Kılıçdaroğlu: Gerekirse kürsüyü işgal ederiz

Kılıçdaroğlu: Gerekirse kürsüyü işgal ederiz
Başkanlık sistemine karşı olduklarını sert bir dille ifade eden Kılıçdaroğlu, "Başkanlık sistemini TBMM'ye getiremeyecekler” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleriyle basına kapalı toplantıda buluştu. Toplantının gündemi ''Başkanlık sistemi ve anayasa çalışmaları''ydı.
 
Basına kapalı toplantıda milletvekilleriyle buluşan CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu, "Söylem birliği içinde olalım" dedi.
 
Gerçek Gündem’in haberine göre, AKP'nin "Başkanlık Sistemi''ni Türkiye'ye dayattığını belirten CHP lideri, "Başkanlık sistemini TBMM'ye getiremeyecekler. Ne pahasına olursa olsun karşı çıkacağız. Gerekirse kürsüleri işgal edeceğiz. Bunu yapabilmek için bir arada durmaya ve söylem birliği içinde olmamıza ihtiyaç var'' ifadesini kullandı.
 
"KAMUOYUNA GÜVEN VERELİM"
 
Milletvekillerine yaklaşık 45 dakika boyunca seslenen Kılıçdaroğlu, "Partimizden çok farklı sesler çıktıkça, kamuoyundaki inandırıcılığımız kayboluyor. Toplum bize güven duymuyor. Söylem birliğine dikkat edelim'' dedi.
 
Kritik konularda genel başkan ve parti sözcüsünün yapacağı açıklamaların beklenmesini gerektiğini de belirten CHP lideri, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben hiç kimse konuşmasın, sadece parti yetkilileri konuşsun demiyorum. Kritik konularda parti yetkililerinin açıklamalarını bekleyin. Topluma güven veren bir söylem oluşturalım. Sonra kendi fikirlerinizi yine dile getirirsiniz.''
 
"BİZ İKTİDAR DEĞİLİZ Kİ!"
 
AKP'nin birçok sorunda CHP'yi hedefe koyduğunu da belirten Kılıçdaroğlu, "Biz sanki iktidarmışız gibi, CHP'yi sorunların çözümünün önünde durmakla suçluyorlar. İçişleri, Dışişleri Bakanları bizim partimizden değil ki. Biz iktidar mıyız sorunları çözelim?'' sorusunu yöneltti. Kılıçdaroğlu, ''Bize çözüm öneriniz yok diyenlerin, çözüm önerilerinin ne olduğunu hala bilmiyoruz'' dedi.
 
"MİT YETKİLERİNİ AŞTI"
 
AKP iktidarının PKK ile yaptığı pazarlığı da anlatan Kılıçdaroğlu, "Bu işte MİT'i kullanıyorlar. MİT'in görev ve yetkisi alanında değil bu yapılanlar. MİT'in kuruluşunu düzenleyen dördüncü maddeye baktığınızda, teşkilatın yetki ve görev sınırını aştığını görüyorsunuz'' ifadesini dile getirdi.
 
Sürecin başarısız olması halinde faturanın MİT'e çıkarılacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, ''O zaman biz görüşmedik, MİT görüştü, devlet görüştü diyecekler. Zaten AKP bu süreci doğru götüremiyor, sorunu da çözemezler. Faturayı MİT'e kesip onları sorumlu ilan edecekler'' dedi.
 
Tüm milletvekillerinin topluma gerçekleri anlatmasının görevleri olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bölgenizdeki seçmenlerin düşüncelerini dinleyin. Onların değerlendirmelerine kulak verin'' nasihatinde de bulundu.
 
MİLLETVEKİLLERİNE ÖNEMLİ UYARI
 
''Kendi içimizdeki tartışmalara son verelim. İçimizde tartışma yaşanmadığında oylarımız yükseliyor'' diyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Önümüze gelen anketleri değerlendiriyoruz. Parti içinde tartışma yaşanmadığında oylarımız yükseliyor. Tartışma yaşandığında ise oylar düşüyor. Toplum partimizde tartışma yaşanmasını istemiyor. Emek veren çalışan ter döken arkadaşlarımızın çalışmaları da tartışmalar yüzünden boşa gidiyor.''
 
"ANAYASA'DA DAYATMAYA İZİN YOK!"
 
CHP lideri, milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, anayasa komisyonunun çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Kılıçdaroğlu, "Anayasa çalışmalarına devam edeceğiz. AKP önümüze bir dayatma getirirse bunu kabul etmeyeceğiz. Dayatma olursa gidip bunu halka anlatacağız" dedi.(CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com