Kılıçdaroğlu mesajına sansür

Kılıçdaroğlu mesajına sansür
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun mesajı CHP'liler tepki gösterince okunabildi.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98'inci Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı, ardından 18 Mart Stadyumu’ndaki coşkulu törenle devam etti. Tüm Türkiye’nin kalbinin bir kez daha aynı anda attığı, Yenilmez Armada’nın bozguna uğratıldığı Çanakkale’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı töreni ilgi çok büyük oldu, 15 bin kişilik stadyumdaki tribünler tamamen doldu.

CHP’LİLERİN TEPKİSİ ÜZERİNE OKUNDU

Bu arada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajları, mesajlar bölümüne alınmadı. CHP’lilerin tepki göstermesi sonrası, Kılıçdaroğlu’nun mesajına geçildi. Ancak buna rağmen, Kılıçdaroğlu’nun mesajı, 5 yaşındaki Mücahit Karkarlı’nın şiirinden sonra okundu.

Çanakkale’de, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde saat 08.30'da düzenlenen törenle hükümet adına Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, çelenk koydu. Ardından aralarında öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık bin kişi, Çanakkale Şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Ardından da Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri anıta karanfil bıraktı.

Törene katılanlardan 100 kişilik grup , Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu. Grup üyeleri ‘Yurtseverler hapiste, hainler mecliste’, ‘Ne mutlu Türküm diyene’, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Atatürk gençliği görev başında’ ve ‘Kahrolsun Amerikan emperyalizmi’ sloganları atarak dağıldı.

Törene Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Ian Biggs, Avustralya’lı askeri ateşe Albay Jim Buras, İngiliz askeri ateşesi Richard Robinson, İngiliz CWGC yöneticisi David Bennet, Avustralya elçilik müsteşarı Matt Mc Kean ile Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Nicholas Sergi de katıldı. Törenin ardından Türk gazi yakınları ile askeri konuk heyet el ele hatıra fotoğrafı çektirdi.

CHP’DEN AYRICA ÇELENK

Resmi törene katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ve 11 milletvekili, anıta ayrıca çelenk bıraktı. Bihlun Tamaylıgil, burada yaptığı konuşmada, 18 Mart Deniz Zaferi’ni coşkuyla kutladıklarını belirtti. Tamaylıgil, şunları söyledi:

“Bir destan yazıldı Çanakkale’de. Bugün birlik, beraberlik ve mücadele içerisinde, uluslararası egemen güçlerin kurmuş olduğu senaryolara karşı, dik durabilmenin ne kadar önemli olduğunu anlayabilmenin gerektiği gündür. İşte biz Çanakkale’de bir vatanı oluşturan tüm bireyler olarak, kökeni, dili, dini ne olursa olsun, geldiği coğrafya ne olursa olsun, hep beraber özgürlük dedik. Hep beraber bağımsızlık dedik. Dur dedik, geçemezsin Çanakkale’den. Bu vatanı, bu vatanın evlatlarını, ezemezsin dedik. Dik durduk, durmaya da devam edeceğiz. Hiçkimse hayallere kapılmasın ve hayaller içinde yaşamasın. Biz bu ülke için nice Mehmetler verdik. Ama bu ülke her zaman özgürlük ve bağımsızlık şiarında başı dik, anlı dik dolaştı. Dolaşmaya da devam edecek.”

STADYUM TAMEMEN DOLDU

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından 18 Mart Stadyumu’na geçildi. Stadyumdaki törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakan İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP’li ve AK Parti’li milletvekilleri, askeri ve sivil erkan ile vatandaşlar, gaziler, yakınları, öğrenciler katıldı. 15 bin kişilik stadyumdaki tribünlerin, tamamen dolduğu görüldü.

Çanakkale Savaşları’na katılan yabancı ülkelerin askeri temsilcilerinin de hazır bulunduğu törende, Mehteran Bölüğü’nün gösterileri kutlamaya coşku kattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve il protokolünün yerini aldığı stadyumdaki şeref tribününün çevresine bu yıl ilk kez, camdan paravan yapıldı. Paravanın rüzgar geçirmemesi ve protokole yönelik herhangi bir madde atılmaması için yapıldığı kaydedildi.

ALTIN MADALYA TÜRK BAYRAĞINA TAKILDI

Stadyumdaki kutlamalarda, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan tarafından, 1994 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan 3972 sayılı Kanun ile 253 bin şehit anısına Çanakkale’ye verilen ve üzerinde ‘Çanakkale Geçilmez’ yazan altın madalya, Türk Bayrağı’na takıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı eşliğinde altın madalyanın takıldığı Türk bayrağı göndere toka edildi. Vali, Boğaz Komutanı ve Belediye Başkanı birlikte askeri araca binerek öğrencilerin, askerlerin ve halkın, Deniz Zaferi’ni kutladı. Günün anlam ve önemini belirten şiirin okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, törene gönderdiği mesajı, tribündeki vatandaşlar tarafından alkışlandı. Ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in mesajı okuldu. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com