Kıbrıs müzakere sürecinde yeni dönem

Kıbrıs müzakere sürecinde yeni dönem
Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Dışişleri Bakanı Kasulidis: "Rumların çözüm planını yeniden reddetmesi, Helenizm için fevkalade olumsuz sonuçlar doğuracak"

ATİNA (AA) - Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis, Rum tarafının çözüm planını yeniden reddetmesinin hem Kıbrıs hem de Helenizm için fevkalade olumsuz sonuçları olacağını söyledi.

Kasulidis, Atina’da yayımlanan haftalık “Realnews” gazetesindeki demecinde, geçen zamanın Ada’daki sorunun çözümüne yardımcı olmadığını belirtti.

Kasulidis, “Her yeni çabanın başarısızlıkla sonuçlanması yeniden birleşme konusundaki umutları gittikçe azaltıyor, mevcut durumu koruyor, Kıbrıs’ı bölünmeye ve böyle bir gelişmenin tüm getirilerine bir adım daha yaklaştırıyor. Rum tarafının çözüm planını yeniden reddetmesinin Kıbrıs ve genel olarak tüm Helenizm için fevkalade olumsuz sonuçları olacağından kimsenin şüphesi olduğunu sanmıyorum” değerlendirmesini yaptı.

Kıbrıs’ta müzakerelerin yeniden başlatılmasıyla ilgili tarafların anlaşmaya vardığı ortak açıklama metninde farklı şekilde yorumlanabilecek bazı noktalar bulunduğunu ifade eden Kasulidis, eş zamanlı referandumların gerçekleştirilmesinin üç aydan fazla bir süre alabileceğini kaydetti.

 

- "Çözüm için enerji konusu değerlendirilebilir"

 

Güney Kıbrıs Rum yönetimi hükümet sözcüsü Hristos Stilyanidis ise Kıbrıs’ta “iyi bir çözüm” bulunması için enerji konusunun değerlendirilebileceğini ifade etti.

Ethnos gazetesine açıklamalarda bulunan Stilyanidis, “Rum lider Nikos Anastasiadis’in, hidrokarbon konusunu çözüm sürecinden ayrı tutmakla birlikte, Kıbrıs sorununa iyi bir çözüm bulunabilmesi için enerji konusunu Türkiye’nin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak değerlendirilme olasılığını açık bıraktığını” dile getirdi. 

Stilyanidis, Ada’da garantörlükle ilgili soru üzerine de garantörlüklerin ne kadar gerekli olduğu konusunun ilk başta masaya gelecek ana konulardan biri olduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com