KİK üyesi 3 ülkenin Katar'daki büyükelçilerini çekmesi

KİK üyesi 3 ülkenin Katardaki büyükelçilerini çekmesi
Katar'daki Mısır muhalefetinin önde gelen isimleri, "KİK üyesi 3 ülkenin Katar'daki büyükelçilerini çekme kararının" kendilerinin durumunu etkilemeyeceğini söyledi

KAHİRE (AA) - Katar'daki darbe karşıtı Mısır muhalefetinin önde gelen isimleri, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme kararının kendilerinin durumunu etkilemeyeceğini söyledi. 

Katar'da yaşayan Mısırlı muhalefetin önde gelen isimlerinden, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ının (İhvan) siyasi kanadı olan Hürriyet ve Adalet Partisi'nde (HAP) hukuk komitesi üyesi Halid Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kendi ülkelerinde Mısır devrimine benzer özgürlük hareketlerinin yaşanmasından korkan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Mısır gibi ülkelerde demokrasi ve özgürlüğe destek veren Katar üzerinde baskı oluşturmayı hedefliyor. KİK üyesi bu 3 ülkenin büyükelçilerini çekme kararı Katar'da yaşayan Mısırlı muhaliflerin durumunu etkilemez" dedi.

Devrim Gençleri Birliği Eski Yönetim Kurulu Üyesi Muaz Abdulkerim ise Katar'da yaşayan Mısırlılara darbe yönetimini desteklesin veya desteklemesin eşit muamele edildiğini ve herhangi bir baskı yapılmadığını belirtti. Büyükelçileri çekme kararı nedeniyle Katar'da yaşayan ve Mısır yönetimine karşı olan muhalefetin söylemlerinde bir değişiklik beklemenin doğru olmayacağını ifade eden Abdulkerim, "Katar yönetiminin ülkedeki Mısırlı muhaliflerin söylemlerini yumuşatmasını isteyeceğini sanmıyorum" diye konuştu.

Mısır'da çoğunluğunu İslami eğilimli siyasilerin oluşturduğu Vicdan Cephesi Sözcüsü Amr Abdulhadi de "Katar, BAE'nin yaptığı gibi Mısırlı muhalifleri ülkesinden göndermeyecektir" ifadelerini kullandı. Abdulhadi, Mısır yönetimine karşı muhalefet yürüten bütün grupların demokrasiyi desteklediklerinin altını çizdi.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn yayımladıkları ortak bildiriyle, Riyad'da düzenlenen Körfez İş Birliği Konseyi (KİK) 130. Dönem Toplantısı'nda "alınan kararlar doğrultusunda", Katar'daki büyükelçilerini çekme kararı aldıklarını açıklamıştı. Katar ise karardan şaşkınlık ve üzüntü duyduğunu ancak söz konusu ülkelerdeki büyükelçilerini çekmeyeceğini duyurmuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com