Kılıçdaroğlu: Mahkeme kılıklı hükümet

Kılıçdaroğlu: Mahkeme kılıklı hükümet
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hükümetten talimat alıp onun görüşleri doğrultusunda karar veren kişilerin yargıçların "yüzkarası" olduğunu ifade etti.
CHP 34. Olağan Kurultayı'nın ardından CHP Parti Meclisi'nin (PM) ilk toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde başladı. Kılıçdaroğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, TBMM'nin siyasetçiler açısından diyalog için en meşru zemin olduğunu ifade ederken, illegal bir biçimde milletin iradesinin tecrit edildiği yaralanmış bir meclisin olduğunu söyledi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN! (BÖLÜM 1)

Kılıçdaroğlu, "Milli iradeye en büyük darbeyi mahkeme kılıklı hükümet sopası vurmuştur. Nasıl oluyor da halkın oylarıyla seçilen milletvekilleri bir iki yargıcın iradesiyle parlamentoda yasama görevini yapamıyorlar. Demokrasilerde bunu kabul etmek mümkün değildir. Yargıç, yargıç cübbesini giydiği zaman yargıç olunmaz, yargıç karar verdiği zaman yargıç olunmaz, yargıç eğer hükümetin sopası görevini üstleniyorsa o kişiye yargıç denmez. Yargıç elinde hükümetin sopası olan kişi değil, elinde adalet terazisi olan kişi demektir" diye konuştu. 

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN! (BÖLÜM 2)
 
Yargıcın kararının toplumun vicdanında kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Hükümetten talimat alıp onun görüşleri doğrultusunda karar veren kişi yargıç değildir, yargıçların yüzkarasıdır o kişiler. Silivri toplama kampında insanları toplayacaksınız, neyle yargılandıkları belli olmayacak, bir kaosun içine sürükleyeceksiniz, bütün dünyanın gözü önünde Türkiye'nin itibarını sıfırlayacaksınız. Türkiye'nin itibarını sıfırlayan adaleti yok eden, adalet terazisinin bozan kişilere yargıç denmez. İktidarın sopasını eline alıp yargıçlık taslayan kişilere biz yargıç demeyiz. Onlar çocuklarına çok ağır bir miras bıraktılar. Çocukları ilerde babalarının yargıç olduğunu söylemekten utanacaklardır. Böyle bir mirası bir baba çocuklarına bırakamaz. Böyle bir mirası bırakıyorsa o kişi yargıç değildir. Çocuklar babalarının yargıç olmadığını söylesinler, 'onlar hükümetin görevlisidir' desinler, 'Sayın Başbakan talimat verdi, onlar da talimatı yerine getirdi' desinler" ifadelerini kullandı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN! (BÖLÜM 3)
 
Türkiye'de gelinen noktanın bu açıdan kabul edilemeyeceğini söyleyen CHP Lideri, "Milli irade diyeceksiniz, milletvekillerini hapse atacaksınız. İnsanları telle boğanları serbest bırakacaksınız, halkın iradesiyle seçilen mahkum olmamış kişileri hapiste tutacaksınız. Bir Allah'ın kulu çıkıp bana bunun mantıklı gerekçesini açıklasın" diye konuştu. Anayasa'nın 90. maddesi ile uluslararası sözleşmelerinin ortada durduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi çağ dışı bir devlet göstermeye yetkisinin hiçbir yargıçta olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Hem demokrasi, özgürlük diyeceğiz hem de bazı yargıçların keyfi üzerine demokrasiyi, özgürlüğü rafa kaldıracağız. Bunu kabul etmiyoruz" dedi.
 
Kılıçdaroğlu, iktidar partisinden bir milletvekilinin oğlunun polisleri sıraya dizip sorgulaması olayının da kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, "Bizim milletvekillerine biber gazı sıkacaksınız hiçbir şey olmayacak, beyefendinin oğluna bir şey oldu bütün polisleri sıraya dizeceksiniz. Böyle iktidar olmaz, böyle yönetim olmaz, böyle adalet dağıtılmaz" dedi.
 
CHP'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin sağ duyulu sesi, Türkiye'nin güvencesi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, yurttaşlara 'karamsarlığa kapılmayın' diye seslendi. Partisinin 34. Olağan Kurultayının tüm yurttaşlara güven verdiğini bildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
"Yeni CHP'yi göreceksiniz. İçinde kavgası olmayan halkı düşünen halkın sorunlarını düşünen, çözüm üreten, bütün komşularımızla barış içinde yaşamayı ilke edinen, yurtta barışı, dünyada barışı hedef edinen bir CHP var. Hiçbir vatandaşı ötekileştirmeyeceğiz, hiç vatandaşı bana niye oy vermedin diye suçlamayacağız. Bizim bir milletvekilimizin çocuğuna bir polis şunu yaptı diye, bütün polisleri sıraya dizmeyeceğiz. Adaleti, hukuku bütün vatandaşlarımıza götüreceğiz. Yargıç kimliğinde olup, iktidarın sopasını taşıyan kişileri yargıçlık mesleğinde tutmayacağız. Yargıç halka güven verecek, halkın vicdanı olacak, adalet dağıtacak. Bütün faili meçhullerin üzerine gideceğiz. Yeni CHP özgürlük ve demokrasi demektir bütün yurttaşlarımın bunu bilmesini isterim." 

