Kıbrıslı müzakerecilerin Atina ve Ankara'yı ziyaretleri

Kıbrıslı müzakerecilerin Atina ve Ankarayı ziyaretleri
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu ile Rum müzakereci Mavroyannis'in görüşmesinde, Kıbrıs çözüm sürecine destek yinelendi ve müzakere sürecinin hızlanması temennisi dile getirildi

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile çapraz ziyaretler kapsamında Türkiye'ye gelen Kıbrıs Rum kesimi müzakerecisi Andreas Mavroyannis'in görüşmesinde, Kıbrıs çözüm sürecine yönelik desteğin yinelendiği ve müzakere sürecinin ivme kazanması yönündeki temenninin dile getirildiği öğrenildi. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Müsteşar Sinirlioğlu tarafından bugün Ankara'da kabul edilen Mavroyannis'e, görüşme sırasında Kıbrıs Rum kesimi müzakere heyetinden iki üye eşlik etti.

Kıbrıslı müzakerecilerin bugün Ankara ve Atina'ya gerçekleştirdikleri eş zamanlı ziyaretler çerçevesinde, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anastassis Mitsialis ile bir araya gelen Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Doç. Dr. Kudret Özersay'a da aynı şekilde iki müzakere heyeti üyesinin eşlik ettiği belirtildi.

1963 sonrasında ilk kez bu tür bir görüşme yapıldığını vurgulayan kaynaklar, bu vesileyle Türkiye'nin Kıbrıs çözüm sürecine desteğinin yinelendiğini ve önümüzdeki dönemde müzakere sürecinin ivme kazanması yönündeki temenninin dile getirildiğini aktardı.

Temasları "olumlu bir görüşme ve olumlu bir başlangıç" olarak niteleyen Türk yetkililerin, bu tür ziyaretlerin özellikle psikolojik etkisinin önemine dikkati çektikleri de ifade edildi.

Benzer ziyaretlerin gündemde olup olmadığının sorulması üzerine diplomatik kaynaklar, ziyaretlerin devam etmesinin öngörüldüğünü ancak belirlenmiş bir tarih bulunmadığını kaydetti.

-Mavroyannis'in Ankara ziyareti-

Kıbrıs'ta uzun bir aranın ardından tekrar başlayan müzakere süreci kapsamında, Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının müzakerecileri bugün Ankara ve Atina'ya eş zamanlı ziyaretlerde bulundu. 

Çapraz ziyaretler çerçevesinde dün Ankara'ya gelen Kıbrıs Rum kesimi müzakerecisi Mavroyannis, bugün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu ile yaklaşık 1.5 saat görüştü. 

Çapraz görüşmeler, adada yarım asırdır süren krizi çözüme ulaştırmayı amaçlayan Kıbrıs müzakere sürecinde bir ilki teşkil etmesi nedeniyle önem taşıyor.

Adada yürütülen kapsamlı çözüm müzakerelerinde yeni dönem, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in 11 Şubat'ta Lefkoşa'da BM kontrolündeki ara bölgede görüşmeleriyle yeniden başlamıştı. 

Kıbrıslı liderler, üzerinde mutabakat sağladıkları ortak açıklama metnini görüşmenin ardından kamuoyuyla paylaşmıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com