Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın Hitabetini Örnek Alıyor!

Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın Hitabetini  Örnek Alıyor!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2011'in ilk grup toplantısına Başbakan Erdoğan gibi şiir okudu. Şair Orhan Veli'nin Yüz karası değil kömür karası / Böyle kazanlır ekmek parası....şiiriyle seslendi!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2011'in ilk grup toplantısına Başbakan Kemal sloganlarıyla giriş yaptı. Konuşmasına 2011 yılını karşıladığı Soma'dan bahsederek başlayan Kılıçdaroğlu, 'Soma bize en az oy çıkan ilçelerden biridir. Oraya gittim İşçilerle maden ocağına indim. Onların hangi zor koşullarda çalıştıklarını biliyorum.. Ama bu defa yaşadık. Gördüğümüz gerçek var. 20 bine yakın maden işçisi var. 14 bin'e yakını özel sektörde çalışıyor. Büyük bir kısmı asgari ücretle çalışıyor. Çalışma şartları çok ağır. Orhan Veli boşuna demiyor. Yüz karası değil kömür karası / Böyle kazanlır ekmek parası..' diye konuştu.

İşte Kılıçdaroğlu'nun satır başları:
Başbakan Erdoğan madendeki göçük sonrası maden şehitleri çıkartılmadan bakanların oradan ayrılmayacağını söyledi. Ama bu büyük Türkiye göçük altındaki 2 madenciyi 237 gündür çıkartamadı.BİZ AYAĞIMIZA GETİRMİYORUZ
Ama o ailelere sesleniyorum; sahipsiz değilsiniz. Biz maden ocağına gideceğiz deyince dedik onlar da gittiler. Biz Roman vatandaşlarımızla görüşmek için harekete geçtik onlar da hemen grup toplantısına çağırdılar. Ama bizim bir farkımız var. Biz ayağımıza getirtmeyiz ayağına gideriz.

Buradan kamyoncu vatandaşlarımıza da sesleniyorum. sizin sorunlarınızı çözmek bizim boynumuzun borcudur. Soma'da esnaf dertli, kamyoncu dertli. Biz herkesi büyük yürüyüşümüze bekliyoruz.

Yılbaşında elbetteki yurttaşlarımız evlendi. Toplumun büyük bir kesimi neşe içindeydi. İktidar kim olursa olsun yurttaşın mutluluğu önemlidir.

Onlar elinde sopa ile bir şeyleri dayatmak istiyorlar. Biz bu devleti istemiyoruz.

TAKSİCİ CİNAYETLERİNİ HATIRLATTI
Taksici vatandaşımızın sorunları var. Can güvenliği bizim için önemlidir. Günün 24 saati çalışmaktadır. 100'ün üzerinde taksici esnaf hayatını kaybetti. Oğluna 'oğlum gece tehlikeli ben gideceğim' diyor ve ölüyor. Buradan bütün taksici kardeşlerime sesleniyorum. Sizin can güvenliğinizi sağlayacak parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Korsan taksilerden ötürü şikayetçisiniz. Biz herkesin emeğine saygılıyız.

ÇİFTÇİLER DERTLİ
Kürsüye giderken bir çiftçi kolumdan tuttu çekti. Başbakan diyor ya bizim durumumuz iyi diye. Niye söylemiyorsunuz durumumuz kötü diye bana seslendi. Başbakan'ın çiftçilerle ilgili söylediklerini okuyunca bunu CHP'li bir vekil söylemiş zannetim. Başbakan çiftçinin durumunu nasıl bilmez. Gözünü sevdiğimin Recep Bey'i gidip şu narenciye bir baksana.. Çiftçi haciz kıskacında borç batağında. Onlar halkı borçlandırdılar, kendilerinin borcunu temizlediler.

MAZOT'TA ÖTV'Yİ KALDIRACAĞIZ
8 yıllık dönemde hiç bir ürün yüzde yüz artmadı. Ama ne arttı yüzde yüz; gübre yüzde 220 arttı. Çiftçi kardeşlerim de unutmasınlar; onların sorunlarını nasıl çözeceğimizi de biliyoruz. Mazottan ÖTV'yi kaldıracağız.

Yargıçların fişlenmesi mevzusu.. Bunlar ne zaman diyorlardı biz 12 Eylül'ün fişlemesine karşıyız. Bunlar demedi mi demokrasiyi değiştireceğiz. Ne diyorduk AKP ne diyorsa tersini yapacaklar. Bunların bir vekili ne demişti; onlar bizi fişliyorlardı şimdi de biz fişliyoruz.

MÜLAKATTA KAMERAYI KALDIRMAK İSTİYORLAR
Pırıl pırıl öğrenciler yazılı sınavlarda başarılı oldu. Ama mülakatta kamerayı kaldırmak istiyorlar.

10 yıl tutuklu kalıp ondan sonra serbest kalacaksınız. Buna ileri demokrasi diyeceksiniz. bir tutuklu itiraz ediyor ben bu hakimlere güvenmiyorum diye. Mahkeme karar veriyor bu hakimler yargılayamaz ama o hakimler yargılıyor. Buradan HSYK'ya sesleniyorum. Yargının kokması tuzun kokmasıdır.

Parlamentoda bir torba yasa var. Birinci sorumuz şu; kriz yaşandı pek çok vatandaş borçlarını ödeyemedi. Şimdi af geliyor güzel, kimse itiraz etmiyor. Toplam 22 maddeyi getirin çıkaralım. Hayır diyorlar 21 maddeyi hemen çıkarmayalım 216 maddeyi beraber çıkaracağız. Bu yasalarda neler var? Yasa yapma teklifine aykırı. Milli eğitimle ilgili var Eğitim komisyonunda konuşulmadı. Bu parlamentoya saygısızlıktır. Şimdi bu da ileri demokrasinin bir başka örneği...

GEMİ VE YAT İNŞAA SANAYİİ'NDE NİYE VERGİYİ SIFIRLAMAK İSTİYORLAR
Gidip vergi borcunu ödemek için bankadan kredi alanlar var. Bunların hakkını yemeyin dedik. Gemi ve Yat İnşa edenlerin vergisini sıfırlıyorsunuz. Niçin?

Bu torba yasada ciddi tasarruflar da sağlıyorlar. Stajyerlik için ücreti 178 liraya düşürüyorlar. Asgari ücret 16 yaşındaki gençler için 518 liraya düşürüyorlar.

Bugün tüm gazetelerde tam sayfa ilan var, Kahramanmaraşlılar vermiş ilanı. 84 kuruluş imza atmış. Herhalde Maraş'ı kahraman yapan da bu ortak duygu. Birbirlerinin inançlarını ve etnik kimliklerini sorgulamadılar. Geçmişte acı olaylar yaşandı. Hiç kimse bu acı olayları desteklemez. Maraşlılar ortak bir ses çıkardılar onu da buradan ifade edeyim.

Ekonomide ciddi sorunlar var, işsizlik almış başını gidiyor. Cinayetler günlük olay olarak görülüyor. İşsizlik gibi bir kabusa AKP çözüm bulmadı ve o nedenle 2011 yılını umuda dönüştürmek bizim elimizde.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com