"NEREDEN NEREYE GELDİK"
 
Konuşmasında Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini belirterek Türkiye'nin iyi yönetilemediğini belirten Kılıçdaroğlu, Suriye konusuna değindi. 16 Haziran 2005 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dönemin ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmeye ilişkin gazetelerde yer alan haberi okuyan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın "Beşşar Esad'ın Suriye'de liderlik yapabilme kapasitesine sahip en iyi isim. Ancak Suriye'de sorun adamda değil sistemde. Beşşar Esad'a yardımcı olup sistemi geliştirmek ve değiştirmek, hem bölge hem de dünya için çok doğru bir yol. Suriye'yi karıştırarak çözemezsiniz. Suriye'yi Esad'a yardımcı olarak demokratik ve barışçı bir ülke haline getirebiliriz. Başka her türlü yol bölgede sıkıntıyı ve tansiyonu artırır" dediğini kaydetti. Erdoğan'ın bu sözlerinin altına sadece kendisinin değil, bu ülkedeki bütün yurttaşların imza atacağını düşündüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bir yıl sonra bu tabloda kısmen bir değişim oluyor. 6 Temmuz 2006. ABD'nin o dönem Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Başbakan Erdoğan'ın, başdanışmanı Ahmet Davutoğlu'nu Şam'a, İsrail ve ABD'nin isteği üzerine gönderdiğini açıklayarak, 'Türkiye'nin bu girişimine teşekkür ederiz' diyor. Buradan nereye geldik?" diye konuştu. Bir muhalefet partisinin en temel görevinin hükümetin uyguladığı politikaların yanlışlığını ortaya koymak ve gerektiğinde alternatif politikalar üretmek olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Özellikle dış politikada CHP, uyarı görevini yapmazsa tarihe karşı sorumlu olur. O vebalin altından kendisini kurtaramaz" dedi.
 
"YAPILAN YANLIŞLARIN BEDELİ AĞIR OLUR"
 
Kılıçdaroğlu, iç politikada hataların giderilebileceğini, halkın gönlünün alınabileceği ancak dış politikada yapılan yanlışların bedelini doğrudan halkın ödeyeceğini ve sorumluluğunun çok daha ağır olacağını söyledi. Dış politikada ulusal çıkarların çok önemli olduğunu, dış politikanın duygusallıkla, bağnazlıkla, inatla yapılamayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Dış politikada başka bir ülkenin taşeronluğunu yapmak yoktur. Dış politikada tepki dürtüsüyle yola çıkmak yoktur, blöfle dış politika yapılmaz, ideolojik körlükle dış politika yapılmaz" dedi. Dış politikanın partiler üstü ve milli olmak zorunda odluğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Dış politika sağlam ve mantıklı bütünlükle yapılmak zorundadır. Gerçekçilikle yapılmalıdır. Aklıselim, sağduyu, serinkanlılık ve ulusal görüşlülükle dış politika yapılmak zorundadır ve çok daha önemlisi dış politika, sözün yerinde ve zamanında kullanılmasıyla yapılması gereken bir politikadır" dedi. 
 
"SÖZDE OYUN KURUCUSUYDU, OYUNCA OLDUK"
 
Kılıçdaroğlu Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na bir başka soru daha sormak istediğini ifade ederken, "Suriye politikalarınızın sonucunda Suriye'nin parçalanabileceğini öngörmüş müydünüz? Eğer bütün dünyanın tahmin edebildiği bu gelişmeyi öngörmediyseniz siz bir stratejik körlük içindesiniz. Bunun bir diğer anlamı da Suriye haritasını yeniden dizayn etmek için egemen güçlerin size tapu kadastro memurluğu görevini vermesidir. Çünkü siz dereyi görmeden paçaları sıvadınız. Savaş olmasın diye icat edilen bir sanat olan, diplomasiyi rafa kaldırarak yerine talimatlı, taşeron dış politikayı ikame etmek ülkeyi savaşın eşiğine getirmek kabul edilemez. Sözde oyun kurucuyduk bu bölgede oyuncak olduk" dedi.
 
AKP iktidarının Türkiye'nin sağ duysuna entelektüel birikimine hiçbir zaman önem vermediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Yalnızca ulusal çıkarlar perspektifinden eleştiri yapan, dikkati çekmek isteyen bizlere en ağır suçlamalar, en ağır hakaretler yapıldı. Suriye'de bir mezhep çatışmasının bölgede yaratabileceği sorunlara dikkat çekildi, yine biz suçlandık. Suriye'ye yapılacak dışarıdan bir müdahalenin Türkiye'ye sıçrayabileceğini Türkiye'nin başına bela açabileceğini söyledik, yine bizler sürüklendik. Geldiğimiz noktada AKP iktidarı beline kadar değil, boynuna kadar bataklığa saplanmış durumda. Elin taşıyla elin kuşunu vurmaya çalıştık. Bunların bizi elinde güçlerin elinde farklı bir rüzgara kapılmamıza yol açtı. Türkiye tam anlamıyla başı belaya giren bir ülke konumuna düştü. Ben gerçekten şunu öğrenmek isterim, hala bütün bu gelişmelerden sonra hükümet acaba aklını başına almayı düşünüyor mu?" (SNK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com