Kılavuzluk Eğitimi

Kılavuzluk Eğitimi
Afyonkarahisar ve Kütahya Çevre ve Orman Müdürlükleri tarafından düzenlenen Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı alan kılavuzluk eğitim çalışmaları, AKÜ Kültür Merkezinde başladı.

Afyonkarahisar ve Kütahya Çevre ve Orman Müdürlükleri tarafından düzenlenen Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı alan kılavuzluk eğitim çalışmaları, AKÜ Kültür Merkezinde başladı.

Üç hafta sürecek olan ve son haftası uygulamalı olarak yapılacak Başkomutanlık Milli Parkı alan kılavuzluk eğitiminin başlaması sebebiyle bir tören düzenlendi. Törene, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Salih Kiriş, İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay, İl
Jandarma Komutanı J.Kd. Albay Ünal Ödemiş, İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım, Defterdar Mustafa Ceylan, Tarım İl Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Orman İşletme Müdürü Zekeriya Mere ve Çevre ve Orman İl Müdürlüğü eğitimcileri katıldı. Kılavuzluk eğitimi için 65 adayın başvurduğu ve bunlardan 64'ünün adaylık başvurusunun kabul edildiği belirtildi.
ZİYARETÇİLERİN BİLGİLENDİRİLMESİ AMAÇLANIYOR
Afyonkarahisar İl Çevre ve Orman Müdürvekili Hidayet Şen, üç hafta sürecek kılavuzluk eğitiminin önemli olduğuna değindi. Şen, genel müdürlüğün görev alanlarından birisininde 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamına giren iş ve işlemler olduğunu bildirdi. Bu kanun kapsamındaki alanların sahip olduğu kaynak değerlerin korunarak kullanılması, bu alanları ziyaret edenlerin bilgilendirilmesi ve ziyaretçi yönetiminin sağlanması amacı ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın alan kılavuzlarının seçimi, eğitimi, çalışma usul ve esaslarının belirlenmesine yönelik bir yönetmelik hazırladığını anlatan Şen, 'Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun tensipleri ve valimizin destek ve yardımları ile alan kılavuzluk eğitimi düzenlenmiştir' dedi.
Hidayet Şen, bu eğitimin il müdürlüğü koordinasyonunda Kütahya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile iş birliği içinde milli parklar alanlarında kurumsal ve bilimsel çalışmalarda bulunan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile Genelkurmay Askeri tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığının katkılarıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

