Kıbrıs'ta bir ilk

Kıbrıs'ta bir ilk
Rum yönetimi, ilk kez, KKTC'deki eski taşınmaz malın, Güney Kıbrıs'taki Türk arazisiyle takas edilmesi kararını tanıdı.
Kıbrıs Rum Yönetimi Bakanlar Kurulu, ilk kez, Kıbrıslı Rumların 1974 öncesi Kuzey Kıbrıs'ta kalan taşınmaz mallarına çözüm bulmak amacıyla kurulan KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'nun (TMK), Mike Timvios isimli Rum'un, KKTC'deki eski taşınmaz malını, Güney Kıbrıs'taki Türk arazisiyle takas etme kararını kabul etti.
 
Rum radyosu ve Rum basın haberlerine göre, Rum Bakanlar Kurulu, Mike Timvios'un TMK ile yaptığı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından da onaylanan dostane anlaşmayı onayladı.
 
Rum Bakanlar Kurulu'nun bu kararının, TMK'ya başvuran diğer Rumları da takas seçeneğine teşvik edebileceğine vurgu yapılıyor.
Rum yönetimi, bu kararıyla Rumların KKTC'de ve Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs'taki malları arasındaki ilk takası onaylamış oldu.
 
Mike Timvios ile TMK arasında 2007'de yapılan, AİHM tarafından da onaylanan dostane anlaşma, Rum yönetimi tarafından 5 yıl sonra; Güney Kıbrıs'ta yargı süreci başlatılması ve Rum yönetimi aleyhine Strasbourg'a başvuru yapılmasının ardından kabul edildi.
 
Rum yönetimi bu kapsamda, Timvios'un KKTC'deki malına karşılık, Larnaka'da bulunan ve üzerinde; Rum "göçmenlerin" iskan edildiği, iki de ilkokul binası bulunan 27 dönümlük Kıbrıs Türk gayrimenkulünün takasını tanıdı.
 
Rum Bakanlar Kurulu, Larnaka'daki taşınmazın 13 milyon avro karşılığında satın alınmasına ve ilgili vergileri de karşılamaya karar verdi. (EAK)
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com