Kılıçdaroğlu 'Bence de Dersim' dedi

Kılıçdaroğlu 'Bence de Dersim' dedi
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi'nin Bayram Sohbetleri serisinin ilk konuğu oldu. Kılıçdaroğlu, sohbette önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun, özel hayatından, siyasete kadar önemli alanlarda düşüncelerini paylaştığı söyleşinin en dikkat çeken kısımlarından biri 'Dersim'le ilgili olanıydı.

Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirilmesine destek verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, 'Bence de Dersim' dedi.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu söyleşisinin ilgili bölümü:

Bence Dersim
 
‘TUNCELİLİLER kendilerini Dersimli olarak tanıtmaktan hoşlanırlar. Tunceli coğrafyasıyla Dersim coğrafyası farklı aslında. Tunceli coğrafyasının merkezi aslında Mameki denen küçük bir köy, eski adı ‘Kalan’ olarak tanımlanıyor. Daha sonra Tunceli oluyor. Dersim’in merkezi Hozat, onun coğrafyası daha farklı. Ancak Osmanlı’dan beri hep Dersim olarak tanımlanmış, Cumhuriyet’in başlangıcında da Dersim olarak tanımlanmış, Meclis’e de Dersim milletvekili olarak gelmişler. Daha sonra Tunceli olarak değiştiriliyor. Tuncelililer kendilerini Dersimli olarak tanımladıkları için isim değişikliğinin hiçbir sakıncası yok. Tunceli Dersim olursa, olur yani. Keşke bunun için referandum yapılsa, Tuncelililere sorulsa. “Adınız Tunceli mi olsun Dersim mi olsun?” diye. Kabul ederlerse bir sorun yok. Nitekim bir spor kulübü kurdular. Ben o referanduma katılsam, Dersim olmasını isterim, bir sakıncası yok.’

Hürriyet Gazetesi'nin Kemal Kııçdaroğlu söyleşisine buradan ulaşabilirsiniz.


(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com