BU TÜR EĞİTİMLER MİLLİ PARKLARIN TANITILMASINA FAYDA SAĞLAYACAK
Milli Parkların il planının 1989 yılında yapıldığını hatırlatan Kütahya İl Çevre ve Orman Müdür Vekili İsmail Lafcioğlu, planın günümüz şartlarında cevap vermediğini ifade etti. Lafcioğlu, yaptığı açıklamada 'Revize uzun devreli gelişim planı çerçevesinde yapılacak uygulamalara ilişkin olarak 2009-2013 yıllarında müdürlüğümüzce hazırlanmış olup İl Müdürlüğümüzce iş programı doğrultusunda çalışmalara başlanılmıştır' dedi.
Milli Parkların Dumlupınar bölümünde ziyaretçi potansiyelinin yıllık elli ile atmış bin arasında olduğunu anlatan İsmail Lafcioğlu, şunları söyledi:
'Ziyaretçi profili açısından değerlendirildiğinde ise ziyaretçilerin büyük bölümü sahanın içinden geçen Kütahya İzmir Karayolunda seyahat eden kişilerden oluştuğu geri kalan kısım özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullar ile diğer kamu kurum ve kuruluşların gezi programları neticesinde sahaya gelen ziyaretçilerden oluştuğu görülmektedir. Aynı zamanda milli parklara gelen ziyaretçileri bilgilendirme ve yönlendirme ile Milli Park tanıtımına yarar sağlayacak Başkomutanlık tarihi Milli Parklar kılavuzluk eğitimi ile personel eksikliği giderilecektir.'
MİLLİ PARKLARIN ÖNEMİ
Vali Haluk İmga ise, Başkomutan Tarihi Milli Parkı alan kılavuzu yetiştirme eğitiminin başlatıldığını söyledi. Haluk İmga, konunun önemini anlayabilmek için önce tarihi milli parkın tarihimizdeki yerini ve önemini, sosyo kültürel ve sosyo ekonomik değerini bir kere daha vurgulamamız gerektiğini belirtti. 26 Ağustos'ta Kocatepe'de başlayan Büyük Taarruzun 30 Ağustos 1922 tarihinde başarıyla sonuçlandığını anlatan Vali İmga, şunları söyledi: '9 Eylül'de düşmanın denize dökülmesiyle Türk Kurtuluş Savaşı zaferle neticelenmiştir. Bu zafer, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasıyla taçlanmıştır. İşte Türk Kurtuluş Savaşı'nın geçtiği bu yörelerdeki tarihi olgular Başkomutanlık Tarihi Milli Parkının ana kaynak değerini oluşturur. Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı'nın yapıldığı yerleri içine alan 420 milyon m'lik bir alanı oluşturur.'
Milli Parklar'ın, doğal güzellikleri ve kültürel değerleri olan, turizm, dinlenme gibi amaçlarla kullanılan alanlar olduğunu belirten İmga, sözlerine şöyle devam etti: 'Kurtuluş Savaşının kesin bir Türk zaferiyle sonuçlanmasını sağlayan çarpışmalara sahne olan ve Dünya Harp Tarihi açısından da önem arz eden Afyonkarahisar Kocatepe, Kütahya Dumlupınar ve yakın çevresi 1981 tarihinde 'Başkomutan Tarihi Milli Parkı' olarak ilan edilmiştir. Milli Parkın korunması, belirlenen hedef ve amaçlar doğrultusunda kullanılması, yöre insanının ihtiyaçlarının giderilmesi gibi amaçlarla gelişme planları hazırlanmıştır. İlk gelişme planı 1989 tarihinde tamamlanmış, ancak günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediği için 2004 yılında yenilenme çalışmalarına başlanan plan son şekli verilerek 9.1.2008 tarihinde Bakanımız Veysel Eroğlu tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir.'
EĞİTİM SONRASI YÖRE HALKI DA RAHAT EDECEK
Vali İmga, hazırlanan alan kılavuzluk eğitim planı sonucu, yöre halkının park alanını kullanmasına ilişkin yaşanan sıkıntıların sona ereceğini söyledi.
Vali İmga, kısıtlamaların yerini iş, istihdam ve ek gelir elde etme imkanının alacağını belirterek şöyle konuştu: 'Bu kurstan yetişecek olan kılavuzlar ve yöre insanı gelişen turizm hareketinden paylarını alarak, gelirlerini artırma imkanı kazanacaklardır. Ayrıca bölgeye gelecek ziyaretçilere, tarihi gerçeklere dayalı daha doğru bilgi verilerek tarihimiz ve yöremiz daha doğru tanıtılacaktır.'
Vali İmga, Uzun Devreli Gelişme Planı kapsamında devam eden idare ve ziyaretçi merkezleri, tanıtım birimleri, tur güzergahları gibi diğer çalışmaların yanı sıra bu kurstan yetişecek olan kılavuzlar tarafından verilecek nitelikli rehberlik hizmeti sonucu milli parkımızın ülkemiz insanına ve tüm dünyaya daha iyi tanıtımının sağlanacağını söyledi.
Bütün bu amaçlar doğrultusunda başlatılan eğitim çalışmasının ilk defa yapılıyor olması ve bu ilke bu il de başlanmış olmasının ayrı bir memnuniyet konusu olduğunu anlatan Vali İmga, sözlerini şöyle tamamladı: 'Bu kursun kursiyerlerimize, yöre halkına hayırlı olması, bölgemize gelecek ziyaretçilere faydalı olması dileklerimle, emeği geçenlere teşekkürlerimi ve takdirlerimi ifade ediyorum.'
Konuşmaların ardından Peyzaj Yüksek Mimarı Nihan Yenilmez Arpa, katılımcılara alan kılavuzluğu uygulamalarını anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com