Kibrit alev aldı, üreticiyi yaktı

Kibrit alev aldı, üreticiyi yaktı
Yerli kibrit üreticileri, 2011 yılında artan kibrit ithalatının azaltılması amacıyla kibrit ithalatında uygulanmakta olan korunma önleminin süresinin uzatılması talebiyle Ekonomi Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlık başvuru üzerine kibritlerin ithalatında uygulanmakta olan korunma önleminin etkilerinin değerlendirilmesi ve söz konusu önlem uygulamasının devamının gerekli olup olmadığının incelenmesi amacıyla soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yerli kibrit üreticileri, 2011 yılında artan kibrit ithalatının azaltılması amacıyla kibrit ithalatında uygulanmakta olan korunma önleminin süresinin uzatılması talebiyle Ekonomi Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık başvuru üzerine kibritlerin ithalatında uygulanmakta olan korunma önleminin etkilerinin değerlendirilmesi ve söz konusu önlem uygulamasının devamının gerekli olup olmadığının incelenmesi amacıyla soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ’e göre, yerli kibrit üreticileri tarafından, 36.05 Gümrük Tarife Pozisyonunda (G.T.P.) sınıflandırılan kibrit ithalatında uygulanmakta olan korunma önleminin süresinin uzatılması talebiyle Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu. Başvurunun gerekçesini ise, başvuru konusu eşyanın ithalatının 2009 yılında başlatılan korunma önlemi uygulamasını müteakip 2010 yılında azalmasına rağmen 2011 yılında bir önceki yıla göre artmış olması oluşturuyor.

Bu gerekçe ile yapılan başvuruda Ekonomi Bakanlığı, İthalatta Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu, yapılan başvuruyla ilgili olarak 36.05 G.T.P.’unda sınıflandıran kibritlerin ithalatında uygulanmakta olan korunma önleminin etkilerinin değerlendirilmesi ve söz konusu önlem uygulamasının devamının gerekli olup olmadığının incelenmesi amacıyla soruşturma açılmasına karar verdi. Soruşturma, Yönetmeliğin ilgili hükümleri kapsamında İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Soruşturma Genel Müdürlükçe yürütülerek 9 ay içinde tamamlanacak. Gerekli hallerde bu süre iki ay uzatılabilecek. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com