Kılıçdaroğlu grubuna seslendi

Kılıçdaroğlu grubuna seslendi
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu parti grubunda konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grubunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalardan satırbaşları:

Neymiş yargı bağımsızmış sen onu benim külahıma anlat! Biz CHP olarak dokunulmazlığımızın arkasına saklanmadık. Sen bizim dokunulmazlıklarımızı kaldırmazsan namertsin!

"KENDİ DUYMAK İSTEDİKLERİNİ CHP'DEN  BEKLİYORLAR"

Son günlerde bir moda: CHP neden konuşmuyor? Oysa konuşuyoruz parti sözcümüz grup başkan vekillerimiz...

Aslında söyledikleri şu? Bizim duymak istediklerimizi niye söylemiyorsunuz? Sadece kendi duymak istediklerini CHP'den duymak istiyorlar.

"SÜRECİN NE OLDUĞUNU BİLEN VAR MI?"

CHP sürece niye destek vermiyor? Sürecin ne olduğunu bilen var mı? Bir kitap var yazanlar Erdoğan ve Öcalan kitabı önümüze koyup yorum yapın diyorlar. Okuyalım kitabı diyoruz hayır okuyamazsınız diyorlar okumadan nasıl yorum yapacağız? Sizden zorla görüş istiyorlar. Süreç diyorlar görüşünüz ne? Bilgimiz yok!

ÇÖZÜM SÜRECİ, İMRALI SÜRECİ TUTMADI...

Bu konuda CHP dışında çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaşan başka parti var mı? Kabul edersiniz etmezsiniz eksik bulursunuz fazla bulursunuz o ayrı bir şey. Ama zorla bizi bu işin içine sokmaya çalışıyorlar. Son olarak adına "barış süreci" dediler. İsimde de anlaşamadılar. Çözüm süreci, İmralı süreci tutmadı.

BİZE SORDUKLARINI ERDOĞAN'A SORAMIYORLAR

Medya üzerinde büyük bir baskı var. Bilmeden destek veriyor medya. Bize sorduklarını Erdoğan'a sormuyorlar. Erdoğan "ben konuşmayacağım" diyor. Ona kimse "Niçin konuşmuyorsun?" diye soramıyor. Bir de kendilerine basın diyorlar. Kalemi özgür olmayan bir basın halkın basını değildir. Bunu herkesin kabul etmesi lazım.

BU BİR TOPLUMA YAPILAN EN BÜYÜK İHANETTİR

Sorun milyonlarca yurttaşın umuduyla oynamaktır. Eğer bu sürecin sonunda bir başarısızlık çıkarsa bunun faturasını 76 milyon yurttaş ödeyecektir. Büyük öfkeler, büyük hayalkırıklıkları sonunda çıkar. Bir topluma bu kadar büyük umutlar vereceksiniz arkasından bir şey çıkmayacak. Bu bir topluma yapılacak en büyük ihanettir.

"AKİL İNSAN BİZİZ DEMİŞTİ"

Bir Başbakan düşünün "CHP ile görüşmek zaman kaybıdır" diyor. Niye ısrarla CHP bu işin içinde olsun diyor? Hani zaman kaybıydı görüşmek! Baktılar iş olmuyor yeni bir sürecin içine girdiler. Erdoğan oturdu vekil listesi belirler gibi akil adam listesi belirledi 63 tane. Akil insanlarla ilgili olarak 7 Haziran 2012'de Erdoğan'a CHP'nin komisyon önerisi soruldu Başbakan ise "zaten akil adam biziz" diyor. "Zaten biz akil adamlar grubunu oluşturmuş bulunuyoruz" diyor. Sen akil adamsan bunları neden seçtin o zaman? Konuşmayacağım bana güvenin diyor. Bana güvenmiyorsanız bari bu 63 kişiye güvenin diyor. Bunu da medyanın gücüyle yapmak istiyor. Medyayı bütünüyle kontrolü altına almak istiyor. Adamlarını akşam televizyona yolluyor.

AKİL İNSANLAR NE YAPACAK?

Akil adamlar ne yapacak? Bir bölgeye gidip anlatacaklar bu ülkede barışa ihtiyaç var? Evet haklısınız diyecek halk. Peki bunu nasıl yapacağız diyecek halk? İşte onu bilmiyoruz diyecekler. Sen nasıl akil adamsın o zaman. Bunların görevi reklam! Ne olursa olsun biz düşünen herkese saygılıyız ama kendisine akil insan deyip siyasi otoritenin propagandasını yapan akil insan olmaz. Aklını kiraya verenden akil insan olmaz.

AKP İL BAŞKANLIĞINDA TÜRK BAYRAĞI YOK!

Hakkari'de niye Türk bayrağı yoktu? Sen Başbakan değil misin? Sen kafanda ülkeyi zaten  bölmüşsün. Sen kendi ilinde bunu nasıl söylersin? Bunu söylemek bölücülük değil midir? Hakkari'de senin il başkanlığında Türk bayrağı yok CHP'nin il başkanlığında var. Eğer Türkiye'yi bu hale getirmişsen o şeref sana aittir. İnsanda biraz utanma duygusu olur.

