Kıbrıs müzakere süreci

Kıbrıs müzakere süreci
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu:

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının niyeti varsa bu yıl içinde müzakerelerin referandum kararıyla sonuçlandırılabileceğini belirterek, "Bunun için Türk tarafında olan çözüm iradesinin Güney’de de olması gerekir" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs'ta geçen sene yeni liderin seçilmesinin ardından müzakerelerde bir yılın kaybedildiğini ifade ederek, müzakerelere ortak metnin açıklanmasıyla yeniden başladıklarını söyledi.

Müzakerecilerin Güney Afrika’da temaslarda bulunduğuna da değinen Eroğlu, müzakerelerde yönetim ve güç paylaşımı, AB, ekonomi, toprak, mülkiyet ve garantiler olmak üzere altı başlık bulunduğunu dile getirdi.

Bu başlıkları daha önceki liderler ve kendisinin de tartıştığını, bazı yakınlaşmalar olduğunu fakat yeni seçilen Rum lideri Nikos Anastasiadis'in bu yakınlaşmaları kabul etmek istemediğini ifade eden Eroğlu, Anastasiadis'in müzakerelere bırakılan yerden başlama taahhüdü altına girmediğini fakat kendisinin bırakıldığı yerden devamı için taahhüt verdiğini anlattı. 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, sürecin, müzakerelerin 6 Mayıs’ta Afrika dönüşü tekrar canlanacağını ve artık özlü konulara geçileceğini belirterek, "Altı başlıkta anlaşılmamış konulardan başlayarak Kıbrıs sorununu çözmeye çalışacağız. İnşallah sorunu çözeriz diye düşünüyoruz” diye konuştu.

- "Türk tarafı yıllardır çözüme destek veriyor"

Eroğlu, her iki tarafın da çözüm iradesine sahip olması gerektiğine, Türk tarafının yıllardır çözüme destek verdiğine, çözüm formüllerine “evet” dediğine işaret ederek, şimdi müzakere masasında bırakıldığı yerden oturulmadığı için müzakere başlıklarının yeniden tartışılacağını ve bunun da "zaman kaybı" anlamına geleceğini söyledi. 

Rum tarafının niyeti varsa bu yıl içinde müzakerelerin referandum kararıyla sonuçlandırılabileceğini ifade eden Eroğlu, ancak bunun için Türk tarafında olan çözüm iradesinin Güney’de de olması gerektiğini kaydetti.

- Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesi

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye’den gelecek su projesi konusunda ise bunun yıllardır hayalleri olduğunu ancak artık projenin yapımının sürdüğünü ve suyun ülkeye geleceğini ifade ederek, suyun eylül ayında adaya geleceğini fakat 20 Temmuz’a kadar suyu getirmek istediklerini belirtti.

Bir kısmı içme, bir kısmı kullanım suyu olacak “Barış Suyu”nun ihtiyaç halinde Rum tarafına da satılabileceğini söyleyen Eroğlu, suyun, KKTC’ye çok fayda sağlayacağını ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com