KİK bünyesindeki siyasi gerilim

KİK bünyesindeki siyasi gerilim
Katar Dışişleri Bakanı Attıye:

DOHA (AA) - Katar Dışişleri Bakanı Halid el-Atıyye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in Doha büyükelçilerini çekmesiyle patlak veren ve Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) geçen haftaki toplantısında verilen ılımlı mesajlarla sona erdiği belirtilen kriz hakkında, "Körfez ülkeleri arasındaki ihtilaflar sona erdi. Şimdi sıra, büyükelçilerini çeken ülkelerin temsilcilerini geri göndermesinde" dedi. 

Katar resmi haber ajansı QNA'nın haberine göre, Kuveyt'i ziyaret eden Atıyye, Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sabah Halid el-Hamad es-Sabah ile dün düzenlediği ortak basın toplantısında, Körfez ülkeleri arasındaki fikir ayrılıklarının sona erdiğini ve 17 Nisan'da imzalanan KİK içindeki anlaşmanın "gayet açık" olduğunu söyledi.  

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın anlaşma için gösterdiği çabaları takdir eden Atıyye, konuyu ilk Suudi Arabistan'ın ele aldığını, Katar'ın da bu girişimi sürdürdüğünü belirtti. Atıyye, "KİK içindeki kardeşler, hiç kimse için taviz anlamına gelmeyen uzlaşıya vardı" diye konuştu. 

- "Katar, Mısır halkının tercihlerini destekleyecektir"

Atıyye, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin de Mısır'ın istikrarından yana olduğuna işaret etti. Mısır'daki mevcut durumu değerlendirmekten kaçınan Atıyye, Katar'ın, Mısır'ın Arap dünyasındaki öneminden dolayı her alanda yükselmesini dilediğini vurguladı.

Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi askeri darbeyle görevden uzaklaştıran eski Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi'nin, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması halinde Katar-Mısır ilişkilerinin istikbali sorulan Atıyye, "Katar, her zaman Mısır halkının tercihlerini desteklemiş ve destekleyecektir" yanıtını verdi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah da Körfez ülkeleri liderlerinin aynı istikamette yürümek için ortak irade sergilediklerini vurgulayarak, "Bu başarılanlardan sadece bir tanesi. Bu istikamette tüm zorlukların üstesinden geleceğiz" ifadesini kullandı.

Suriye konusunun herkes için "ana mesele" olduğunu ileten Kuveytli Bakan, Arap Birliği ve uluslararası toplumun, bu "trajedinin" sonlanması için siyasi çözüme işaret ettiğini kaydederek, "Arap Birliği ve BM'nin Cenevre konferanslarında anlaştığı konularda birlikte hareket etmeye istekliyiz" diye konuştu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, 5 Mart'ta Katar'ın KİK içinde imzaladığı güvenlik anlaşmasını fiili olarak yerine getirmediği gerekçesiyle Doha'daki büyükelçilerini çekme kararı almıştı. 

KİK tarihinde bir ilk niteliğindeki diplomatik protestodan 6 hafta sonra, geçen hafta perşembe günü üye ülke dışişleri bakanları Riyad'da bir araya gelmiş, olağanüstü toplantının ardından krizin aşıldığı mesajı verilmişti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com