KESK'ten meşaleli yürüyüş

KESK'ten meşaleli yürüyüş
Trabzon ve Giresun'da KESK üyeleri düzenledikleri meşaleli yürüyüşle hükümetin eğitim politikası başta olmak üzere uygulamalarını protesto etti.

Trabzon ve Giresun'da KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri düzenledikleri meşaleli yürüyüşle hükümetin eğitim politikası başta olmak üzere uygulamalarını protesto etti.

Trabzon Merkez Postane önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, hükümet aleyhine sloganlar atarak ellerinde meşalelerle Meydan Park'a kadar yürüdü. Parktaki Atatürk Anıtı önünde grup adına basın açıklamasını okuyan KESK dönem sözcüsü ve Eğitim-Sen Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci, "Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. AKP iktidarı yaşamın bütün alanlarına pervasızca saldırıyor. Sadece devleti dizayn etmekle, yeni düzenin ihtiyaçlarına cevap verecek formata dönüştürmekle yetinmiyor, yeni düzene uygun ihsan tipini de yaratmaya çalışıyor. Kamu emekçilerinin grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı tanınmıyor. Eğitim sistemimiz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından adeta bir yaz - boz tahtasına, kelimenin tam anlamıyla oyun hamuruna dönüştürüldü. KPSS ve ÖSS sınavında yaşanan skandallar, sürekli değişen sınav sistemi, hukuk tanımaz ırkçı gerici kadrolaşma, giderek ticarileşen eğitim hakkı, işsiz öğretmenler eğitim sistemimizi sorun yumağı haline dönüştürdü. Hopa'da, Gerze'de, Solaklı'da deresine, suyuna, doğasına, yaşamına sahip çıkan halk şiddetle tanışıyor, itiliyor, kakılıyor, gözaltına alınıp tutuklanıyor" dedi. İkinci, hükümetin kapitalist sistem için 'şükürcü bir toplum' ve 'itaatkar birey' yaratmak istediğini, inşa edilen neoliberal - islamcı topluma da 'ileri demokrasi toplumu' adının verildiğini sözlerine ekledi. Basın açıklaması, Ak Parti ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer aleyhine atılan sloganların ardından olaysız şekilde sona erdi.

Giresun'da ise Debboy mevkisinde toplanan yaklaşık 200 kişilik KESK üyelerinin oluşturduğu grup, meşalelerle Gazi Caddesi boyunca yürüyerek Atapark'a geldi. CHP Giresun milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu'nun da eşlik ettiği grup adına basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Hakkı Yanbuloğlu, "Ak parti hükümetinin politikaları her geçen gün yoksulluğu ve işsizliği artırırken, gelecek endişesi tüm toplumu sarmış durumda" dedi. Giresun'daki gösteri de olaysız şekilde sona erdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com