Kılıçdaroğlu Kürt sorunuyla ilgili konuştu

Kılıçdaroğlu Kürt sorunuyla ilgili konuştu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü konusunda parlamentoda bir uzlaşma komisyonu ve buna paralel olarak Meclis dışında da bir akil adamlar komisyonu kurulması önerisini yinelerken, “Bu önerimizi Sayın Başbakan’a sunduk ama kabul gö

Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Aslan Değirmenci ile görüştü. Değirmenci’ye Suriye’de kendilerinden haber alınamayan Milat Gazetesi yazarı ve Gerçek Hayat Dergisi Ortadoğu Temsilcisi Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun’un durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, iki gazeteciyle ilgili kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Konuyu yakından takip ettiklerini ve iki gazeteciden haber alabilmek için girişimlerde bulunduklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Kısa sürede gazeteci arkadaşlarımız Özköse ile Coşkun’dan net haberler alacağız” dedi. Suriyeli yetkililere de seslenerek, “gazetecilerimizi serbest bırakın” çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, “Gazetecilerin temel görevi olayları objektif bir şekilde halka yansıtmaktır. Elde ettiği bilgileri okurları ile paylaşmaktır. Bu iki gazeteci arkadaşımız da Suriye’deki olayları yerinde görmek, incelemek ve olayları objektif bir biçimde tüm kamuoyuna aktarmak için oradaydılar. Gazeteci kardeşlerimizin alıkoyulması ve görev yapmalarının engellenmesi çok yanlıştır. Onlar doğru haber yapmak için hayatlarını riske atmıştır. Suriye hükümeti bu konuda duyarlılık gösterip Özköse ile Coşkun’u serbest bırakmalıdır. Derhal arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmalarını istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, hükümetten de Özköse ile Coşkun’un bulunması için “daha ciddi” çalışmalar yapmasını istedi. “Suriye’de olayların olduğunu biliyoruz ve üzülerek takip ediyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “Suriye’ye demokrasi ve özgürlük gelmesini istiyoruz. Suriye halkının taleplerine yönetimin kulak tıkamaması gerektiğini belirtiyoruz. Suriye bunu yaptığında daha da büyüyecektir. Suriye ile olan dostluğumuz pekişecektir” ifadelerinde bulundu.

KÜRT SORUNU İÇİN UZLAŞMA KOMİSYONU

Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Değirmenci’nin gündeme ilişkin soruların da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü üzerine değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de 30 yılı aşkın süredir bu sorunu çözmek için çaba harcandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Bu konu bir partinin tek başına çözebileceği bir sorun olmaktan çıkmıştır. Bu nedenle CHP olarak bizim görüşümüz şudur; nasıl Anayasa konusunda bir uzlaşma komisyonu kurduysak, Kürt sorununun çözümü içinde bir uzlaşma komisyonu kuralım. Her siyasal partide bu sorunu çözmek için yıllarını vermiş değerli insanlar var. Bu arkadaşlarımız parlamentoda bir uzlaşma komisyonu oluşturabilirler. Her partiden de eşit bir katılım sağlanabilir” dedi.

Bu komisyona paralel olarak dışarıda bir de akil adamlar komisyonu kurulmasını öneren Kılıçdaroğlu, “Bu komisyonda kanaat önderleri olmalı. Bu kanaat önderlerini partiler kendileri belirlemeli hatta TBMM dışındaki partiler adına da katılım sağlanmalıdır. Söz konusu komisyonu içinde gazeteciler, akademisyenler de olmalıdır. Devlet girmeksizin tüm görüşmeleri bu kanaat önderleri yapmalıdır. Sorunun çözümü için gerekli duyulan herkesle görüşmeler yapıp çözüme katkı sunacaklardır. Görüşmeler bittiğinde rapor hazırlayıp, TBMM’de sorunun nasıl çözüleceğini anlatsınlar” dedi. “Artık kan akmasın istiyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, bir görüş birliği içinde sorunun çözülmesi gerektiğini savunarak, “Bu önerimizi Sayın Başbakan’a sunduk ama kabul görmedi. O zaman hükümet bize öneri getirsin” diye konuştu.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com