Kıbrıs müzakere sürecinde yeni dönem

Kıbrıs müzakere sürecinde yeni dönem
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: "KKTC'nin en büyük güvencesi anavatan Türkiye’dir. Türkiye’nin garantisi, bizim olmazsa olmazlarımdan biridir”

LEFKOŞA (AA) - KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC'nin en büyük güvencesinin anavatan Türkiye olduğunu belirterek, "Türkiye’nin garantisi, bizim olmazsa olmazlarımdan biridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSIAD) heyetini kabul etti. Burada konuşan Eroğlu, MÜSİAD’ın Türkiye’nin güçlü ekonomik kuruluşlarından biri olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin ekonomisinin güçlenmesinde derneğin önemine vurgu yaptı.

Güçlü bir Türkiye temenni ettiklerini kaydeden Eroğlu, “KKTC'nin en büyük güvencesi anavatan Türkiye’dir. Türkiye’nin garantisi, bizim olmazsa olmazlarımdan biridir” dedi.

KKTC'ye yatırım yapılmasını olumlu karşıladıklarını dile getiren Eroğlu, Türkiye'nin ekonomisi ne kadar güçlü olursa, KKTC'nin de elinin burada o denli güçlü olacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, sadece bir tarafı tatmin edecek bir anlaşmanın kalıcı olamayacağını belirterek, Kıbrıs Türk halkının da tatmin olacağı, Kıbrıs Türk halkının endişe taşımadan yaşamasını sağlayacağı bir anlaşma arayışı içinde olduklarını kaydetti.

Avrupa Birliği’nin (AB), Birleşmiş Milletler’in (BM) ve birçok ülkenin müzakerelerin anlaşma hedefiyle sürdürülmesinden yana olduğunu kaydeden Eroğlu, “Bizim istediğimiz Kıbrıslı Türklerle, Kıbrıslı Rumların bulacağı bir çözümdür ve bu çözümün kalıcı olmasıdır. İnşallah başlayan müzakereleri bir anlaşmayla noktalayabiliriz” ifadesini kullandı.

Her iki tarafın anlaşma arzusuyla masaya oturmasıyla anlaşmanın mümkün olabileceğini dile getiren Eroğlu, 1968’den beri Türk tarafının müzakereleri sürdüren ve ortaya çıkan anlaşmaları kabul eden taraf olduğunu söyledi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak da MÜSİAD'ın şube ve temsilcilerle Türkiye’de 73 noktaya ulaştıklarını belirterek, yaklaşık 7 bin 500 üyeleri olduğunu söyledi. Yurt dışında 55 ülkede, 150 noktaya ulaştıklarını ifade eden Olpak, iş adamları olarak üyelerine ve ülkelerine katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydetti. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com