Kıbrıslı müzakerecilerin Atina ve Ankara'yı ziyaretleri

Kıbrıslı müzakerecilerin Atina ve Ankarayı ziyaretleri
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu ile Rum müzakereci Mavroyannis, ziyaret çerçevesinde 3,5 saati bulan kapsamlı bir görüşme yaptı

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile çapraz ziyaretler kapsamında Türkiye'ye gelen Güney Kıbrıs Rum kesimi müzakerecisi Andreas Mavroyannis'in, bugün yaklaşık 3,5 saat süren kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdikleri öğrenildi.

Diplomatik kaynaklar, Kuzey Kıbrıs Türk müzakerecisi Doç. Dr. Kudret Özersay'ın, Mavroyannis ile eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği Atina ziyareti çerçevesinde Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anastassis Mitsialis ile 5 saate yakın görüştüğüne ilişkin basına yansıyan haberleri değerlendirdi.

Kaynaklar, Müsteşar Sinirlioğlu ile Güney Kıbrıs Rum kesimi müzakerecisi Mavroyannis'in, Dışişleri Bakanlığı'nda yaklaşık 1,5 saat süren basına kapalı kabulün ardından, istişarelere çalışma yemeğinde de devam ettiklerini ve 3,5 saati bulan kapsamlı bir görüşme yaptıklarını belirtti.

Kıbrıs'ta uzun bir aranın ardından tekrar başlayan müzakere süreci kapsamında, Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının müzakerecileri bugün Ankara ve Atina'ya eş zamanlı ziyaretlerde bulundu. 

Çapraz ziyaretler çerçevesinde dün Ankara'ya gelen Güney Kıbrıs Rum kesimi müzakerecisi Mavroyannis, Müsteşar Sinirlioğlu tarafından kabul edilirken, Kuzey Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Özersay da Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Mitsialis ile bir araya geldi.

Çapraz görüşmeler, adada yarım asırdır süren krizi çözüme ulaştırmayı amaçlayan Kıbrıs müzakere sürecinde bir ilki teşkil etmesi nedeniyle önem taşıyor.

Adada yürütülen kapsamlı çözüm müzakerelerinde yeni dönem, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in 11 Şubat'ta Lefkoşa'da BM kontrolündeki ara bölgede görüşmeleriyle yeniden başlamıştı. 

Kıbrıslı liderler, üzerinde mutabakat sağladıkları ortak açıklama metnini görüşmenin ardından kamuoyuyla paylaşmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com