Kılıçdaroğlu:" Bizimle paylaşılan bir yol haritası yok!"

Kılıçdaroğlu:" Bizimle paylaşılan bir yol haritası yok!"
Başbakanlık'taki görüşmeyle ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu, hükümetin yaşanan süreçle ilgili teknik bilgiler verdiğini ancak yol haritası paylaşılmadığını ifade etti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından yaptığı basın toplantısında kendilerine kamuoyuna açıklananlardan başka bir bilgi veya yol haritası sunulmadığını belirtti ve "Türkiye'yi yönetenler, Suriye yönetimini devirmek konusunda kendilerini teşvik eden sözde dostları tarafından yalnız bırakılmışlardır" diye konuştu.
 
"HÜKÜMETİN SURİYE POLİTİKASINA MİSİLLEME"
 
Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, olayda Suriye tarafından vurularak düşürülen uçağın "Türk uçağı olduğunun bilinmediği ve yanlışlıkla vurulduğu mazeretinin" gerçekçi olmadığını söyledi. Olayda Başbakan Erdoğan başkanlığındaki hükümetin Suriye yönetimine karşı sergilediği tavrın önemli etkisi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bu saldırının sayın Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığındaki hükümetin Suriye politikasına karşı bir misilleme olduğu kuvvetle muhtemeldir. Suriye'nin bu saldırısının Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Bıçak kemiğe dayandı, artık sabrımız tükendi' şeklindeki söylemlerinin bir blöften ibaret olduğu algısını başta Suriyeli muhalifler olmak üzere bütün dünyaya taşımak amacında olduğu ihtimal dahilindedir" diye konuştu.
 
DIŞ POLİTİKAYA SERT ELEŞTİRİ
 
Olayın sineye çekilemez, üstü örtülemez, zamana yayarak unutturulamaz bir olay olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bu gibi saldırılarla her canı isteyenin rahatlıkla sınayabileceği bir ülke olmadığına vurgu yaptı ve şunları söyledi:
"Kimse Türkiye'nin gücünü ve caydırıcılığını test etmeye cüret etmemeli, Türk dış politikası da işi bu noktaya getirecek bir çizgide olmamalıdır. Türkiye uluslararası hukuktan doğan haklarını mutlaka kullanmalıdır. Türkiye'nin büyük devlet vakarına yakışan soğuk kanlı tutumu kendisine yönelen saldırılar karşısında vurdum duymaz olmasını gerektirmez. Bununla birlikte komşu ve kardeş iki halkı savaşın eşiğine getirenler nasıl bir ateşle oynadıklarını artık anlamalıdırlar."
 
"HÜKÜMETİN SÖZDE DOSTLARI YALNIZ BIRAKTI"
 
Yaşanan olayın Suriye konusunun gündeme gelmesinin ardından CHP'nin gösterdiği tutumun doğru olduğunun göstergesi olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi yönetenler, Suriye yönetimini devirmek konusunda kendilerini teşvik eden sözde dostları tarafından yalnız bırakılmışlardır. Biz CHP olarak Suriye konusu gündeme geldiğinden beri sürdürdüğümüz tavrın haklılığını bir kez daha anlamış bulunuyoruz. Ancak Suriye'nin tavrını kabul edilebilir bulmuyoruz. Hükümetin bu konuda gerekeni yapmasını bekliyoruz" dedi.
 
"BİZİMLE YENİ BİR BİLGİ PAYLAŞILMADI"
 
Türkiye'nin bundan sonraki süreçte yapacaklarının uluslararası hukuka uygun olması ve kamuoyu beklentilerini karşılaması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşmede kendilerine uçağın teknik özellikleri ve seyri dışında yeni bir bilgi verilmediğini ifade etti ve şunları söyledi: "Kamuoyunun Sayın Başbakan'la içeride ne görüştüğümüzü merak ettiğini biliyorum. Düşürülen uçağımızın teknik özellikleri ve seyriyle ilgili ayrıntıları Sayın Başbakan ve yanındaki ilgililer tarafımıza sundular. Bu brifingin düzenlenmesini anlamlı buluyoruz ancak kamuoyuna yansıyanlar dışında yeni bir bilgi ve yol haritası bizimle paylaşılmadı."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com