Kılıçdaroğlu CHP tüzüğünü değiştiriyor!

Kılıçdaroğlu CHP tüzüğünü değiştiriyor!
Parti içi işleyişi demokratikleştirmesi beklenen taslakta genel başkanın elini güçlendiren düzenlemeler de var.


Genel başkanlık koltuğuna oturduktan sonra parti içi işleyişi demokratikleştirme sözü veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun hazırlanmasını istediği yeni tüzük taslağı ortaya çıktı.

Genel başkan adaylığı için toplanması gereken imza sayısının azaltılması, çarşaf liste ile seçime gidilmesi ve milletvekillerinin ön seçimle belirlenmesi gibi beklenen değişikliklerin yer aldığı taslakta parti liderinin elini güçlendirecek bir madde de yer alacak.

Taslağa göre genel başkan PM dışından MYK'ya istediği üç ismi atayabilecek. Bu durum çarşaf liste ile seçime gidildiğinde çok fazla çizik yiyen Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu ve Sencer Ayata gibi genel başkanın yakın çalışma arkadaşlarını koruma çabası olarak yorumlandı.

Vatan gazetesinden Kıvanç El'in haberine göre CHP Ekim ayında yapmayı planladığı tüzük kurultayı öncesi tüzük taslağını hazırladı. Parti içinde tartışmaya açılacak tüzük taslağına göre genel başkan adayı olmak için kurultay delege sayısının yüzde 20'sinin imzasının alınma şartı yüzde 10'a indirilecek. Çarşaf listeye öncelik verilecek, milletvekilleri de ön seçimle belirlenecek. 80 kişilik Parti Meclisi de 40 kişiye düşürülecek.

Bu düzenlemeler beklenen değişiklikler. Ancak asıl ilginç olan ise Genel Başkan'a PM dışından yardımcı seçme hakkı verilmesi. CHP lideri MYK'ya PM üyeleri dışından 3 ismi alabilecek.

GÜRSEL TEKİN ÖNLEMİ

Parti içinde tartışma yaratması beklenen bu tüzük düzenlemesi “Gürsel Tekin önlemi” olarak nitelendirildi. Son CHP kurultayında CHP'nin ikinci adamı olarak yönetime gelen Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin 1242 delegeden en az oyu almıştı. Aynı şekilde Kılıçdaroğlu'nun yakın çalışma arkadaşlarından Sezgin Tanrıkulu da üstü en çok çizilen ikinci isim olmuştu. Parti'de delegelerin en az oy aldığı isimlerden biri de parti politikalarının belirlenmesinde öne çıkan Sencer Ayata. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ayata da son kongrede üzeri en çok çizilen yöneticilerden biriydi.

CHP liderine tanınacak böyle bir hak ile genel başkanın çalışmak istediği isimlerin parti yönetimi dışında kalmasına da engel olunmuş olacak. Çarşaf listede başta bu üç isim olmak üzere kimin üzeri çizilirse çizilsin CHP lideri istediği isimleri yönetime taşıyabilecek.

PARTİ HAFIZASI OLUŞTURULACAK

Tüzükte "Değerler" maddesine de çok sayıda yeni madde eklendi. Yeni tüzük taslağında Genel Merkez'de "Bilgi Depolama Birimi" kurulmasına ilişkin düzenleme de yer aldı. Bir genel başkan yardımcısına bağlanan birimde, parti içi eğitim, program, seçim çalışmaları, raporlar ve açıklamalar "parti görevlilerince kullanılmak" üzere depolanacak. Bu birim, parti tüzükleri, yönetmelikler, kurultay, kongre, PM, MYK ve bütün kurulların toplantılarına ilişkin tutanakları arşivleyecek.

Partinin yaptığı toplantılarda alınan kararlar ile sonuç raporları da burada arşivlenecek ve partinin tarihine dair tüm ayrıntılar tek merkezde toplanmış olacak. Birim ayrıca, il, ilçe ve belde birimlerinin de 3 ayda bir ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerini takip edecek ve rapor hazırlayacak. Partililerin taleplerini dönemsel olarak toplayacak ve güncelleyerek yönetime bildirecek. Birim il raporları da hazırlarken o ilin milletvekilleri ile çalışmak zorunda olacak.

ULUSLARARASI AÇILIM

Eski tüzükte CHP'nin yurtdışında temsilcilik açabileceği ülkeler "AB üyesi devletler ile Isviçre, Norveç, Rusya, ABD, Kanada ve Avustralya'da, KKTC'de, Kafkasya ve Avrasya devletleri" olarak sınırlandırılmıştı. Yeni tüzükte bu ifadeler kaldırıldı ve "yurtdışında temsilcilik açılabilir" ifadelerine yer verildi. Bu düzenleme ile Afrika, Güney Amerika ülkelerinde de temsilcilik açılmasının yolu açılmış oldu.

YENİ DEĞERLER

CHP tüzüğünün "İlkeler ve Değerler" başlıklı 2. maddesine yeni eklemeler yapıldı. CHP'nin hedefleri arasında, "Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi", "Çocuk istismarının önlenmesi", "Yeraltı ve yer üstü kaynaklarının doğanın ekolojik dengesi bozulmadan kullanılması", "çocuk ve engelli haklarının korunması", "ırk, dil, din, mezhep, cinsiyet ayrımı yapılmaması", "özgürlükçü gerçek demokrasi" gibi düzenlemeler yer aldı. Tüzüğün 3. maddesinde yer alan "Amaç" başlıklı maddeye de "Yoksullukla ve işsizlikle mücadele etmek, istihdam olanakları yaratmak" maddesi eklendi. "Parti üyelerinin hakları" başlıklı bölüme de "Partinin yerel ve genel politikalarına katkı vermek" cümlesi eklendi.

PARTİ İÇİ EĞİTİM ŞART!

Partide seçmle bir göreve gelebilmek için sertifika şartı da aranacak. Eğitim almadan görev verilmiş parti üyeleri de Parti Okulu'nda eğitime alınacak. Genel Başkan ile PM üyeleri eğitimden muaf olacak. Parti İçi Eğitimden Sorumlu genel başkan yardımcılığının parti içi protokol sırası da değiştirildi. Eski tüzükte genel başkan yardımcılıkları sayılırken son sırada yer alan "Parti İçi Eğitim"; genel başkandan sonra 5. sıraya alındı. Genel başkanın ardından 5. sırada olan ve Gürsel Tekin'e emanet edilen "Basın ve Propaganda" birimi de parti içi eğitimin ardından bir sıra geriye kaydırıldı.Kaynak : http://www.internethaber.com/chp-tuzugunde-gursel-tekin-onlemi--369247h.htm#ixzz1WsetF5A1

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com