Kılıçdaroğlu: Git bu konuşmayı Rize'de yap

Kılıçdaroğlu: Git bu konuşmayı Rize'de yap
CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin grubunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuşuyor.

"OTUR ADAM GİBİ BAŞBAKANLIK YAP"

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Silivri denen bir yer var adaletin arandığı bir yer. Adına toplanama kampı dediğimiz bir yer. Yargılamalar alenidir. Yargıç gizlilik kararı gerekmediği sürece sorun yok. İnsanları otobüsten indirip, yürütüyorlar. Biz kararlıyız yürürüz diyorlar ama duruşma salonuna giremiyor. Tazyikli sular... Bu ülkede adaleti aramak bu kadar zor mu? Ne yaparlarsa yapsınlar. Bütün engelleri yıkacağız. Kimsin sen talimat veriyorsun. Otur adam gibi başbakanlık yap.

"POLİS DEVLETİ VAR ARTIK"
 
Yargılama yapılıyor. Adamlar tanıklarını getiriyor. Yargıç diyor ki ben dinlemem ben tecavüz yapanları , hapiste yatanları dinlerim diyor. Türkiye zor günlerden geçiyor. Demokrasi ayağımızın altından kayıyor. Polis devleti var artık. Kim muhalifse ezip geçmek istiyor. Senin gücün yetmez buna Recep Tayyip Erdoğan.
 
Dünyanın her tarafında anlatıyoruz biz bunu Beyefendi rahatsız oluyor. Kabahat bende değil, kabahat seni yetiştirende. Dünyada nerede insan hakkı ihlalleri olursa dünya gözlerini oraya çevirir. Biz adaletsizlikleri anlatmaya devam edeceğiz.

Bugün önemli bir gün, tarihi bir gün... Bugün Türkiye'nin onur ve şerefini temsil eden gaziler ve şehit yakınları burada... Emin olun Çanakkale şehitlerinin, Kurtuluş Savaşı şehitlerinin, Kıbrıs şehitlerinin ruhu buradadır. Grup toplantımıza katılarak bize onur verdiniz. Sizi yürekten alkışlıyorum. Bütün gazilerimizin alnından öpüyorum. Onları her zaman yücelteceğiz. Çocuklarımız gelecekte güzel günlere kavuşsunlar diye bedel ödedik o topraklar için. Onun için gaziler ve şehit aileleri için yapacağımız çok şey ödeyeceğimiz çok borç var daha..

"GAZİLİK VE ŞEHİTLİK SEKTÖR OLDU"

"Vatan sağ olsun" diye çocuklarımızı toprağa verdik. Şehitlik şandır ve şereftir. Bizim tarihimizde hiçbir zaman gazilik ve şehitlik sektör olmadı. Bu sözü söyleyen Erdoğan'dır. 31 Ağustos 2012'de çıktığı bir programda bu sözü söylüyor. Hangi akıl ve mantıkla bunu söylersin.

Erdoğan'ın bu sözlerine karşılık bir gazinin yazdığı mektup: "Oğluna gemicik alacağına oğlunu askere gönderseydin ya madem şehitlik ve gazilik karlı iş. Madem bu iş karlı neden bu işe girmedin! AKP vekilleri de bu işe girsin."

"KUYRUKLU YALAN BİR DENMEZ"

Bütün dünyada toplumların el üstünde tuttukları alanlardır bunlar. Geçtiğimiz günlerde verdiği müjdeyle toplu taşımadan ücretsiz yararlanma hakkı getirildi. Hani yalan olur ama bu kuyruklu yalan bir denmez. Bir insan zaman zaman belli olayları abartabilir, ama bir insan yalan söylerse bu olmaz. Hele hele başbakanlık koltuğunda oturan birisinin halkına yalan söylememesi lazım. Çocuk değilsin, devleti ve ülkeyi yönetiyorsun sen. Ya gaziler kendilerine konulan hakları bilmiyorlar mı! Bu hakkın zaten 1993'te verildiği ortaya çıktı. Şimdi beyefendi yeniden vereceğiz diyor. Yahu zaten verilmiş bu! Ayrıca şehit ailelerini trenden ücretsiz yararlanmasına 1932'de karar verildi. Yani Atatürk hayattayken... Hadi Atatürk'ten utanmıyorsun diyelim bari Allah'tan kork. Nasıl şimdi veriyoruz diyorsun bu yetkiyi!

"SEN KALDIRDIN SEN GERİ GETİRİYORSUN"

Engelli öğretmen öğretmenlik yapamaz dedi bakanları çıktı. Toplumdan tepki geldi. Onun vücuduyla ne ilgileniyorsunuz siz. Geçen gün bir müjde daha verdi. Engelli öğretmenler görevlerini yapabilecek. Kaldıran sensin geri getiren sensin! Bunu CHP yapsaydı gazetelerde defalarca söylerlerdi. AKP yapıyor söyleyen var mı! Tık yok... Ama biz söyleyeceğiz ve söylemeye devam ediyoruz.

