ayrı teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunuyorum.

"BU BARET KARAYA BOYANDI, HÜKÜMET SORUMLU"

Soma'da göçük altında kalan sadece vicdanlarımız ve ezilen yüreklerimiz değil, Soma'da parlamenter sistemimiz de göçük altında kalmıştır. Arkadaşlar, bizler denetim görevimizi yapamadık, bizler yasama görevimizi yapamadık. Bundan sadece yirmi iki gün önce elimde sarı bir baretle burada konuşuyordum. Ancak yirmi iki gün sonra bu baret kara renge boyandıysa bunda bu Meclis sorumludur, yasama görevini, denetim görevini yerine getirmeyen bu Meclis sorumludur, Hükûmet sorumludur, bakanlar sorumludur. (CHP sıralarından alkışlar) Yirmi iki gün sonra o sarı baretin yerine bu kara bareti bir Manisa Milletvekili olarak burada elinde bulundurmaktan büyük bir utanç ve hüzün duyuyorum.

"BU DÖNEM, 11 MADEN KAZASINDA, 12 İŞÇİMİZİ GÖMDÜK"

Bu Meclis, 24'üncü Dönem, göreve başladığımızda hepimiz, hemen, 27 Haziran 2011'de Azmi Tozlu'yu, 2 Ağustos 2011'de Samet Güven'i, 4 Eylül 2012'de Hasan Çobanoğlu'nu, 11 Kasım 2012 günü Hasan Gököz ve Murat Yılmaz'ı, 18 Ocakta Fahrettin Başkan'ı, 25 Şubatta Harun Tufan'ı, 12 Temmuz 2013 günü Süleyman Gülşen'i, 1 Ağustosta Ahmet Türk'ü, 3 Ekim 2013'te Ali Çetinkaya'yı, 20 Ekim 2013'te Yunus Güçlü'yü ve 29 Kasım 2013 günü Mustafa Asal'ı -11 farklı maden kazasında 12 işçimizi- kara toprak altına gömdük. Bu yüzden, bizler görevimizi yerine getiremedik. Soru önergeleri verdik, araştırma komisyonu kurulmasını istedik ama o madene birileri kefil oldu, denetçilerin önünde set oldu, kamuoyunun algısının önünde set oldu ve o gün ortaya koyduğu ifadelerle bugünkü faciayı hazırladılar.

"11 KEZ 'HAYIR' DEDİĞİNİZ KOMİSYON İÇİN ÖNERGE VERDİNİZ!"

Geçtiğimiz hafta salı günü saat 15.30'da ilk haber geldiğinde, tek madenciyi kaybettiğimizi duyduğumuzda yürüklerimiz titredi; 4'e çıktı kahrolduk; 17'ye, 20'ye inanmak istemedik, isyan ettik. Madenin başına vardığımızda önce her 5 sedyeden 1 tanesi, sonra 10 sedyeden 1 tanesi, sonra hiçbir sedyede canlı beden geçmeden önümüzden yiğitler akıp gitti. Orada bekleyenler vardı, karnındaki bebeğiyle bekleyenler, on günlük çocuğunu kundakta bırakıp gelip orada bekleyenler; analar, babalar, gözü yaşlı çocuklar. Orada bekleyenler vardı ama maalesef biz o sarı bareti karartmıştık artık. Ve 29 Nisan günü burada iktidar partisi milletvekilleri o madenin Türkiye'nin ve dünyanın en güvenli madeni olduğunu, düzenli denetlendiğini ifade ettiklerinden sadece yirmi iki gün sonra buradayız ve önergemizi ilk verdiğimizden de sadece yedi ay sonra. Ve şimdi, iktidar partisi eliyle bir benzer önerge birleştirildi, hep beraber konuşuyoruz ve bazen de övünüyoruz, birlikte de işler yapıyoruz diye.

Evet, 10 kez, hekime karşı şiddet komisyonu kurulsun dedik, 10 kez reddettiniz ama Gaziantep'te Ersin Arslan karnından bıçaklanınca hekime karşı şiddet komisyonu kurduk. Şimdi de 11 kez "Hayır" dediğiniz, bu, sorunların araştırılması komisyonunu 301 canımızı kara toprağa verdikten sonra burada konuşuyoruz.

AKP Grubundaki değerli milletvekillerinden bir ricam var, tebdilikıyafet ile yanınızda utanacağınız bir tek arkadaşınız olmadan Soma'ya gidin ve Soma'da o kazadan kurtulanlarla, o kazada ailesini kaybedenlerle tek tek görüşün; görüşün ve insan hikâyelerini dinleyin. Soma'da bir şeye şahitlik edeceksiniz, 3 tane S: Siyaset, sendika ve sermayenin üçgenindeki o kara deliği göreceksiniz, o bermuda şeytan üçgeninin 301 canı nasıl yuttuğunu göreceksiniz. (CHP sıralarından alkışlar)

"BANA 'HADİ DEME ANNE!' "

Bir iktidar partisi milletvekili sendikada yuhalandığını söylüyor, merak etmeyin gözünüzün yaşı, deyim yerindeyse kanınız yerde kalmadı. O sendikayı bu patlamanın olduğu madenin sahibi yandaşlaştırdı. Gittiğinizde göreceksiniz ki belediye seçimlerinde birinci sıradan aday
yaptığınız, belediye seçiminde kampanyanıza 500 milyar para bağışlamakla övünen ve sendika seçiminde kendi anahtar listesiyle bütün yönetimi oluşturan kişinin madeninde oluştu bu patlama. O sendika artık bu sendika değil ama bu sendika, sendika değil olsa olsa artık bir sarı sendika!

