'Keşke o sahneyi çekmeseydim'

'Keşke o sahneyi çekmeseydim'
Ünlü yönetmen Ferzan Özpetek, Barcelona'da katıldığı bir film festivalinde 'Harem Suare' filmiyle ilgili pişmanlığını paylaştı.

Birinci İtalyan Filmleri Festivali’nin düzenlendiği Barcelona kentindeki Verdi sinemasının salonunda konuşan Ferzan Özpetek, 15 yılı bulan sinema yönetmenliği geçmişiyle ilgili soruları yanıtladı.

Özpetek, “Şimdiye kadar çektiğiniz filmlerde gece sizi uyutmayan, çok zorlandığın sahne hangisi oldu?” sorusuna, “Benim için böyle tek bir sahne var. O da canımı sıkan bir sahne. Harem Suare filminde Safiye’nin Harem Ağası ile beraber olması. Ben hep o sahneyi kesmek istedim. Cinsellik olayından değil. İmkansız bir aşkta cinsel ilişkinin olması beni çok rahatsız ediyor. Çünkü Safiye ve Harem Ağası’nın arasındaki ilişkinin hep imkansız bir aşk olarak kalmasını kafamda istiyordum. Ama o zamanlar Fransız, İtalyan prodüktörler, herkes çek diye yalvardı ve harika oldu dediler. Halbuki benim hiçbir zaman içime sinmemiştir o. Ama ne yapalım oluyor” yanıtını verdi.

TÜRKLERİ İTALYA’DA TANITIYOR

İtalyan sinemasının günümüzdeki önemli yönetmenlerinden olan ancak filmlerinde Türkiye ile ilgili küçük detaylar kullanmayı seven Özpetek, filmlerinin yarattığı etkiyle Serra Yılmaz ve Sezen Aksu gibi Türk sanatçıların İtalya’da geniş kitleler tarafından tanınmalarını sağladı. Son filmi “Şahane Misafir”de Cem Yılmaz’a rol veren Özpetek, “Cem Yılmaz da İtalyan sinema piyasasına girebildi mi?” sorusuna gülümseyerek, “Cem Yılmaz’ın henüz İtalya’da pazarı açılmadı ama açılacak. Bunun için çalışıyorum! Çünkü Cem bir dahi. Ayrıca müthiş bir insan, gerçek bir dost. Benim için Sezen de Serra da öyle. Barcelona’da radyoda bir programa katıldığımda bana Sezen Aksu’yu sordular. Ben hemen heyecanlandım. Cem ile ileride yapmak istediğim projeler var. Aslında çok var. İnsanın yapmak istediği şeylere hakikaten ‘bir ömür yetmez’ diyorum” yanıtını verdi. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com