Kılıçdaroğlu: 34 kişi bilerek isteyerek öldürüldü!

Kılıçdaroğlu: 34 kişi bilerek isteyerek öldürüldü!
CHP lideri Kılıçdaroğlu grubunda partililere seslendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grubunda gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.
 
İşte o açıklamalardan satırbaşları:

Uludere olayı her yönüyle irdelenmesi gereken bir olaydır. İktidara iki soru sordum. Bu bombardımanı yaparken istihbaratı kimden aldınız? ve Bombalama emrini kim verdi? Bazen yanıtı belli olan soruları iktidar söylemek istemez. Herkes ne olduğunu çok iyi biliyor. Ama iktidar çıkıp halka açıklamıyor. 34 vatandaşımız öldürüldü. Biliyorsunuz işin ucu Recep Tayyip Erdoğan'a dayanınca orada akan sular duruyor.

Oslo görüşmelerinden sonra savcı, MİT müsteşarı hakkında soruşturma açtı. Alelacele yasa ile müsteşarı korudular çünkü sıra kendilerine gelecekti.

Deniz Feneri'ni düşünün. Nasıl korunduklarını hepimiz biliyoruz neden? Çünkü ucu AKP'ye geliyordu.

"ULUDERE OLAYINI KAPATMANIN ARAYIŞINDALAR"

Şimdi de Uludere olayında nasıl ben bu konuyu kapatırım onun arayışı içinde.

İlk açıklamasında Başbakan "bunlar terör örgütü üyesi" diye imada bulunmuştu. Ama ben yine hafızalarımız tazelensin diye bir iki noktaya daha dikkatinizi çekmek isterim.

2 Ocak 2012 Bakanlar Kurulu toplantısı sonra Bülent Arınç, "Olay çok üzücü bir olay, ölen sivil yurttaşlarımızdır". Sonra eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de "34 gencimiz bu olayların sadece figüranlarıdır, figüranlara takılıp kalıyoruz" dedi. Ve bunu söyleyen TC'nin bir bakanı...

Arkasından çok ağır bir suçlama Hüseyin Çelik'in yaptığı açıklama var. Bu açıklamayı insani bulmuyoruz. "Tazminat ödememiz o insanların terörist olmadığını göstermektedir" diyor. Bunlar siyasilerin söylediği.

ULUDERE OLAYININ GERÇEKLERİ

Şimdi ortaya çıkan bazı gerçekler var. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri ön inceleme yapıyorlar. Orada ortaya çıkan gerçekler: 28 Şubat 2012 tarihli rapor...

1- Ölen ve yaralananlar örgüt mensubu değildirler

2- Taşıdıkları yük mazot olup silah bulunmamaktadır.

3-En yakın askeri üs grubun 5 km uzağında olup grubun üsse yönelmesi söz konusu değildir.

4- Yavaş seyreden gruba acil müdahaleyi gerektiren bir durum bulunmamaktadır.

5- İHA'larla tespit edilen grubun terör örgütü üyesi olduğu yönünde bir bilgi bulunmamaktadır.

6- Ölen 34 kişinin 20'si 18 yaşın altında...

7- Katır sayısının insan sayısının iki katından fazla olmasına rağmen grubun kaçakçı olarak değerlendirilmemesi ilginçtir.

8- Hava operasyonuna maruz kalanların sivil yurttaş olduğu değerlendirilmiştir.

9- Ölen ve yaralananlara yardım edilmemesi ülkemizin acil kurtarma ilkelerine yakışmamıştır.

10-Ölenlerin çoğu eğitim görmekte olan kalem tutan çocuklardır.

11- Sınırın iki yakasındaki insanlar akraba olup geçim sıkıntısı çekmektedir.

12- Başka geçim kaynağı olmadığından kaçakçılık bölgede rüştünü ispat etme anlamına gelmektedir.

.....


Neden terör örgütü üyesiymiş gibi bir ima yaratıldı anlaşılmış değil... O bölge normalde köylülerin günlük yaşantısında da kullandığı bir bölgedir. Vatandaş hareketlerinin çokça yaşandığı bir bölgedir.

