Kılıçdaroğlu: Askerler bile düşünmemişti

Kılıçdaroğlu: Askerler bile düşünmemişti
“Düşünceyi yasaklarsanız, ülkenin saygınlığını gerçekten yerle bir edersiniz."

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu twitter yasağıyla ilgili, “Düşünceyi yasaklarsanız, ülkenin saygınlığını gerçekten yerle bir edersiniz. Emin olun askerler bile bunu düşünmemişlerdi. İlk kez Türkiye’de halkın oyuyla seçilmiş bir siyasal parti, bu ülkeye demokrasi getireceğine yasak getiriyor” dedi.


Kılıçdaroğlu, parti Genel Merkezinde SKY News Arabia’ya verdiği röportajın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Dün akşam saatlerinden itibaren Twitter’a yönelik bir engelleme var, ilk değerlendirmeniz nedir bununla ilgili olarak?” sorusu üzerine, şunları kaydetti:


“Türkiye’yi bir üçüncü dünya ülkesi haline getirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Toplum özgürlük istiyor, siz baskı uyguluyorsunuz. Toplum rahat konuşmak istiyor siz yasak getiriyorsunuz. Hani Türkiye özgür bir ülke olacaktı, yasaklardan arınacaktı. İnsanlar tweet atıyorlar, düşüncelerini açıklıyorlar. Bundan Erdoğan niye korkuyor, niye çekiniyor? Demek ki veremeyeceği hesabı var, onun için korkuyor. Korkmasın, cesur olsun. Cesur olduğunu söylüyor. Cesursa, bu yasakları kaldırsın, insanlar rahatlıkla konuşsunlar, rahatlıkla düşüncelerini açıklasınlar.


Düşünceyi yasaklarsanız, ülkenin saygınlığını gerçekten yerle bir edersiniz. Biz uzun süre demokrasi ve özgürlük mücadelesi verdik, şimdi bir yasaklar ülkesi haline geldi. Emin olun askerler bile bunu düşünmemişlerdi. Askeri dönemlerde bile bunlar olmadı. İlk kez Türkiye’de halkın oyuyla seçilmiş bir siyasal parti, bu ülkeye demokrasi getireceğine yasak getiriyor. Özgürlük getireceğine yasak getiriyor, Türkiye bir yasaklar ülkesi olmamalı. Emin olun dünyaya rezil oluruz biz. Bakın göreceksiniz dünyanın her tarafından tepkiler yağacak.”


-“TÜRKİYE’YE YAPILMIŞ HAKSIZLIK”-
Kılıçdaroğlu, dünyadan gelen tepkilerin nasıl değerlendirdiğinin soru üzerine de, “21. yüzyılda insan hakkı ihlalleri bir ülkenin iç sorunu değildir. Bir ülkede insan hakları ihlali varsa, o özgür dünyanın sorunudur. Türkiye bugün bu nedenle bütün uygar dünyadan eleştiri alacaktır. O nedenle söylüyorum zaten Türkiye’yi bir üçüncü dünya ülkesi konumuna getirmek, Türkiye’ye yapılmış en büyük haksızlıktır” dedi.


-CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN AÇIKLAMASI-
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “bunun tasvip edilemeyeceği” yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine de, “Cumhurbaşkanı Gül, yurt dışından yeni geldi. Dolayısıyla çağdaş dünyayı görüyor, yorumluyor, konuşuyor, ediyor... Kendisiyle aynı makamda olan kişilerle sohbet ediyor. O Türkiye’yi temsil ediyor. Türkiye’deki demokrasiyi, özgürlüğü gittiği ülkelerde anlatmaya çalışıyor. Şimdi bundan sonra Sayın Cumhurbaşkanı bir ülkeye gittiğinde o ülkede ‘sizde Youtube, Twitter’a yasaklar getirildi’ diye bir soruya muhatap olmak istemiyor. Böyle bir soruya bir ülkenin cumhurbaşkanının muhatap olması, başlı başına bir sorun zaten” diye konuştu.


-“AKLIN ALABİLECEĞİ BİR ŞEY DEĞİL”-
Kılıçdaroğlu CHP’nin bu konudaki girişiminin ne olacağını konusunda da, her türlü girişimi yapacaklarını ancak bunun sadece CHP’den değil, meslek kuruluşlarından, barolardan, sivil toplum kuruluşlarından da gelmesi gerektiğini belirtti. CHP Lideri, “Aynı şekilde tepki medyadan gelmeli çünkü halkın haber alma kanallarını kısıtlarsanız, yasaklarsanız o ülkede demokrasiye en büyük kötülüğü yapmış olursunuz. ‘Benim için Twitter, mivitır...’ diye bir sözle başlayıp, yasak getirmek aklın alabileceği bir şey değil, doğru bulmuyoruz” dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com