Kılıçdaroğlu grubuna sesleniyor (Canlı)

Kılıçdaroğlu grubuna sesleniyor (Canlı)
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:
 
Filistin'in bağımsız bir devler olma yolundaki çabasını bütün Türkiye hükümeti bunu desteklemiştir. Onların acılarını paylaşmışlardır. Biz Filistin halkını yürekten destekliyoruz.
 
Ama bu barış süreci iki devlet için önemli bir süreç olmalıdır. Hem Filistin hem de İsrail bu önemli adımı çok iyi değerlendirmelidir. Kendilerini tüm dünyaya kabul ettirmeliler.
 
Filistin kısa bir süre sonra bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini alır. Biz bu söylerken bazı hatalarına düşmüyoruz. Biz iki halkın bir arada barış içinde yaşamalarını istiyoruz. Aksini düşünmek savaş demektir.
 
Einstine hepimiz biliriz. O 'delilik aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçları beklemektir' der. Bu sonuca baktığımızda bunu yapan bir siyaset anlayışını Türkiye'de görüyoruz.
 
30- 35 yıldır devam eden bir süreç var. bu süreci barışa döndürmek için farklı şeyler yapmamız lazım. Eski alışkanlıkları tekrara tekrar yapmamalıyız. Sorun zor evet ama gittikçe derinleşen bir sorun. Ama siyasetçinin görevi sorunu çözmektir.
 
Sorun ne boyutta olursa olsun her sorunun bir çözümü vardır. Her sorunun çözümüne kilitlenen bir siyasi parti vardır. biz bu konuda iddialıyız. Her sorunu çözmede kararlıyız. Şiddete başvurmadan, baskı oluşturmadan aklı egemen kılarak her sorunu çözebiliriz.
 
Tarihe baktığımızda da en karışık sorunları çözen parti CHP'dir. Siyaset kurumu ben çözüm üretemiyorum diyorsa o sorun üretiyordur. Artık onun iktidarda yapacağı bir şey yoktur. Sorunun üzerine cesaretle gideceğiz. Sorunun üzerine aklımızı ve mantığımız kullanarak gideceğiz.
 
Siyaset kurumunun yaptıkları ve yapmadıkları ile ülkde belli çözümler ürettiğinin biliyoruz. İktidarın sorumluluğu bizden daha fazladır. Çözümsüz bir sorun yoktur. Siyaset akıl işidir. Akıl işi olduğu için insanlar onlardan bir şey bekler.
 
Siyasi aklımızı kullanmazsak kaba kuvvet gelir, bizim önümüze geçer. Bizim çözümümüz var derken, biz insanımızı, ülkemizi seviyoruz. İmanımız var, inancımız var.
 
Konfiçyüs şöyle der, adalet kutup yıldızı gibi yerinde durru geri kalan her şey onun etrafında döner. Adalet olduğu ülkelerde özgürlük vardır. Adalet vardır, benim kimseden korkma gerekçem yoktur.
 
Ama bizim ülkemizde sabit bir yerde duran bir adalet yok bizimki fırıl fırıl dönüyor. T.C içinden çürüyor. Adalet kavramını içselleştiremedik. Ben toplumsal adaletten söz ediyorum. Milletin vicdanından söz ediyorum. Adalet hayatın her alanı için geçerli.

 
Gelir dağılımı adaletinden söz ederler. T.C gelir dağlımı açısından listenin en sonundayız. Yoksulluğun olduğu, işsizliğin olduğu bir ülkede bu adaletsizlikten söz etmeyecek miyiz. Çocukların yatağa aç girdiği bir ülkede hangi adaletten söz edeceğiz.
 
Siyaset kurumunun bunu görmesi lazım. Gelirin artması gerekir, herkesin iş, aş sahibi olması gerekir. En son ABD'de temek hakların korunmasında 97 ülke arasında 76.yız. 21. yüzyılın Türkiye'si bunu haketmiyor.
 
Açların olduğu bir yerde bizim kendimizi sorgulamamız gerekir. Dün Siteler'deydim. Esnafla beraberdim. Önce yurttaş olarak kendinize soru sorun. Ülkeyi kim yönetiyor benim sorunum neden çözülmüyor. Diyor musunuz benim ödediğim vergiler nereye gidiyor?
 
Adalet kavramı kan kaybediyor. Adaletsizlik deyip geçmeyeceğiz. Adaletsiz toplum hırsızlığı yol açar. Herkes onuruyla yaşayacağı bir gelire sahip olsun.
 
Fitre paralarını, zekat paralarını kurban paralarını yiyen birinin elini kolunu sallayarak sokakta dolaşmasını hangi adalet kavramı ile açıklayacağız?
 
Buradan adalet kavramına değindim. Gelmek istediğim nokta bu yolsuzluk yapanlar gücünü kimden alıyor acaba. Kimin sırtlarını sıvazlıyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com