Kılıç'dan Şok Sözler!

Kılıç'dan Şok Sözler!
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa'da “değiştirilmesi teklif dahi edilmeyen ilk üç maddeye dokunulabileceğini” söyledi..


Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Haşim Kılıç, “Bence ilk 3 maddeyi dondurmak, evrensel hukuk kurallarına uygun değil. Ben ilk 3 maddeyi donmuş maddeler olarak görmüyorum. Aksi halde Anayasa'yı dondurursunuz. Hukuk devletini, demokrasiyi, laikliği geri götüren uygulamaya geçit verilemez. İlk 3 maddeye pozitif olarak dokunulabilir" dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, referandum konusunda da "hayır" diyenlerin korku ve kaygılarının anlaşılması gerektiğini de sözlerine eklerken, "Başbakan'ın yüzde 42'yi önemsemesi ümit verici" dedi.

Anayasa'nın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen ilk 3 maddesi şöyle:

MADDE 1: Türkiye Devleti bir cumhuriyettir.

MADDE 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

MADDE 3: Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı "İstiklal Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır.

BDP'DEN DESTEK

BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, Anayasa’nın ilk üç maddesine yönelik sözlerini olumlu karşıladıklarını belirterek “Anayasa Mahkemesi Başkanı bir hukuk insanı olarak bu maddelere dokunulabilir demiştir. Yapılan bu açıklamayı olumlu buluyoruz” dedi.

BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Meclis’te, Grup Başkanvekili Bengi Yıldız’la birlikte düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, Anayasa’nın ilk üç maddesiyle ilgili sözlerine ilişkin sorusunu yanıtladı.

Anayasa’nın bütün olarak değiştirilmesini önlerine hedef olarak koymuş bir siyasi parti olduklarını hatırlatan Ata şöyle dedi: ‘’Onun için yapılan bu açıklamaları olumlu karşılıyoruz. Tabi ki anayasanın değiştirilemez hiçbir hükmünün olmaması lazım. Çünkü bir toplumsal sözleşmeden bahsediyoruz. Her toplumsal sözleşmenin toplumsal değişim ve dönüşüme açık olması lazım. Mevcut anayasanın çağın gereklerine uymadığını düşündüğümüz için yeni anayasa diyoruz. Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı da bir hukuk insanı olarak bu toplumsal değişim ve dönüşüm ihtiyacını görmüş ve bu maddelere de dokunulabilir demiştir. Yeni bir anayasa isteyen bir siyasi parti olarak yapılan açıklamayı ve yapılacak bu yönlü açıklamaları olumlu buluyoruz.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com