Kılıçdaroğlu 2. İnönü Zaferi'nin 91. Yıldönümüne katıldı

Kılıçdaroğlu 2. İnönü Zaferi'nin 91. Yıldönümüne katıldı
Kemal Kılıçdaroğlu,İkinci İnönü Zaferi'nin 91. yıldönümü sebebiyle Eskişehir'in İnönü ilçesinde düzenlenen törene katıldı.

umhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,
İkinci İnönü Zaferi'nin 91. yıldönümü sebebiyle Eskişehir'in İnönü ilçesinde düzenlenen törene katıldı.
Törende bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, parçalanmış eğitim sisteminin osmanlı'nın sonunu getirdğini söyledi.
Kılıçdaroğlu, "Ulusal Kurtuluş Savaşını yapanlar, parçalanmış eğitim sistemini değiştirdiler. Onun için Tevhid-i Teçhizat önemlidir. Onun için eğitim birliği önemlidir. Onun için eğitim bütün dünyanın ülkelerinde stratejik alandır. Onun için eğitim tartışılır. Onun için eğitim üzerinde durulur" dedi.
İsmet İnönü'nün çok mütevazi bir insan olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Düşman İzmir'den başlıyor. Ankara'ya kadar top sesleri geliyor. Düşünüyorlar. Başkent'i Kayseriye'mi taşıyalım. Dersim Milletvekili kürsüye çıkıp "Biz buraya savaşmaya, ölmeye geldik. Bağımsızlık için mücadele etmeye geldik" diyor. İnönü de maküs tarihimize darbe vuruluyor. Maküs tarihimiz yeniliyor ve biz süreç içinde bağımsızlık savaşında önemli bir kilometre taşına garp cebhesi konutanı İsmet İnönü imza atıyor. Onun bedeli olarak
sadece ve sadece soyadına İnönü deniliyor. Bu kadar mütevazi bir insan. İsmet İnönü yaşamını savaşıyor, yaşamını veriyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin ona armağan ettiği tek bir şey var. Senin soyadın İnönü olsun diyorlar. Bu büyük insan daha sonra ki yaşamında da Türkiye Cumhuriyetine büyük katkılarda bulunuyor" diye konuştu.
Ulusal Kurtuluş Savaşı sonra ülke de toplu iğne üretecek fabrikanın olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
"Bir metrelik demir yolumuz yok. Tamamı yabancıların. Tamımı kapitilasyonlarla ele geçirilmiş. Bir bankamız bile yok. Türk Lirasını basacak matbaa yok. Bu insanlar Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası İzmir'de 1923 de İktisad Kongresini topluyorlar. Ne yapacağız diyorlar. Ülkeyi nasıl kalkındıracağız diyorlar. Bağımsızlığımızı nasıl sağlayacağız diyorlar. Çünkü Mustafa Kemal şunu söylüyordu; "Savaş meydanında kazanılan zaferler, ekonomik zaferler ile taçlandırılmadıkça bağımsızlığımızı sağlayamayız." diyordu.
Kimseye el avuç açmayacağız diyorlardı. Kimseye el avuç açmadılar. Kimseden para dilenmediler. Kimseden borç almadılar. Boğazlarından aşağı haram lokma inmedi. Kul hakkı yemediler. Bütün demiryollarını millileştirdiler. Fabrikaları millileştirdiler. Yeni fabrikalar kurdular. Demiryollarını bütün ülkeye yaydılar."
Kılıçdaroğlu geçmiş dönemlerde kurulan fabrikaların bu dönemde satıldığını belirterek şunları söyledi;
"Bugün sata sata bitiremediğimiz fabrikaların tamamını kurdular. Bakınız bununla da yetinmediler. 1925 yılında Kayseri'de uçak fabrikasını kurdular. 1934 yılında Kayseri'den kalkan ilm milli uçağımız Ankara'ya indi. İşte bu insanlar bunları yaptılar. Savaş meydanlarında zafer kazandılar. Ama o zaferi ekonomik zaferler ile taçlandırdılar. Yolsuzluklara asla ve asla izin vermediler. Yolsızluk yapanları Yüce Divan'a göndermekten çekinmediler. Her 5 kuruş'un hakkını, 5 kuruş'un hesabını kendi insanlarına
vermeyi onur kabul ettiler. Onlar bunun mücadelesini yaptılar. Bununla da yetinmediler. Daha Avrupa'nın pek çok ülkesi kadına seçme ve seçilme hakkını vermezken bunlar 1930'larda kadınlara seçme seçilme hakkı getirdiler. Erkekler ile eşitsin dediler. Bu kadar görkemli bir geçmişe hangi ulus sahip olabilir. Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrasında niye demokrasi olmadı diyorlardı. Niye hemen seçimler olmadı diyorlardı. Bunları söyleyenler kendi tarihlerini bilmiyorlar. B,r baksınlar okuma yazma oranı yüzde 3,
Ankara'dan Polatlı'ya gitmek bir mesele. Okuma yazma oranı yüzde 3 olduğu bir yerde hangi insanı sandık başına koyacaksınız. Yok o kadar insanımız. Bu kadar zor koşullarda bu ülke kuruldu. Silahı, topu, tüfeği yoktu. Ama o insanların onuru vardı, onurlarıyla mücadele yaptılar. O insanlar halkını ve milletini seviyorlardı. Onunla da yetinmediler. Bu insanlarımız böyle mücadele verdiler. Silahla mücadele verdiler, bağımsızlığı kazandılar. Bizler birbirimizi severek kardeşçe, kavgazıs bir Türkiye'de
birbirimizi severek, saygı duyarak sahipleneceğiz. O insanların bizlere bıraktığı mirasları daha da ileriye taşıyacağız."
İkinci İnönü Zaferi'nin 91. yıldönümü sebebiyle Eskişehir'in İnönü ilçesinde düzenlenen törene, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İdari Amiri Mustafa Kabakçı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili ve İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan, Eskişehir AK Parti Milletvekili Salih Koca, Eskişehir CHP Milletvekili Kazım Kurt, Hava Pilot Korgeneral Abidin Ünal, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz
Büyükerşen, Bozüyük Kaymakam'ı Oktay Kaya, Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu, gaziler, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com