Kılıçdaroğlu İfadeye Çağrıldı, CHP Çağrıyı İade Etti... İşte O Çağrı Yazısı...

Kılıçdaroğlu İfadeye Çağrıldı, CHP Çağrıyı İade Etti... İşte O Çağrı Yazısı...
Kılıçdaroğlu 'şüpheli' sıfatı ile ifadeye çağrıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırdı, Kılıçdaroğlu'nun 10 gün içinde ifade vermesi istendi.

GEREKÇE BELLİ DEĞİL

Mecliste gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, çağrının gerekçesini kendisinin de bilmediğini söyledi.

CHP ÇAĞRIYI İADE ETTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan,  bu çağrının, ‘Cumhuriyet savcılarının değil, emir ve talimat altında hareket eden iktidar savcılarının uygulamalarına tipik bir örnek’ olduğunu belirterek, “ Hukuka, yargısal teamüllere, genel uygulamaya ve nezaket kurallarına aykırı davetnameyi kabul etmiyor ve iade ediyoruz” dedi.
 
Bülent Tezcan hukuka aykırı bu davetle ilgili olarak HSYK’ya da başvurulacağını açıkladı.
 
Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın  22.04.2014 tarihini taşıyan  ve CHP Özel Kalem Müdürlüğü’ne dün  ( 28.04.2014 )teslim edilen  çağrı kağıdı ile ilgili olarak  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’na gönderdiği iade yazısı şöyle;
 
            “Cumhuriyet Savcısı Mehmet DEMİR (28466) imzasıyla gönderilen çağrı kağıdı tebliği alınmıştır.
 
               Genel Başkanımız Sn. Kemal KILIÇDAOĞLU’na “ŞÜPHELİ SIFATIYLA” gönderilen çağrı kağıdı Anayasa’nın 83. maddesinde düzenlenen yasama dokunulmazlığına, Adalet Bakanlığı’nın bu konudaki iç genelgelerine ve yargı teamüllerine tamamen aykırı olup cumhuriyet savcılarının değil, emir ve talimat altında hareket eden iktidar savcılarının uygulamalarına tipik bir örnektir.
 
               Sayın  Kemal KILIÇDAOĞLU, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekilidir. Bağımsız Türk yargısı ve cumhuriyet savcıları önünde her zaman hesap vermeye hazırdır. Hiçbir zaman yasama dokunulmazlığı zırhının altına sığınmamış, bütün siyasetçilerin yargı önünde hesap vermeleri gerektiğine inanmıştır. Ancak burada tabii ki asıl olan evrensel hukuk ilkelerine bağlı, bağımsız, tarafsız ve eşitlik ilkesine uygun hareket eden bir yargının ve soruşturma makamının bulunmasıdır.

               Hükümetin başındaki ya da bakanlık makamındaki iktidar siyasetçileri söz konusu olduğunda Anayasa’nın 83. maddesini hatırlayan soruşturma makamlarının, muhalefet partisi mensupları söz konusu olduğunda bunu göz ardı etmeleri başlı başına bu davete itibar ve icabet etmememizin haklı gerekçesidir.

                 Şayet Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU hakkında bir suç işlediği kanaatiniz hakimse fezleke düzenler ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na gönderirsiniz. Herhangi bir suç işlendiği kanaatiniz oluşmamışsa yapacağınız iş takipsizlik kararı vermektir. Bugüne kadarki uygulama da bu yöndedir.

                  Bu nedenle hukuka, yargısal teamüllere, genel uygulamaya ve nezaket kurallarına aykırı davetnameyi kabul etmiyor ve ekte iade ediyoruz.

belge-chp-cagri.jpg

(BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com