Kılıçdaroğlu Gençlerin Sorularını Yanıtladı!

Kılıçdaroğlu Gençlerin Sorularını Yanıtladı!
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu farklı görüşlerden gençlerin sorularını canlı yayında yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk yayınında Şirin Payzın’ın hazırlayıp sunduğu “Ne Oluyor?” programına konuk oldu. Farklı görüşlerden gençler, programda Kılıçdaroğlu’na CHP’nin politikalarından rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarına, Kürt sorunundan dini özgürlükler ve laikliğe, Gezi eylemlerine, Suriye sorununa ve egemen politik ekonomik sistemin sorunlarına pek çok konuda soru ve eleştiriler yöneltti.

Programda CHP ve Gülen Cemaati ilişkisi sorulan Kılıçdaroğlu, “Gülen Cemaati’yle her hangi bir flörtümüz, birlikteliğimiz, ilişkimiz, bir araya gelme, oturup konuşma söz konusu değil. Ama biz belli bir inanç grubunun bir araya gelip cemaat kurmasına karşı değiliz. Siyasete girmemek koşuluyla. Çünkü biz inançların siyasete malzeme olmasını istemeyiz. Yolsuzluk yapma konusunda Başbakan’dan tutun bir genel müdüre kadar inen bir özel yapı önümüze koyuldu. Bilal Erdoğan’ın evine 1 milyar doları paralel devlet mi koydu?” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, programda TBMM’ye gelen 4 bakan hakkındaki fezlekeye ilişkin, “Milletvekilleri neye göre el kaldırıp indirecekler fezlekelerle ilgili Yüce Divan’a gönderip görmemek için? Hukukun üstünlüğü noktasında bu konuya yaklaşmamız gerekiyor” dedi.

“AKP KENDİNİ DEVLET OLARAK GÖRÜYOR”

AKP’yi kendisini devlet olarak görmekle eleştiren Kılıçdaroğlu, “AKP’nin sorunu ben devletim diyor. Açıyor telefonu şu adamı içeri atın diyor. Açıyor telefonu şu adamın işine son verin diyor. Böyle şey olmaz. İktidar kendisini devlet olarak görmeye başladığı andan itibaren böyle sorunlar yaşanıyor. Sayıştay raporu gelmeden bütçe Meclis’ten geçti. Hesabını biz sorduk. Biz bununla ilgili billboardlara ilan vermek istedik. Parasını verdiğimiz ilanlar yayınlanmadı. Kendisini devlet sanan bir iktidar oradan gitmek istemiyorsa, normal seçimlerde gideceğini düşünüyorsa gitmemek için her türlü provokasyona başvurur” diye konuştu.

BURAK CAN’IN ÖLÜMÜ KONUSUNDA

Kemal Kılıçdaroğlu, programda Berkin Elvan’ın cenazesinin ardından Okmeydanı’nda Burak Can Karamanoğlu adlı gencin öldürülmesine de değindi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Ben ana muhalefet partisi lideriyim. Bana çok çeşitli kaynaklardan bilgiler gelir. Bakın Burak Can nasıl öldürüldü? Önce elektrikler kapatıldı. Sonra silahlar patladı. Katilin kim olduğunu bulun kardeşim. DHKP-C üstlendi diye araştırmayacak mısınız? Tetiği kim çekti, Burak Can’ı kim vurdu? Sonra ne dediler? Onun katili Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Bunlar elbette devlet eliyle yapılıyor. Gezi eylemleri oldu, barışçıydı. Biz de destek verdik. Ne zaman ki devletin şiddeti gençlerin üzerine çöreklendi biz itiraz ettik. Bu ülkeyi yöneten kişi çıktı orada benim polisim destan yazdı dedi. Destan kime karşı yazılır. Düşman mıydı bu insanlar? Peki kim öldürdü, söylesin. Sarı çizmeli Mehmet ağa. A örgütü, B örgütü üstlendi diye olaydan kaçacak mısınız? Eğer o sokakta elektrikler karartılıyorsa kim yapıyor bunu? Bu ülkede hükümet yok mu, içişleri bakanı yok mu? Ben provokasyon olacağını bir gün önceden söylemişim. Siz kalkıp katilleri bulacağınız yerde muhalefeti suçluyorsunuz. Pes ya.”

“SARIGÜL İSTANBUL’U TANIYOR”

Kılıçdaroğlu, programdaki gençlerin CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mustafa Sarıgül’ü ve onun partiden ihraç edildikten sonra aday gösterilmesini eleştirerek yönelttiği bir soru üzerine de, “Biz bir kitle partisiyiz. Kim olursa olsun neden bize oy veriyorsunuz diyemeyiz. Birilerini ötekileştirmek istemiyoruz. Biz kamuoyu yoklaması yapıyoruz. Soruyoruz İstanbul’u kiminle kazanabiliriz. Sarıgül çıkıyor. Şişli’de başardı. İnanmasam, İstanbul’un sorunlarını çözemez desem aday göstermem ama çözebilir. İstanbul’u tanıyor” yanıtı verdi.

"30 YILDIR SÜREN SORUN"

Kılıçdaroğlu, Kürt sorununa yönelik bir soru üzerine de şunları dile getirdi:

“Biz 30 yıldır süren sorunun çözümü için siyaset kurumunun üzerine düşeni yapmasını istiyoruz. Silahla bu sorunun çözülemeyeceği ortada. Parlamento’da her siyasi partiden eşit sayıda milletvekilinin olacağı bir uzlaşma komisyonu kuralım. Ben her siyasi partide bu sorunun akıl yoluyla çözülebileceğine inanan insanlar olduğuna inanıyorum. Yine her siyasi partinin göstereceği akil insanlar olmalı. Çözüm için eşzamanlı çalışmalılar. Biz Parlamento’daki 4 siyasi parti bir araya gelelim dedik. Ama maalesef bu kabul görmedi. Şimdi hükümet bir görüşme yapıyor. Biz ne olduğunu bilmiyoruz. Oslo tutanaklarında gerçeğin bir kısmını görebildik. Sınırlı sayıda insan biliyor. Sürecin böyle gitmesi doğru mu? Hayır değil. Ben devletin doğrudan terör örgütünü muhatap alıp görüşmesini doğru bulmadığımı söyledim. Biz siyasiler olarak bu işin çözümünde hep kaçak güreştik. İşi askere havale ettik. Emin olun bu sorun çözülebilir.” (KKK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com