Kestane gelir kapısı oldu

Kestane gelir kapısı oldu
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan kestane aşıları köylüye gelir kapısı açıyor.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan kestane aşıları köylüye gelir kapısı açıyor.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Gediz Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Yeşilçay Orman İşletme Şefliği dahilinde kalan Kıranköy'de kestane aşısı yapılarak köy halkına yeni kazanç kapısı açıldı.
Kurum tarafından bölgede 6 yıl önce dikilerek yetiştirilen kestane ağaçları ile doğal olarak arazide mevcut olup sürgün veren kestane ağaçlarında toplam 2 bin adet kestane aşısı yapıldığı bildirildi.
Kıranköy Muhtarı Memduh Altınışık, aşılama çalışmasını Gediz Orman İşletme Müdürlüğünün yaptığı ve İlçe Kaymakamlığının da maddi destek verdiği proje ile köy halkının geçim kaynağı haline gelen kestane üretiminin bölgede giderek yaygınlaşacağını ekonomik gelirin artacağını söyledi. Köylüye yeni kazanç kapısı açılmasına katkı sağlayan Orman kurumu yetkilileri ile İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu'na teşekkür eden Kıranköy Muhtarı Memduh Altınışık, 'Köyümüz çevresinde kendiliğinden yetişen kestane ağaçlarının kazancımıza destek verebileceğini düşünmüyorduk. Oysa devletin ciddi çalışmaları sonunda çok önemli bir kazanç kapısının topraklarımız üzerinde açılabileceğini gördük. Çok net şekilde bunun farkına varan tüm köy halkı kestane üretimine büyük önem vermeye başladı. Artık köyümüzün birinci geçim kaynağının kestane olacağına inanıyorum' dedi.
Yapılan aşılarda yüzde 98 oranında başarılı sonuçlar elde edildiği ve ağaçların bakımının yapılması için numaralandırılarak hane başına köylülere dağıtıldığı bildirilirken, 3-4 yıl sonra meyve vermeye başlayacak olan ağaçların 10. yaşında 50'şer kilo ürün vereceği belirtildi.
Toplam 10 ton civarında aşılı kestane üretimi sağlanacak olan proje ile köy halkına 40 bin lira ekonomik girdi kazandırılacağı, ayrıca ileriki yıllarda yeni aşılama hedefi için 2011 bahar dikiminde 1000 adet kestane dikildiği ifade edildi.
Diğer taraftan kestane ormanı bitişiğine konulan 50 kovan arı ile koyu kahverengi, kestane kokusuna özgü tadı olan kestane balı üretimi sağlandığını dile getiren yetkililer, kendine özgü tadı ve aroması ile hastalıklara karşı koruyucu (antioksidan) ve tedavi edici (antibiyotik) özelliği yüksek olan kestane balının, solunum yolları ve mide rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanıldığını, vücut direnci ve zindelik için hasta ve yorgun kişilere düzenli olarak tüketilmesi önerilen kestane balının bütün koyu renkli ballar gibi antioksidan olması sebebiyle kansere karşı koruyucu, bağışıklık sistemini güçlendirici, B ve C vitaminleri açısından zengin, kasları kuvvetlendirici, kan dolaşımını düzenleyici, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderici etki yaptığını, öksürüğe iyi geldiğini, solunum ve sindirim sistemlerine de olumlu etkileri olduğunu açıkladılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com