Kılıçdaroğlu, Kerbela Matemi'nde

Kılıçdaroğlu, Kerbela Matemi'nde
Halkalı'daki Aşura Meydanı'nda düzenlenen Kerbela Matemi'ne CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Halkalı Aşura matemine katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kerbela acısının kıyamete kadar dinmeyecek bir acı olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, "Kerbela olayı Müslümanlar arasında sokulan fitnedir." dedi.

"İNSANLIĞIMIZI YENİDEN TEST ETMELİYİZ"

Bu trajedisi 1372 yıldır insanlığın vicdanını kanattığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: ''1372 yıldır kapanmayan bir yaraya dönüşüyorsa, o büyük acıyla yeniden yüzleştiğimiz her yıldan mutlaka dersler çıkarmalıyız. Her yeni aşura günü bizim için yüzümüzü 1372 yıl öncesine döndürerek şimdiki halimizi, vicdanımızı insanlığımızı yeniden test etmeliyiz. İnsanlık için yeni dersler çıkaracağımız bir gün olmalıdır."

"VİCDANLAR BUNA NASIL İZİN VERDİ"

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammmed'in (s.a.v.) Veda Hutbesi'ni hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Bir düşününüz; bütün Müslümanların Veda Hutbesi'ni gözyaşı içerisinde dinlemeleri üzerinden henüz 48 yıl geçmişti. O hutbede Hz. Peygamber ehli beytini, kendi torunlarını ümmetine emanat etmişti. O konuşmada kanlı gözyaşı dökenlerin çoğu, Kerbela katliamı yaşandığında henüz hayattaydı. Hiç şüphe yok ki, Hüseyin'i katledenler de Peygamberin ümmetine bu son hitabını biliyorlardır. Öyleyse Kerbela da olanlar neydi? Ne olmuştu Kerbela'da? Vicdanlar buna nasıl izin vermişti. Yıllar yılı Peygamberin önderliğinde kardeşliğin en güzel örneklerini gösterenler, daha 48 yıl geçmeden nasıl olmuştur da, kılıçlarını birbirlerine ve sevgili Peygamberin sevgili torunlarına çevirebilmişlerdir? Böyle bir vahşetin önüne geçememişlerdir?"

"KIYAMETE KADAR DİNMEZ"

Kerbela olayının 1372 yıl önce yaşandığını ancak hala bu sorunlara ve sorulara vicdanları tatmin eden bir cevap verilemediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Hiç bir cevap olayın kendisinden duyulan acıyı hafifletmemiştir. Hiç bir cevap Peygambere karşı duyulan mahcubiyeti azaltmamıştır. Fitne ve nifakın ne kadar yıkıcı olduğunu Kerbela'dan daha güzel anlatacak başka bir olay yoktur. Kerbela acısı kıyamete kadar dinmeyecek bir acıdır. Kerbela olayı Müslümanlar arasına sokulan fitnedir. Fitne Müslümanların arasında ayrımcılık yapmaktır, birbirine düşürmektir." diye konuştu.

En büyük acılarımızdan ders çıkarmak gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, törene katılanlara şöyle seslendi: "Siz sorumsuz idarecilerin fitnelerine aldırmayın, aranıza nifak sokmayın. Birbirinizle olan muhabbetiniz asla eksilmesin. Birbirinizi kalpten sevin. Herkes içindeki yezidi öldürürse o zaman Hz. Hüseyin'i yaşatır ve yüceltiriz. Biz sevgi ve hoşgörünün insanların kalbine odaklanması için çalışan kişileriz. Biz acınızı biliyoruz. O acı bu toplumda yaşayan herkesin acısıdır. O acı hiç dinmeyecek bir acıdır. O acıyı yaşatacak ama her acıdan ders çıkaracağız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com