Olayın olduğu yer bölücü terör örgütü mensuplarının geçişi açısından yoğun bir bölge değildir.

Siz halka ne diye satıyorsunuz? Terör bölgesidir gittik vurduk. Olay aydınlaması gereken acı bir olay. 34 yurttaşımızı bilerek isteyerek birilerinin talimatıyla gittin öldürdün! O ailelerin dramını acılarını anlamak gerekiyor.

Onlar adalet istiyorlar. Bunun mücadelesini hep beraber yapacağız.

AKP'nin tavrı olayı kapatmaya çalışıyor.

Olayı bir bütün olarak görmenizi sağlamak için başından sonuna anlattım. Kaçakçılıktan başka geçim kaynakları yok. Eğer bizim ülkemizde insanlar kaçağa gidiyorsa bunu durup düşünmek lazım. Neden AKP iktidarı bunlara iş olanağı sağlamadı. Okul masraflarını anca böyle karşılayabiliyorlar.

Siyasal iktidarın görevi onların kaçağa gitmeyecek ortamı yaratmasıdır. Bu olayları araştırmak için komisyon kuruldu. Uludere raporunu Levent Gök hazırladı. Bütün bu olayları iğneyle kuyu kazar gibi bütün ayrıntılarıyla değerlendirdir. Olay kapatılmak isteniyor ama Gök izin vermiyor. Burada insanlık dramı var. Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışmaz bu olay biz bir hukuk devletiyiz diyor.

Bir rapor hazırlanıp alt komisyona geliyor. Rapor üyelere dağıtılıyor okunduktan sonra toplanıyor. Neden? Medyaya sızmasın diye. 12 Eylül'de, askeri yönetimlerde bile böyle bir şey olmadı. Hem de bu olay TBMM çatısı altında oluyor. Demokrasi adına utanç verici bir tablodur.

Cemil Çiçek'e sesleniyorum. Bir komisyon başkanı nasıl olur da üyelere dağıtılan raporları sonra zorla elinden alır? TC'nin geleneklerinde böyle yasa dışı önlemler var mı acaba? Neden böyle bir tablo var? Siz milletvekillerine güvenmiyor musunuz? Olayı kapatmak istiyorlar. Siz değil miydiniz "Ankara'nın derin dehlizlerinde kaybolmayacak bu olay" diyen Ankara'yı bırak TBMM'de kayboluyor.

Siz 34 kişinin annesine hesap veremezsiniz. Sorumluları bulun hayır bulmayacağız olayı kapatacağız diyorlar. Meşru zemindeki bir devlet, devlet kimliğine kavuşmuş olur. Soruşturmayı gayri meşru bir konuma sokuyorsunuz . TBMM'ye gölge düşürüyorsunuz.

Bütün yurttaşlarım çok iyi bilsinler. İyi ki bu ülkede CHP var. Yoksa bu olay kaybolup gidecek ama biz sonuna kadar takip edeceğiz. Yazık günah değil mi bizim insanlarımız onlar da...

Adalet yüce, soylu, büyük bir kavramdır. Adalet kavramı dönemsel değildir, ekilip bükülmez. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz.

Ne istiyor bu anneler? Bir tek şey adalet. Dünyanın en zor şeyini istiyorlar neden? Çünkü bu iktidar adaletsizliği kural yaptı.

Hem çıkıp büyük laflar edeceksini hem de olayları kapatmaya çalışacaksınız. Kim engel oluyor? Kim gerçekleri dile getiriyor? CHP.

Diğer partilerin hiçbirisinden ses seda yok. İnsan haklarının ne olduğunu bilmiyor onlar. Gök'ün raporu insan haklarının ne olduğunu söylüyor.

Nerde bir mağdruriyet, malum, hak arayan vatandaş varsa kapısını çalacağı tek parti var o da CHP'dir...

Adaletin içinin boşaltılmaması gerekir. Adaletin içini boşaltırsanız devleti çatırdatmış olursunuz. Devlete saygı kalmaz. (CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com