ŞAKIR ŞAKIR PAZARLIK YAPIYOR

Sorunu çözmek istiyorum diyorsun? Çöz sorunu. Samimi ve dürüst olacaksın dedik. Öyle mi? Hayır. Kişisel beklentiler üzerine bu sorunu çözmeye kalkmayacaksın dedik? Ama her gece başkanlık rüyası görüyor. Şakır şakır pazarlık yapıyor. Bu düşüncede olan birisi Türkiye'nin en köklü en derin sorununu çözemez. Sorunu çözmek kolay bir şey değil. Sorunu çözmek için halka yalan söylemeyeceksin. Yalancıdan Başbakan olmaz. Pazarlık yapmadım diyor? Bunlar aşk mektubu değil heralde! Nedir bu mektuplar? Oslo'da görüşen kimdi? Eğer bu sorunu tek başına çözmeye kudreti yetseydi CHP'yi bu işin içine çekmek için baskı yapmazdı. İkili oynuyor. Ben sorunu çözecektim CHP önümde engel oldu demek için.

CHP BU İŞİN ÖNÜNDE ENGEL DEĞİL

Sen bu sorunu çözemezsin CHP'de bu işin önünde engel değil. Buyur çöz!

TARİH CAHİLİ

Eyaletlerden söz ediyor Başbakan durup dururken. "Osmanlı'da Lazistan, Kürdistan eyaleti var. Niye Osmanlı güçlü?" diyor.  Ne dünya ne Osmanlı tarihi konusunda kırıntı kadar tarih bilgisi varsa ben bugün genel başkanlığı bırakırım. Ne olduğunu bile bilmiyor? Pazarlık yapmışya pazarlığın gereği için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. "Bu eyalet sistemi ne güzelmiş" diyor. Buna ancak tarih cahili denir.

DEMOKRASİ, HUKUK, TOPLUMSAL UZLAŞMA...

Herkesin çok iyi bilmesini istediğim üç temel kural:

1-Demokrasi bir ülkeye gelmeden barış gelmez. Eğer demokrasiyi getireceksiniz barışı da getirirsiniz. 16 maddelik demokrasi manifestosu yayımladık geçtiğimiz hafta. Erdoğan ve yandaşları o manifestoyla ilgili olarak tek cümle söylemediler onlara tek soru sorulmadı. Neden sorulmuyor? Ayrıcalığımı var? Demokrasi 4 yılda bir gidip oy verdiğimiz rejimin adı değil. Demokrasilerde gazeteciler öğrenciler avukatlar hapse atılmaz. Demokrasilerde özel yetkili mahkemeler olmaz. Demokrasilerde oy hırsızlığı olmaz.. Demokrasilerde liderler vekil listelerini alıp vatandaşın önüne koymaz.

2- Bir ülkede hukuk yoksa barış da yoktur. Hukukun üstünlüğüne inanacaksınız. Hukuku katlettiğiniz yerde barış olmaz. 8 milletvekilinin içeride tutacaksınız benim ülkemde demokrasi var diyeceksiniz.

3- Bir ülkede toplumsal uzlaşma olmazsa barış olmaz. Barışın üç temel ayağıdır bunlar. Toplumsal uzlaşma farklı kesimden insanların bir araya gelip ülke çıkarları uğruna bir bütün oluşturmasıdır.

DARBE YASALARININ ARKASINA SAKLANMA

Başbakan'a söylüyorum getir yasaları çıkaralım. Darbe yasalarının arkasına saklanma. Çık adam gibi "ben de istiyorum" demokrasiyi de. Yargıyı bağımsız kılalım.

Çıksın Erdoğan bizim yol haritamız üzerinde bir konuşsun bakalım görelim. Niye ona sormuyorsunuz neden konuşmuyorsun diye?

TBMM KOMİSYONU TARTIŞMALARI

Önümüze bir önerge getirdiler. Başbakan süreci biz yönetiyoruz parlamentoyla ilgili yok demişti. Cemil Çiçek de aynısını söylemişti. Biz de kabul etmişti. Ama önerge sahibi AKP çözüm komisyonu kurmak istiyor. Halka doğruları söyleyeceksiniz halkı aldatmayacaksınız. Bizim tarihimizde ilk kez TBMM bir terör örgütüyle muhattap kılınmak isteniyor. Bu hukukun kaldıracağı bir şey değildir. Sağlıklı bir demokrasinin kaldıracağı bir şey değildir. Önce metni okusun Cemil Çiçek ondan sonra konuşsun. TBMM Başkanı olarak TBMM'nin irtibatının kurulmasını doğru buluyor musun? Böyle bir şeyi bizim kabul etmemiz doğru değildir. Doğru da bulmuyoruz böyle bir şeyi.

İŞSİZLİKTEN BİR GENÇ KENDİSİNİ YAKTI

Ekonomi konusun aslında bütün yurttaşlarımız sıkıntılı. İster senetlere ister kapanan işyerlerine ister enflasyona ister işsizliğe bakın. Bütün göstergeler SOS veriyor. Bütün göstergeler olumsuz. Trabzon'da genç bir çocuk işsizlik nedeniyle kendisin yaktı. Eğer bir genç bunu yapıyorsa ülkede sorun var demektir. İşsizlik bu yıl 214 bin kişi daha arttı. Tek tek bütün illeri gezeceğim, iş dünyasıyla toplantılar yapıyorum ve yapacağım bizim ekonomik görüşmelerimiz nedir bu süreç nasıl düzelir bütün ayrıntıları ile anlatıyor. Yeni bir ekonomi politikasına ihtiyacımız var.

Her alanda kan kaybediyoruz. Bugün Dünya Romanlar Günü. Roman kardeşlerimize selamlarımızı saygılarımızı sunuyoruz.

En sorunlu alanlardan biri polislik 24 saat çalışıyorlar polis kardeşlerime şunu söylemek istiyorum. Dörtyol'da bir karakolda polisleri sıraya dizip bir suçlu muamelesi yapan AKP iktidarını sakın unutmayın. Biz unutmayacağız! (CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com