Kılıçdaroğlu 'Ankette fark atan adayımızdır' dedi!

Kılıçdaroğlu 'Ankette fark atan adayımızdır' dedi!
Radikal Gazetesi yazarı Ezgi Başaran'ın Pazartesi Söyleşisi köşesinden konuğu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu, yaklaşan seçimlerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Mustafa Sarıgül'ün adaylığına karşı çıkan CHP'lilere cevabı 'Aday belirlerken geçmiş çatışmaların hesabını yapma lüksümüz yok' oldu...

Ezgi Başaran'ın sorularını yanıtlayan CHP lideri, parti içi çatışmaların, kendisinin genel başkanlığa seçilmesiyle oluşan yeni CHP'nin başarı umudunu törpüleyip, törpülemediği, yerel seçimlerde İstanbul'dan kimi aday gösterecekleri, ve Kürtler'den ve dindarlardan neden oy alamadıkları gibi birçok konuya açıklık getirdi.

EN ÇOK OYU ALAN ADAYLA YOLA ÇIKACAĞIZ!

Ezgi Başaran'ın CHP içinde Sarıgül’ün adaylığına tepki veren, bildiriler hazırlayan gruplar var. Bunu ‘parti içi demokrasi’ deyişini kullanmadan açıklayabilir misiniz? sorusuna Kılıçdaroğlu'nun yanıtı net oldu: En çok oyu alan aday ile yola çıkacağız!

Aday belirleme yöntemlerinin değiştiğini belirten CHP lideri, 5 kişiden oluşan komisyona en çok oyu alacak olan adayın belirlenmesi yönünde talimat verdiğini belirtti.

CHP'DE KAN GÖVDEYİ GÖTÜRMÜYOR

Yaklaşan yerel seçimlerle birlikte parti içi anlaşmazlıkların arttığı ve CHP'de olağanüstü bir gündem olduğu yönündeki haberleri yalanlayan Kılıçdaroğlu, tartışmaların yeni CHP süreci içinde doğal karşılanması gerektiğini ve şu ana kadar ön seçimle 300 adayın belirlenmiş olduğunu söyledi.

İşte Ezgi Başaran'ın gerçekleştirdiği Kemal Kılıçdaroğlu söyleşisinin ilgili bölümü:

Biri anketlerde olağanüstü fark atıyorsa adayımızdır, bitti!

Kılıçdaroğlu, CHP'den yükselen Sarıgül itirazları için "Aday belirlerken geçmiş çatışmaların hesabını yapma lüksümüz yok" diyor. Kürtler ve dindarlardan neden oy alamadıklarını anlatırken de 'akıl tutulması' dediği bir örnek veriyor.

NEDEN
 
Seçimler yaklaşıyor. İstanbul adayının Mustafa Sarıgül olup olmayacağından parti içi tartışmalara kadar birçok konu CHP etrafında dönüyor. Bu tartışmalar, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa seçilmesiyle oluşan yeni CHP umudunun gerçekçiliğinin sorgulanmasına da yol açıyor. Tüm bunları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile konuştum. Hem İstanbul adayı hem de CHP gemisinin rotası ile çok açık konuştu. Kimi yerlerde sarf ettiği sözler kamuoyuna olduğu kadar partisinin içine de yöneliktir.
 
CHP içinde Sarıgül’ün adaylığına tepki veren, bildiriler hazırlayan gruplar var. Bunu ‘parti içi demokrasi’ deyişini kullanmadan açıklayabilir misiniz?
 
Tabii. Aday adayı belirleme yöntemi çok değişti. 5 kişilik bir komisyon kurduk. Her biri seçim çevresini tek tek ele alıyor. Diyelim ki Beşiktaş yahut İstanbul Büyükşehir. Verdiğim talimat şu: En çok oyu alacak adayla yola çıkacağız! Buna göre her aday adayı için çalışma yapılıyor. Bazen anket, bazen eğilim yoklaması... Ayrıca o bölgenin il başkanı, milletvekili ve parti meclisi üyesinin de görüşü alınıyor. Sonuçlar MYK’ya geliyor ve aday belirleniyor. Dolayısıyla “A mı aday olsun B mi”, “Bu benim yakınımdır” türü tartışmaların benim için geçerliliği yok. Eğer bir aday adayı anketlerde diğerlerine olağanüstü fark atmışsa o bizim adayımızdır. Bitti!
 
Öyleyse partideki bu nümayiş ne?
 
Eski alışkanlıklar… “Genel Başkan’a söylerim, söz alırım, aday olurum” gibi şeyler yok şimdi. Diyelim ki “A aday olmasın” deniliyor. Ben de sorarım, “Neden?” “CHP’ye uymaz!” Yine sorarım, “Niye uymasın?” Beni ve 5 kişilik komisyonu ikna etmeleri lazım. Edemiyorsan, adaydır. Geçmişteki kavgalardan kalan sorunları bir kenara bırakmalıyız. O çatışmalar artık bizim için lükstür. Eski çatışmacı kültürümüzden aslında koptuk ama hâlâ gidecek yolumuz var.


Şu anda CHP’de kan gövdeyi götürmüyor diyorsunuz…
 
Yok o kadar da değil. Ama itirazlar var. Bunu da doğal karşılıyorum, insanlar yıllardır benimsediği bir kültürü bir gecede terk edemiyor. Her şeyi de son dakikaya bırakmış değiliz. Şu ana kadar ön seçimle 300 adayı belirledik.
 
İstanbul adayının sizin aldığınız oyu aşacak biri olmasını mı istiyorsunuz?
Hayır, benim aldığım oyun üstüne çıkmak yetmez. Kazanacak adayı istiyorum.
 
Sarıgül ismini özellikle mi kullanmamaya çalışıyorsunuz?
Hayır. Sarıgül başarılı ve sosyal demokrat biri. Ama CHP üyesi olmadığı için çok fazla yorum yapma hakkım yok. Bakın bizim bölünme lüksümüz yok. Sadece Sarıgül için demiyorum. Türkiye Değişim Hareketi’yle de güçlerimizi birleştirmeliyiz.

 
Ezgi Başaran'ın Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com