Kılıçdaroğlu da mı Silivri toplama kampına katılıyor?

Kılıçdaroğlu da mı Silivri toplama kampına katılıyor?
Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması için atağa geçmesi ‘Kılıçdaroğlu’na Silivri yolu mu gözüktü?’ sorusunu akıllara getirdi.

 

CHP sözcüsü Birgül Ayman Güler, MYK sonrası açıklamalarda bulundu. Güler, Kılıçdaroğlu'nun soruşturma haberini duyduğunda ilk tepkisinin sorulması üzerine; "Beni de mi Silivri'ye götürecekler' gibi bir şey dedi" diye yanıtladı.

Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ'un tutuklanmasının Türkiye için hazmedilmesi güç bir olay olduğunu belirten Güler, Başbuğ'u yargılama yetkisinin, Anayasal olarak özel yetkili mahkemelerde olmadığını belirterek; "Bu tutuklamayla ve daha önce gerçekleştirilmiş bütün tutuklamalarla ilgili olarak darbe gerekçesini aşan boyutların artık dikkati çektiğini söyleyebiliriz. Öyle görünüyor ki iktidar sadece kendi 10 yılının hesabını değil, adeta Cumhuriyet dönemi ile hesaplaşmanın içine girmiştir. Bugün tutukladığı ve ordunun bir numarası olan subay, AKP iktidarı döneminde göreve gelmiş ve emekli olmuştu. Eğer ortada bir suç varsa o suç belgelerine AKP'li bakanların da imza attığını da hatırlatmak gerekir. Emekli olduktan bir buçuk sene sonrasını bekleyecek kadar önemli ne vardı sorusuna cevap bekliyoruz. Eğer görevli olduğu süre içerisinde AKP iktidarı döneminde ve AKP'li bakanlar ile birlikte darbe hazırlıkları yapmışsa, neden o süre içerinde soruna iktidarın el koymadığını merak ediyoruz" dedi.

‘Yargı eliyle yapılan baskınlar partimize sıçradı’

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlamasını değerlendiren Güler; "Bugün, yargı eliyle baskın yapmalar ne yazık ki bizim partimize ve partimizin genel başkanına sıçradı. Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, yargıyı etkilemek nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için bir fezleke hazırladı. Ve bu fezlekeyi yürütebilmek için Adalet Bakanlığı'na dokunulmazlıkların kaldırması talebiyle başvurdu. Daha önce üniversiteleri susturan, askeri yönetimin hiyerarşisini alt üst eden, yargıyı siyasallaştıran ve yargıyı güvenilmez kurum kılan AKP iktidarı, şimdi bütün bu gelişmelere karşı direnen ana muhalefet partisini de hedef almış görünüyor.” Güler özel yetkili mahkemelerin siyasi iradenin emrinde olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Bu tür mahkemelerden başka bir şey yapmalarını zaten beklemiyoruz. Gün ağarmadan yapılan baskınlarla gözaltıları başlatmak, gözaltı sürelerini tutuklama kararı verecek heyete denk düşürmek, sanıklardan suçlamalarını gizlemek ve savunmalarını engellemek, AKP'nin bunaldığı anlarda gündemi değiştirecek ve dikkatleri başka yana çekecek kararlara imza atmak özel yetkili mahkemelerin günlük işi haline geldi.”
 

‘CHP Genel Başkanı’nı hedef seçtiler’

Türkiye'de hiç kimsenin güven içinde olmadığını savunan Güler, şunları söyledi; "Bugün toplumu terörize etmek ve korku imparatorluğuna biat ettirmek için CHP'nin Genel Başkanı'nı hedef seçtiler. Çünkü ayakta kalan tek ve güvenilir kale CHP ve Genel Başkanı'dır. Bu nedenle CHP, AKP'ye ve özel yetkili mahkemelere hodri meydan diyor. Sayın Genel Başkanımızın dokunulmazlığını kaldırabilirler. Bizim dokunulmazlık zırhına AKP yöneticilerinin ihtiyacı olduğu gibi ihtiyacımız yoktur. Türkiye'de hiç kimse güven içinde değildir. Türkiye'yi komşularıyla savaşa sürükleyen AKP, içine girdiği bataklığı gizleyebilmek için giderek saldırı noktalarını çoğaltmaktadır. Ancak dış politikadaki bu büyük çöküş, 2012'de iç politikada yaşayacağımız büyük çöküşler bu baskı tedbirleri ile önlenemez. AKP, bundan böyle Türkiye'de 'ileri demokrasi' adını verdiği diktatörlüğün partisidir. Ve bu özelliğine uygun bir muhalefet ile karşılaşacağını defterine not etmelidir."

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com