Kıbrıs müzakere süreci

Kıbrıs müzakere süreci
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: "Ada'da Kıbrıs Türk halkının hakkını, hukukunu koruyacak bir anlaşma için çalışıyoruz"

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ada’da Kıbrıs Türk halkının hakkını, hukukunu koruyacak bir anlaşma için çalıştıklarını belirterek, “Bir antlaşma yapılacaksa iki taraf da kazançlı çıkmalı. İyi bir antlaşma, benim kabul edebileceğim antlaşma böyle bir antlaşmadır. Kıbrıs Türk halkını daha iyiye götürmeyecek, tam tersine sıkıntılarımızı artıracak bir dayatmaya asla evet demeyeceğimi herkes bilmelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliğinin 34’üncü Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türklerinin ayrı bir çiftçi örgütü kurarak Türk bayrağına sahip çıktığını, birliğin topraklara sahip çıkmanın idraki içinde çiftçilere toprak almaları çağrısında bulunduğunu anlattı. Birliğin, 1943-45 yıllarında 115 spor kulübü kurulmasını sağladığını, o yıllarda gençlere sahip çıktığını, gençlere spor yapmanın bilincini taşıdığını anlatan Eroğlu, birliği’nin 1958’den sonra da ilk göçmen evi yapımına giden kuruluş olduğunu söyledi.

Eroğlu, halkın ekonomik olarak gelişmesi ve ayakta durması için çok ciddi katkı sağlayan kooperatifçiliğin temelinde de Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliğinin büyük katkısı bulunduğunu kaydetti.

-Türkiye'den KKTC'ye "Su Temini Projesi"

Konuşmasında Türkiye’den gelecek su konusuna da değinen Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetine Kıbrıs Türk halkı adına teşekkürlerini ifade ederek, “İnşallah temmuz veya ağustos gibi su adamıza ulaşır" diye konuştu.

Erdoğan'ın başbakan olduğu günden beri proje üzerinde önemle durduğunu dile getiren Eroğlu, konuyu parti ve hükümet programına aldıklarını, Türkiye hükümetleriyle görüşmeler yaptıklarını ve nihayet 7 Mart 2012’de atılan temelle projenin uygulamaya girdiğini anlattı.

-Anlaşma zamanı geldi, hatta geçti

Konuşmasında, Kıbrıs sorununa da değinen Eroğlu, Kıbrıs’ta var olan gerçekler temelinde bir anlaşma zamanının geldiğini, hatta geçtiğini belirterek, “Kimsenin, Türk tarafının defalarca bir antlaşmadan, uzlaşmadan yana tavır koymasına rağmen hala mağdur edilmesine, ambargo ve izolasyon altında yaşamasına göz yumma hakkı yoktur" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, adada Kıbrıs Türk halkına karşı büyük bir adaletsizlik yapıldığını savunarak, "uygar geçinen dünyanın, Rum tarafının uzlaşmaz tutumunu görmezden gelerek Kıbrıs Türklerini cezalandırmakla barışa değil Rum emellerine hizmet ettiğini" vurguladı.  

Ada’da Kıbrıs Türk halkının hakkını, hukukunu koruyacak bir anlaşma için çalıştıklarını ifade eden Eroğlu, “Bir antlaşma yapılacaksa iki taraf da kazançlı çıkmalı. İyi bir antlaşma, benim kabul edebileceğim antlaşma böyle bir antlaşmadır. Kıbrıs Türk halkını daha iyiye götürmeyecek, tam tersine sıkıntılarımızı artıracak bir dayatmaya asla evet demeyeceğimi herkes bilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com