İnsan hikâyeleri duyacaksınız: "40 santimlik bir delik olunca bizi ittirdiler, hadi oradan üretim için geçtik, kurtarma çalışmaları için güçlük oldu. 'Zaman yok, hadi daha çok kemir!' dediler." dedi. Bir anne size şunu anlatacak: " 'Hadi oğlum kahvaltını yap.' dediğimde, oğlum döndü, hayatında ilk kez bana o sesle bağırdı: 'Bana 'hadi' deme anne, bana 'hadi' deme! Bütün gece, on saat, bana 'Hadi, hadi kömür çıkar, daha çok çıkar!' diyorlar.' Bizim evde 'hadi' kelimesi yasaktı!" O "hadi" kelimesinin şuradan geldiğini göreceksiniz arkadaşlar: Rödovans sistemiyle 1 milyon ton kömürün… Getirdiğiniz kadar getirin, çünkü o iki gün aynı gömlekle kalma mecburiyetinden dolayı PR çalışmasını yürüttüğünüz Bakanın tarihte yaptığı en kötü doğal gaz anlaşması yüzünden kömür satıp elektrik üretmekteyiz. Yüzde 28 yetmiyor, daha çok kömür, daha çok kömür; doğal gaz pahalı. "Hadi, getirin istediğiniz kadar alacağız." dediniz, "Hadi, daha çok üretin." dediler, o "hadi", "Hadi oğlum, zeytinini ye." diyen annesine "Bütün gece "Hadi, hadi çalış dediler, canımıza okudular." noktasına gelecek. (CHP sıralarından alkışlar)

Bir işçiyle tanışacaksınız Soma'da "Yerin altından çıkarken kurtulmak için, canıma tak etti, attım elimden mazot çantasını." diyecek. "Ne mazot çantası?" diyeceksiniz. "Ben her gün aşağıda kullandığım kepçenin mazotunu elimde indiriyorum, 20 kilo; 2,5 kilometre." Önce ona üzüleceksiniz. Hangi operatör taşımak zorundadır mazotu, başkası niye koymaz? Sonra şunu öğreneceksiniz: Yeraltında yanmalı motorla çalışma yasaktır, şarjlı araçlar dışarıda şarj edilip içeride kullanılmalıdır. Mazot zehire ilave zehir katmakta, havayı kirletmekte, karbonmonoksiti artırmakta, yanmalı motor olduğu için egzozuyla da bir yangını körüklemektedir. Gittiğinizde bunları göreceksiniz. Ve beş yıl bakımsız, bakımı beş yıl önce olduğundan "Aç." desen "Bugün açamam." deyip, açıldığında da içinde solisyonu kurumuş ve 104 madenciden 56'sının kapağını açamadığı için karbonmonoksik maskesini soluyamadığını; maliyetleri 7 kat düşürmekle övünen işletmenin işçilere her ay vermesi gereken yenileme eğitimlerini kâğıt üzerinde verdiğini, beş senedir gaz maskelerine bakım yapmadığını ve eğitim vermediğini göreceksiniz.

"KEŞKE BAŞBAKAN'IN DA FITRATINDA BİRAZCIK VİCDAN OLSAYDI!"

Ve sonra oturup şunu düşüneceksiniz, elimize bir baret alıp da şöyle söylemiştik: Başbakanın mitinglerine götürüyorsunuz çocukları. Gitmeyenler işten çıkarılıyorlar. Sayın Bakan da demişti ki: "Parasını verdikten sonra ister pikniğe götürür ister mitinge götürür ister madene sokar." Sayın Berber şimdi "Öyle bir şey yok." diyor. Bütün madenciler bunu doğruluyor Soma'da, gidin, bunu göreceksiniz. Mitinge giden gider, gitmeyen işten çıkar; mitinge gidenler ertesi gün madene iner, maden patlar, ölen ölür, kalan sağlar Recep Tayyip Erdoğan'a yetmektedir. Ve o gün bu konuşmadan sonra çıkıp da bir de şunu dersiniz demiştik: "Bu mesleğin fıtratında ölüm var." Hiç geri vitesi yok Başbakanın, çıktı inadına söyledi. Keşke Başbakanın da fıtratında birazcık insaf olsaydı. (CHP sıralarından alkışlar) Keşke Başbakanın da fıtratında birazcık vicdan olsaydı, keşke Başbakanın fıtratında birazcık insan sevgisi olsaydı. Keşke o Başbakanın fıtratında 2 yaşında bir kız çocuğunun yetim kalmasının ne demek olduğunu anlayacak vicdan olsaydı. Keşke o Başbakanın fıtratında askerden on gün önce gelmiş çocuğu toprağa gömen babanın neler hissettiği anlayabilecek bir vicdan olsaydı." (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com