Kıbrıs müzakere süreci

Kıbrıs müzakere süreci
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu:

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde masaya iyi niyetle oturduklarını belirterek, “nasıl olursa olsun bir anlaşma olsun” arayışı içerisinde olmadıklarını, Kıbrıs Türklerinin bu topraklardaki kalıcılıklarını sağlayacak bir anlaşma istediklerini söyledi.

 Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi heyetini Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, komite heyetiyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, desteklerinden dolayı komite heyetine teşekkür etti.

Müzakere sürecinin ilerledikçe ortaya bazı sorunların çıkabileceğine işaret eden Eroğlu, "Zaman içerisinde sizlerle bu olayları paylaşmak benim için memnuniyet verici olacaktır" dedi.

Kıbrıs Türk halkının benimsemeyeceği, kabul etmeyeceği bir anlaşmayı halkın önüne koymanın kendisi için de hoş olmayacağını dile getiren Eroğlu, referandum safhasından önce halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini savundu.

Rum tarafının aşırı isteklerinin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğini düşündüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bu noktada bazı konuları sizinle paylaşmak ve ona göre atacağımız adımları tespit etmek benim için çok önemlidir. Kıbrıs Türk halkı bu topraklara tırnağını geçirip mücadelesini sürdürmüş ve bugünlere kadar gelmiştir" diye konuştu.

Eroğlu, Kıbrıs'ta 1974 Barış Harekatı’nın oluşturduğu bir coğrafya bulunduğunu ve iki bölgeli durumun resmen tescil edildiğini belirterek, bu iki bölgeli ve iki toplumlu durumun kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Müzakere  masasına iyi niyetle, bir anlaşma olur düşüncesiyle oturduklarını kaydeden Eroğlu, “nasıl olursa olsun bir anlaşma olsun” arayışı içerisinde olmadıklarını, Kıbrıs Türklerinin bu topraklardaki kalıcılıklarını sağlayacak bir anlaşma arayışı içinde olduklarını ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com