Kıbrıs müzakere süreci

Kıbrıs müzakere süreci
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu:

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin, "Müzakereleri bazı mağduriyetleri gidermek için yeni mağduriyetler yaratma prensibiyle değil,  Kıbrıs’ta eksik olan anlaşmayı sağlayıp dünya konjonktürü içerisinde yerimizi alma gayretiyle sürdürüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bir kabulünde yaptığı konuşmada, müzakere masasında anlaşmaya varırken halkın haklarını koruyabilmenin, endişelerini ortadan kaldıracak bir anlaşmaya varmanın önemine işaret ederek, bu yönde gayret sarf ettiklerini kaydetti.

Rum tarafının, kendilerinin tasvip etmeyeceği isteklerinin mutlaka olacağını ifade eden Eroğlu, masada bunları tartışarak düşündükleri şekle sokup halkın kabul edebileceği bir anlaşmaya varmanın önemli olduğunu söyledi.

Eroğlu, bu topraklarda yaşayan ve yaşama kararlılığında olan insanlar olduklarını belirterek, “Yaşamımızı zorlaştıracak anlaşmalar değil, bizim dünyaya açılmamızı sağlayacak anlaşma arayışı içerisinde olduğumuzu herkesin bilmesi gerekir" diye konuştu. 

"Müzakereleri bazı mağduriyetleri gidermek için yeni mağduriyetler yaratma prensibiyle değil, Kıbrıs’ta eksik olan anlaşmayı sağlayıp dünya konjonktürü içerisinde yerimizi alma gayretiyle sürdürüyoruz" diyen Eroğlu, "Huzursuzluk yaratacak bir anlaşmaya varmak, iki tarafın gelecekte yine bu topraklarda karşı karşıya gelmesine neden olabilir. Bunu da dikkate alarak, iki halkın barış içerisinde yaşayabileceği, insanların anlaşmadan zarar değil, fayda görebileceği bir anlaşma arayışı içerisinde olmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Müzakereler devam ederken bazı hususları halkla basın yoluyla paylaşmaya devam edeceklerini belirten Eroğlu, neticede ortaya çıkacak anlaşma metninin kendisinin imzasıyla yürürlüğe girmeyeceğini, referandumda halkın onayıyla yürürlüğe gireceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com