Keskin göleti alarm veriyor

Keskin göleti alarm veriyor
Türkiye’de yaşanan kuraklık yüzünden birçok göl, gölet ve barajlarda yaşanan su seviyesindeki düşüş Eskişehir’in Keskin göletinde de gözleniyor.

Geçen yıla göre göletteki su seviyesinin yaklaşık yarı yarıya düştüğü belirtildi.

Yıl içerisinde beklenen yağışın yaşanmaması sebebiyle yurt genelinde çeşitli illerdeki göl, gölet ve barajlarda su seviyesi düştü. Bu düşüş, içme suyu ve tarımsal sulamada kullanılacak olan su miktarı için de büyük risk oluşturuyor. Çeşitli tasarruf önlemlerinin yanı sıra, özellikle içme suyu rezervlerinin başka kaynaklardan beslenerek arttırılması gündemdeki yerini koruyor.

Eskişehir’de birçok göl, gölet ve barajların yanı sıra, kent merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan Keskin göletindeki su seviyesinin düşüklüğü de, çevrede bulunan köylüleri büyük ölçüde endişelendirdi. Karagöz deresi üzerine kurulan, yapımına 1990 yılında başlanılan ve 1998 yılımda tamamlanan göletin depolama hacminin 8 bin 400 hektometre küp olduğu belirtiliyor. Çevresinde bin 112 hektar sulama alanı bulunan göletteki su seviyesi düşüklüğü, bölgedeki çiftçileri endişelendiriyor. Onlarca köyün sulama ihtiyacını karşılamasının yanı sıra içersinde sazan, tatlısu kefali, sarıbalık, gümüş ve İsrail sazanı olduğu belirtilen göletteki su seviyesinin yağmur ve kar yağışı ile yükselmesi umuluyor.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com