Kıbrıs'ta dini liderler "müzakereler" için buluştu

Kıbrısta dini liderler müzakereler için buluştu
Kıbrıs’taki dini liderler, Kıbrıs müzakere sürecinde yeni dönemi değerlendirmek için bir araya gelerek, ortak açıklama yaptı

LEFKOŞA (AA) - Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos, Türkiye’nin Kıbrıs müzakerelerindeki rolüne ilişkiin,  "Türkiye’nin barış sürecinde pozitif bir rol oynayacağına inanıyorum" dedi.

Kıbrıs’taki dini liderler, KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos, Maronit Başpiskoposu Youssef Souif, Ermeni Başpiskoposu Varoujan Herkelian ve Latinlerin temsilcisi Papaz George Kraj  Lefkoşa’nın güneyinde İsveç Büyükelçiliği rezidansında bir araya geldi. 

İsveç Büyükelçisi Klas Gierow’un ev sahipliğindeki toplantıda, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Lisa Buttenheim ve KKTC Vakıflar Genel Müdürü İbrahim Benter de hazır bulundu.

Toplantının ardından Büyükelçi Gierow tarafından okunan ortak açıklamada, Kıbrıs’ta politik sorununun çözümlenmesinde din adamlarının sorumluluk hissettiği vurgulandı ve dini liderlerin beraber çalışmasının önemine işaret edildi.

Dini liderlerin ortak metinden duyduğu memnuniyetin aktarıldığı açıklamada, "Politik liderler, mevcut statükonun sürdürülemez olduğu, insan haklarına, temel özgürlüklere, iki tarafın ayrı kimliklerine ve bütünlüğüne saygı duyulması gerektiği yönündeki mesajları bizleri yüreklendirdi" denildi.

Müzakerelere, çözüm odaklı biçimde devam edileceği yönündeki açıklamalardan duyulan memnuniyetin vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Siyasi liderlerden çözüme ulaşmalarını bekliyoruz ve güven artırıcı çabaları dini liderlerce destekliyoruz. Hristiyan ve Müslümanlar yüzyıllardır Kıbrıs’ta, yan yana ve uyum içinde, yaşıyor, çalışıyor ve ibadet ediyor. Din, uzun süredir devam eden çatışmadan mağdur oldu. On yıllardır birbirimizi dinleyip anlamak için bir araya gelemiyorduk.

Birlikte çalışmanın, farklılıkların üstesinden gelmenin ve birbirine destek olmanın yanında, şüphenin olduğu yerde inanç, nefretin olduğu yerde sevgi ve umutsuzluğun olduğu yerde umuda araç olmanın inançlı insanları görevidir."

-Hrisostomos: “Türkiye’nin barış sürecinde pozitif bir rol oynayacağına inanıyorum”

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos da toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin barış sürecinde pozitif bir rol oynayacağına inandığını söyledi. 

Toplantıda iki toplumun bir arada yaşadığı günlere nasıl dönülebileceğinin tartışıldığını anlatan Hrisostomos, toplumlara bir arada yaşanabileceği yönünde örnek olmak istediklerini kaydetti.

-Aatalay: “Dini liderlerin dili siyasilerden farklı olmalı”

KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay ise önemli günlerden geçildiğine dikkati çekerek, dini liderler olarak barışa katkı koymak adına bir araya geldiklerini ifade etti.

Dini liderlerin dillerinin, politik liderlerden farklı olması gerektiği yönündeki görüşünü aktaran Atalay, “Dini liderlerin herkesin hatta diğer din mensuplarının kendisini bulabileceği bir dile sahip olması gerekir. Bu konuda hepimiz hemfikiriz” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com