"Şehit ailelerine 450 bin lira tazminat veriyoruz gazilerin aylığı da 6 bin lira.. Gazilere soralım aylığınız ne kadar diye? Bir ülkenin Başbakanını düşünün TV'ye çıkmış. 450 bin lira tazminat, 6 bin lira aylık.... Bunları hiç duymadım ben. Peki bir başbakan gerçekleri neden böyle saptırır? Hani atılır ama bu kadar da atılmaz!

"BEDELLİ ASKERLİK PARALARI NEREYE GİTTİ?"

Bedelli askerlik dolayısıyla alacağımız paraları gazilere, şehit,dul ve yetimlere bağışlayacağız. Aldınız mı paraları? Hayır. Emin olun bu paranın nereye gittiğini kimse bilmiyor. Biliyorsunuz bedelli askerlik ve 2B bizim projemizdi. Harçların kalkması bizim projemizdi. Kör topal uyguladılar. Söz veriyorsun milletin önünde parayı sana vereceğim diye ama dönüyorsun hiçbir şey yapmıyorsun. Onların bize borcu yok bizim onlara borcumuz var. Bizim onlardan isteyeceğimiz tek şey var: Ey gazim ve şehidim hakkımı helal et! ve görevimizi yaparız.

İŞTE AKP'NİN GAZİLERLE İLGİLİ REDDETTİĞİ TEKLİFLER

CHP olarak biz ne düşünüyoruz. Gazi ve şehit yakınlarına sahip çıkmak bir insanlık görevidir. Bunları size hesap vermek için anlatıyorum.

Terörle mücadele sırasında şehit düşen personelin eş ve çocuklarının varsa engelli kardeşlerinin bütün sağlık harcamalarının ücretsiz karşılanmasını ve katılım payı alınmamasını istedik AKP bunu reddetti.

Şehit ve gazi ailelerinin yakınlarının devlet dairelerinde çalışması ile ilgili bir öneri götürdük. Ama boş kadrolar var almıyorlar. Neden boş tutuyorsun? O da kabul edilmedi.

Emniyet ve TSK adına eğitim görürken terör sonucu şehit düşen öğrencilerin ailelerine yönelik yaptığımız maaş isteği de reddedildi.

Polisler derneklere üye olsunlar dedik haberiniz olsun AKP bunu da reddetti.

Şehit yakınları ile gazilerin toplumsal ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesi hakkında kanun teklifi verdik bunları bir yasada toplayalım dedik 100 gün tuttular komisyonda 4. ayın sonunda belki vicdani olan vekiller bunu çıkaralım der dedik ama Genel Kurul'da bu da kabul edilmedi.

Gazilere ve şehit yakınlarına sağlanan olanakları lütuf gibi görmek yanlıştır. Asla ve asla böyle bir düşünce içinde hiçbir siyasetçi olamaz. Onlara borcumuz var. Onlar bu ülkenin güvenliği ve selameti için şehit düştü.

Gazilere protez verilirken katkı payı alınmasın dedik bu da reddedildi. Elektronik el ve kol verilemez dediler. Bir protez almak için aylarca yıllarca mücadele ediyor askerlerimiz.

O zaman biz tasada ve kıvançta nasıl birlikte olacağız.

"AFYON PATLAMASININ SEBEBİNİ BİLEN VAR MI?"

Afyon'daki patlamanın sebebini bilen var mı? Açıklayan var mı? Savcılık açıklayacaktı. Kaza diyorlar. Ne kazası? Çocuk mu kandırıyorsunuz siz! Afyon şehitlerini doğal afet şehidi saydılar. Aradan dört buçuk ay geçtikten sonra hiçbir aileye daha 5 kuruşluk bir ödeme yapılmadı. Şehitlerimize sahip çıkıyoruz ya. Yardımı yapan sadece Mehmetçik Vakfı. Ellerinden gelse o vakfı da kapatıcaklar niye yardım yapıyorsun diye.

ERDOĞAN'IN MİLLİYETÇİLİK ÇIKIŞI

Bir ülkenin başbakanı her şeyi bilecek diye bir kural yok ama bir başbakanın bilmediği konuları sormak ve öğrenmek hakkı vardır. Kavramları doğru kullanacaksın. (Başbakan'ın milliyetçilik çıkışı) Yüreğin yetiyorsa adam gibi adamsan cesaretin varsa git bu konuşmayı Rize'de yap bakalım! Kafatası milleyetçiliği ve ırkçılığı kesinlikle karşıyız. Din ve inanç üzerinden siyaset doğru değildir. Milliyetçilik yurtseverliktir. Kendi ülkesinin çıkarlarını korumaktır. Biz onun için bunun adına Atatürk milliyetçiliği diyoruz. Şu cümleye bakın "Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız" Sen kimsin kim verdi bu yetkiyi sana. Bir başbakan'ın ağzından çıkan laflara bakın. Ama ne demişlerdi onun için "Kullanın, süpürün" kullanılan adamdan başbakan olur mu. Milleyetçilik 70 milyon insana aynı gözden bakmaktır.Siz nasıl böyle bir laf edersiniz. Milliyetçilik nedir bilmez, halk nedir bilmez ama şansına bu ülkede başbakan oldu.

Çağrımı yineliyorum git bu konuşmayı Rize'de yap söyleyebiliyor musun, söyleyemiyor musun! (CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com