Kıbrıs müzakere süreci

Kıbrıs müzakere süreci
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu:

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ta barış ve anlaşmadan yana olanın Kıbrıs Türk tarafı olduğunu belirterek, “Dün de böyleydi, bugün de böyledir. Başlayan görüşme sürecinde bir sonuca ulaşmak, Kıbrıs meselesini geride bırakarak bir anlaşma yapmak gayesindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 5. Milli Eğitim Şurası’nın açılışında yaptığı konuşmada, şuranın önemine değinerek, yaklaşık 10 yıl aradan sonra yeni bir Milli Eğitim Şurası yapılmasının isabetli olduğunu söyledi.

Bakanlar Kurulu’ndaki ilk üstlendiği görevin 1976 yılında Milli Eğitim Bakanlığı olduğuna işaret eden Eroğlu, uzun yıllar başbakanlık yapan biri olarak milli eğitime her zaman büyük önem verdiğini kaydetti.

Eroğlu, Kıbrıs konusunun milli bir dava olduğunu belirterek, “Kıbrıs Türk halkı olarak bu topraklarda özgür yaşamak için yakın tarihimizi iyi bilmeliyiz. Bizim tarihimiz varoluş ve özgürlük mücadelesidir. Bilinmesinden çekineceğimiz hiçbir yönü yoktur. Tarihimizle, bizden önceki kuşakların verdikleri mücadele ile Anavatan Türkiye ile birlikte yaptıklarımızla gurur duymalıyız” diye konuştu. 

Kıbrıs’ta barış ve anlaşmadan yana olanın Kıbrıs Türk tarafı olduğuna işaret eden Eroğlu, “Dün de böyleydi, bugün de böyledir. Başlayan görüşme sürecinde bir sonuca ulaşmak, Kıbrıs meselesini geride bırakarak bir anlaşma yapmak gayesindeyiz” ifadelerini kullandı. 

- “Rum tarafının tavrını değiştirmesi halinde, işimiz zor olmayacak”

Rum tarafının bugüne kadarki tavırlarını değiştirmesi ve Kıbrıs’ın tek sahibinin kendileri olmadığının idraki içinde olması halinde işlerinin zor olmayacağına dikkati çeken Eroğlu, şunları söyledi:

“Her zaman ifade ettiğim üzere benim Kıbrıs Türk halkının çalışkanlığından, azminden, kararlılığından en küçük bir endişem yoktur. Kimse gelecekten endişe duymasın. Sizlerin, halkımızın eseri olan devletimiz vardır. Yeter ki birlik-beraberliğimizi bozmayalım, Anavatan Türkiye ile karşılıklı sevgi-saygı çerçevesinde birlikte yürümeye devam edelim.”

- “Devletimiz en büyük güvencemiz”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, egemenliğin, özgürlüğün, güvenliğin ifadesi olan devletin en büyük güvence olduğunu belirterek, milli eğitim politikalarını saptarken en temel konu olan Kıbrıs konusunda bilinçli, barışçı ama hakkını korumakta kararlı nesiller yetiştirilmesine gereken ağırlığın mutlaka verilmesi gerektiğini söyledi.

- “Türkiye’den getirilecek suyla tarımda yeni bir dönem”

Anavatan Türkiye’den su getirilmesi ile tarımda yeni bir dönemin başlamasının mümkün olacağını belirten Eroğlu, “Yeter ki zamanında, doğru kararlar alalım, sağlıklı adımlar atalım. Yetişmekte olan nesiller halkını, vatanını ve milletini seven, aidiyet duygusu güçlü, düzgün karakter sahibi, kötü alışkanlıklardan uzak nesiller olması hayli önemlidir" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com