Kıbrs müzakere süreci

Kıbrs müzakere süreci
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin siyasi parti temsilcileriyle görüştü- KKTC Başbakanı Yorgancıoğlu:"Ortak açıklama metnini olumlu bulduk. Uzun süredir bütünlüklü görüşmelerin başlaması adına ortak bir metin için çalışmalar yürüt

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin siyasi parti temsilcileriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ında bir araya geldi.

Eroğlu, siyasi parti temsilcileri ile Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin BM tarafından iletilen ortak açıklama metnini ele aldı.

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "ortak açıklama metnini olumlu bulduklarını belirterek, uzun süredir bütünlüklü görüşmelerin başlaması adına ortak bir metin için çalışmalar yürütüldüğünü" kaydetti.

Görüşmede, metni iyice değerlendirdiklerini ve bütünlüklü görüşmelerin başlamasına uygun zemin oluşturacağını, ortak metin olabileceğini ve Türk tarafının bu metni kabul etmesi gerektiğini düşündüklerini belirten Yorgancıoğlu, "Bu düşüncelerimizi Sayın Cumhurbaşkanı'yla paylaştık. Umarım en kısa zamanda bu konuda adımlar atılır ve görüşmeler kısa sürede başlar" diye konuştu.

Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununun Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını da koruyacak şekilde çözümlenmesini istediğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı'nın olumlu davranmasını, pozitif adım atmasını, bu metni ortak metin olarak kabul etmesini önerdiklerini bildirdi.

Başbakan Yorgancıoğlu, halkın referandumuna sunulacak metnin söz konusu metin olmadığını belirterek, "Referanduma sunulacak olan, bu metinden sonra görüşmelerin başlayıp ortaya çıkaracağı sonuçtur" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Ortak metni Kıbrıslı Türkler olumlu karşılar mı?" sorusu üzerine Yorgancıoğlu, "Bana göre karşılar" yanıtını verdi.

-Denktaş: "Metinde sıkıntılar var ama bunlar görüşmelerin başlamasıyla giderilebilir"-

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da Cumhurbaşkanı Eroğlu ile ortak açıklama belgesi üzerinde tartıştıklarını, metnin içeriğiyle ilgili sıkıntı ve hassasiyetleri bulunduğunu ancak bu sıkıntıların görüşmelerin bir an önce başlamasıyla giderilebileceğini anlattı.

Ortak açıklama metni belgesinin zemin olmadığını söyleyen Denktaş, "Metin, belki başlayacak görüşme sürecinin bir enstrümanı olarak kabul edilebilir. Metinde bizi rahatsız eden, kuşkuyla baktıkları, açık olmayan, cevaplanması gereken dünya kadar konu ve eksikler var" değerlendirmesinde bulundu.

-Özgürgün: "İçerikte ciddi sıkıntılar var"

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de ortak açıklama metninin kendileriyle paylaşıldığını, belgenin içeriğinde ciddi sıkıntılar gördüklerini ancak görüşmelerin başlamasını her zaman isteyen bir parti olduklarını söyledi.

Özgürgün, görüşmelerin herhangi bir ortak açıklama olmadan da başlamasını ve bir anlaşmayla sonuçlanmasını istediklerini kaydederek, belgede ne kadar sıkıntı olsa da esas hedeflerinin görüşmelerin başlaması olduğunu vurguladı.

Görüşmelerin başlaması noktasında Cumhurbaşkanı'nın tavrına destek vereceklerini belirten Özgürgün, belgeye bağlı olmadan Cumhurbaşkanı'nın cesaretlendirilmesini ve desteklenmesini kararlaştırdıklarını belirtti.

Muhabir: Murat Demirci
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com