Kılıçdaoğlu grup toplantısında konuştu

Kılıçdaoğlu grup toplantısında konuştu
"Sokağa çıkanlar baskılardan bıkan halktır"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Gündemi değerlendiren Kılıçdaroğlu özellikle Gezi Parkı olaylarında provakasyonların içinde olmadıklarını vurguladı.

Türkiye'nin son 20 gündür yaşadıklarının zor bir süreç olduğunu ifade eden CHP lideri Kılıçdaroğlu süreçteki duruşlarının sadece gençleri desteklemek olduğunu parti olarak halk hareketine destek vermeye çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’de baskıcı bir yönetim anlayışı olduğunu ve AKP iktidarının yaptıklarının bardağı damla damla doldurduğunu ve Gezi Parkı'nın da bardağı taşıran son damla olduğunu ifade etti.

Taksim Gezi Parkı olaylarının iki yönü olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Birinci yönü şudur; 2010 referandumuyla başlayan, 2011’de Kanun Hükmünde Kararnamelerle devam eden bir süreç. Bu süreç içinde yargı siyasal iktidar tarafından baskı altına alındı. Parlamento açıkken, parlamento bir tarafa itilerek Kanun Hükmünde Kararnameler çıkartılarak parlamentonun üzerine gölge düşürüldü. Yine bu süre içerisinde defalarca uyarmamıza karşın, demokrasilerde bunlar olmaz dememize karşın bilinçli bir şekilde ben bildiğimi okurum anlayışını bu ülkede egemen kılmaya çalıştılar. Kendilerine yandaş sendikalar oluşturmaya çalıştılar. Yargıyı siyasallaştırdılar. Özel yetkili mahkemelerle kendilerine karşı duranların tamamını, yazarını, akademisyenini, avukatını hapislere attılar. Toplumu susturmak istediler. Bütün baskıları kurdular toplumun üzerinde” diye konuştu.

AKP hükümetinin sendikaları  ve medyayı susturduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bir memur sendikasının AKP hükümeti döneminde üye sayısının yüzde 770 arttığını ve bu anlayışı kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

“BÜTÜN DÜNYA GERÇEĞİ ÖĞRENMEYE BAŞLADI”

AKP hükümetinin baskılarına dayanamayan halkın Gezi Parkı olaylarıyla patladığını söyleyen Kılıçdaroğlu sokağa çıkanların çoğunluğunun baskılara tepki için orada olduğunun altını çizdi.

Kılıçdaroğlu, “Gezi Parkı eylemine 76 ilden destek geldi ve ilk kez dünyanın gözü açıldı. Ne oluyor bu ülkede dendi. Neler oluyor bu ülkede dendi ve dünya Türkiye gerçeğini öğrenmeye başladı. Biz anlatıyorduk ama bize inanmıyorlardı. Baskı var diyorduk bize inanmıyorlardı. Aydınlar hapiste diyorduk, ‘canım çıkaracaklar’ diyorlardı. Gazeteciler hapiste ‘yapmayın ya gazeteciler mi hapiste’ diyorlardı. Doğru değil bu diyorlardı. Sonunda aşama aşama bütün dünya gerçeği öğrendi” dedi.

"CHP HER ZAMAN SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI"

Provakatif olayların içinde hiçbir zaman olmadıklarını ifade eden CHP lideri aksine her zaman sağduyu çağrısı yaptıklarını söyleyerek “Bu çocukların bir derdi var bir şeyler anlatmak istiyorlar bu çocuklar. Bu çocuklarımızı dinleyin dedik. Ben dinlemem diyor. Dinleyeceksin arkadaş sen. Nitekim onu dinleyen noktaya getirdiler. Ama bu süre içerisinde bizim önerilerimiz oldu, provokasyonlara gelmeyin dedik. En büyük provakatörü açıkladık. Bu ülkenin başbakanı… En büyük provakatör. Üç haftadır olaylar devam ediyor. Milletvekillerimiz göstericilerle polis arasına girdiler, bir olay çıkmasın dediler. Valiyle konuştular. Bakanlarla konuştular. Emniyet Genel Müdürü'yle konuştular ve yüzyüze geldiler. Konuştular, demokratik bir eylemi orantısız bir güçle sonlandırmayın dediler. Yanlış yaparsınız dediler, Türkiye’yi dünyaya rezil edersiniz dediler.

Eski bir milletvekilimiz bir provokatörle kavga etme noktasına geldi. Öyle bir mizansen düzenlediler ki TOMA molotof kokteyli atan sivil giyimli polisler çıktı. Ama o gençler yine de polis kardeşlerine ellerini uzattılar. Onlara karanfil verdiler. Siz bizim kardeşimizsiniz dediler. Sizinle çatışmak istemiyoruz dediler. Biz bu ülkede özgürlük ve demokrasi istiyoruz dediler”
(MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com